şükela:  tümü | bugün
 • aşamalı sınıflandırma olarak da geçer. benjamin bloom'un bilişsel alan hedeflerini sınıflandırdığı çalışmasıdır.
 • geleneksel olarak basamakların sıralaması bilgi - kavrama - uygulama - analiz - sentez - değerlendirme şeklindedir. fakat çağdaş eğitim anlayışında sentez basamağı değerlendirme basamağından sonra gelmektedir yani şu sıralama kabul edilir: bilgi - kavrama - uygulama - analiz - değerlendirme - sentez
 • bloom, taksonomisinde bir eğitim durumunun en az uygulamaya kadar götürülmesi gerektiğini vurgulamıştır. bilişsel alan hedeflerinin yazımında kullanılan bu sıralama özcan demirel, veysel sönmez gibi eğitim bilimcilerimiz tarafından ufak tefek değişikliklerle türk eğitim dünyasına sunulmuştur.
 • bilissel, duygusal ve psikomotor alarindan olusmustur.
 • yoklanacak ogrenci davranislarinin kapsamli ve yaygin bir bicimde siniflanmasi. hedeflerin de basitten karmasiga, kolaydan zora, somuttan soyuta birbirinin on kosulu olacak sekilde asamali siralanmasidir.

  1. bilgi: her turlu bilgi. ezber basamagi da denir. ne, nerede, kim ,hangi, ne zaman veya tanimlayin yazi gibi emir cumleleri ile kurulur. ornek: tanim, terim
  2. kavrama: bilgi basamaginda elde edileni anlami bozulmadan baska bicimde ifade etme ve anlama. ornek: grafikteki bilgiyi sozel ifadelere cevirme veya nedenleriyle grafigi yorumlama.
  3. uygulama: ogrenilen bilgiyi yeni durumlarda kullanmasi.
  4. analiz: bir butunu parcalara ayirmak. butunden parcaya gitmek.
  5. sentez: parcadan butune ulasmak. yeni fikirler uretmek.
  6. degerlendirme: artilari ve eksileriyle elestirmek. mantikli ve kriterlere dayali olarak karar verme, yargida bulunma ve secme. sonuc basamagidir.

  not: yenilenmis bloom taksonomisinde sentez basamağı değerlendirme basamağından sonra gelmektedir. sentez ve degerlendirme yer degistirecektir. bilgi, kavrama, uygulama, analiz, degerlendirme, sentez (urun ortaya cikarma).

  ayrica

  (bkz: basamakli ogretim)
 • bilişsel, duyuşsal ve psikomotor olmak üzere üç temel taksonomi bulunur. eğitimde en çok referans verileni bilişsel taksonomidir. son yıllarda güncellenmiş haliyle hatırlama, anlama, uygulama, analiz, değerlendirme ve yaratma basamaklarından oluşmaktadır.
 • yenilenmiş bloom taksonomisine göre sıralama şu şekildedir.
  - hatırlama, anlama, uygulama, analiz, değerlendirme, sentez
  değerlendirme ile sentez sıralaması yer değiştirmiştir. yeni bir şey ortaya koymak bir şeyi değerlendirmeden daha zor olduğu için mantıklıdır.
 • şuradaki taksonomiye bakarsak türk milli eğitimi daha ilk basamakta çuvallıyor.
 • adamın 1999 yılında ölmesinden hemen 2 yıl sonra, 2001 yılında mezarında ters döndürmek istercesine yenilenmiş teoridir.

  (bkz: yenilenmiş bloom taksonomisi)