• görkemli bir cast, kamera arkasında da yetenekli olduğunu kanıtlamış bir sinemacı, 70'lerin suç dolu new york'u ve biri suçlu, diğeri polis iki kardeş... blood ties geçen sene mayıs ayında cannes'da gösterildi ve festivalin en fazla eleştirilen filmi oluverdi. sonra amerika'da iki festivalde gösterildi. gene olumsuz eleştiriler aldı. bunun üzerine guillaume canet tekrar kurgu odasına girdi ve filminin 20 dakikasını çöpe attı, filmi düzeltmeye çalıştı. daha sonra ses çıkmadı filmden. en sonunda bir ay önce gösterime girdi ve torrente düştü. clive owen ile billy crudup'ın başını çektiği kadroda zoe saldana, mila kunis, marion cotillard, efsane aktör james caan, noah emerich ve matthias schoenaerts'i izliyoruz. izliyoruz izlemesine de sıkılarak izliyoruz. zira çoook sıkıcı ve kötü bir film blood ties. kadro da harcanmış. yönetmenlik vasat. james gray'in de imzası bulunduğu senaryo daha da vasat. tür iyi tahlil edilememiş gibi görünüyor. gerçi kimilerine göre american hustle'dan daha iyi. bu mukayeseye girilmesinin nedeni iki filmin de 70'lerde geçip suç ve suçluları merkeze koyması. ama tabi ki aralarındaki benzerlikler çok az. bana göre iki film de kötü.

neyse... blood ties suç gerilim türlerinde. ama hiçbir anında şaşırtmadığı gibi (sadece klişelerden oluşuyor film ve her daim senaristlerin bir kaç adım önündeyiz. türe yeni bir şeyler katmasını beklemiyordum tabi ki, ama bu denli bilindik bir şekilde ilerlemesi de can sıkıcı), gerilimli de olamayıp heyecanlandırmıyor. canet ile gray, martin scorsese sinemasını, hatta brian de palma filmlerini, belki de 1940'larda çekilen gangster filmlerini iyi bir şekilde inceleselerdi iyi bir filme imza atarlardı. ama olmamış. dediğim gibi başından sonuna kadar tahmin edilen her şey gerçekleşiyor. buna gerilimli atmosferin oluşturulamamasını, aksiyon sekanslarının vasatlığını da eklersek her açıdan dökülen bir film ortaya çıkıyor. karakterlerinde de sorun var. chris ile frank dışındaki karakterler ve tüm karakterlerin birbirleriyle ilişkileri kötü bir şekilde yazılıp çizilmiş. kadın karakterler bu türdeki filmlerde olduğu gibi üçüncü plandalar. mila kunis'in canlandırdığı karakterin de, zoe saldana'nın karakterinin de, marion cotillard'a teslim edilen karakterin de tek işlevleri sevgili/eşten ötesine geçememiş.

sözün özü: fransız aktör guillaume canet bu kez senarist koltuğunda da, yönetmenlik koltuğunda da iyi bir işe imzasını atamamış. gene de umuyorum yönetmenliğe devam eder. zira önceki işleri fena değildi. öyle ki yönettiği tell no one bir kaç senedir amerika'da tekrar çekilmeye çalışılıyor. ayrıca bir de canet'nin blood ties'ı uyarladığı fransız filmi les liens du sang'ı da bir ara izlemek gerek. eminim fransız filmi, amerikan filminden daha iyi. les liens'te canet'nin başrolde yer aldığını da belirteyim.
  • --- spoiler ---

bu aralar çok da iyi filmler çıkmadığını düşünecek olursak fena denemeyecek bir film. daha sert olabilirdi aslında film. clive owen ilk başlarda akıllanacak birader görünümündeydi ama sonradan aslına döndü. tık tık sahnesi ve clive owen'ın duvarı kafalama sahnesi filmin akılda kalan sahneleriydi. mila kunis'in ne diye kadroda olduğunu da çok belirsiz. 7/10
    --- spoiler ---

edit: filmin müziklerinden bahsetmeyi unutmuşuz. güzel müzikleri var. soundtrack list için buyrunuz:

http://www.soundtrackmania.com/…oundtrack-list.html
  • clive owen'i kadir inanır rolünde izlediğimiz film.

http://www.youtube.com/watch?v=uni-clvfv_u
  • clive owen'ı gördüğüm gibi izlediğim film.

izlenebilir ama izlenmese de olur tadında bir film. vakit kaybı olarak görmüyorum. özellikle filmin sonunda bir şeyler bekledim. istediğim gibi de oldu. 7/10 diyebilirim.
  • kötü olmayan, fakat iyi de olmayan film.

gereksiz uzun. ama vakit kaybi degil.

bir de ben marion cotillard´i o rollerde görmeye dayanamiyorum.
  • herkes hata yapar. önemli olan bedelini ödemek ana fikirli, renkleri sağlam olan film. ayrıca filmin dialogları çok gerçekçi. suçluluk ve haklılı psikolojileri direk dialoglara yansıyor. zaten hep bi hak yeme olayı var filmde.
  • imdb puanı (film: 2013) ortalarda, ancak soundtrack listesinin kalitesi, şaşırtıcı derecede iyi.
  • kadrosu ile dikkat çeken ve hikayesi oldukça güzel olan, klişelerden uzak film. kadroda clive owen ,billy crudup, zoe saldana, mila kunis, marion cotillard, james caan, noah emerich gibi isimler bulunuyor. hayatı ıslah evi ve hapishanede geçmiş olan geçmişi suçlu bir abi ile her daim koruduğu polis kardeşinin yaşadıklarını izliyoruz. filmin içerisinde aile dramı, kadın erkek ilişkileri ve düzelmeye çalışan eski mahkum konuları da olunca film bir yerde tıkanıp kalmıyor ve klişelere bağlamıyor. bu sayede iki saat su gibi akıp gidiyor.
  • gugu mbatha-raw (the morning show), kiernan shipka (mad men) ve cole sprouse 'un yer alacağı drama projesi.
hesabın var mı? giriş yap