• cesaret gosterisiymis gibi sunulmasina karsin, ne cesaretle, ne insanlikla en ufak bir ilgisi, olmayan, son derece onursuz, adi ve vahsi bir aktivitedir boga guresi. bir kere, ortada bogayla teke tek dovusen bir tane matador yok, olsa belki daha adil ve cesurca bir sey olabilirdi ama hayir, bir duzineye yakin adam cikiyor arenaya. sirayla hayvani kizdirip, zavallicik saldirmaya yeltenince de kocaman sisler saplayip kaciyorlar. o da yetmiyor, marifetmis gibi muzik esliginde iki tane at ustunde adam cikiyor sahaya, boganin yanina yaklasip, sivri sivri mizraklarla hayvani durtup desiyorlar, bunun uzerine zavalli boga iyice kizip ata boynuzlarini gecirmeye calisiyor, at zirh giymis oldugu icin bir sey olmuyor ama urkup debeleniyor haliyle. bu arada, atlarin gozleri, yapilan igrenclikten urkup kacmasinlar diye bagli (hayvanlardan bin kat hayvan olan izleyicilerin gozleri bagli falan degil ve buyuk bir zevkle olayi izleyip tezahurat yapiyorlar bu arada). arkasindan matadorlar hayvana olmadik islenceler yapmaya devam ediyorlar, kiliclarla yaraliyorlar, hatta matadorun marifetine bagli olarak, becerebilirlerse kilici havyancigin vucudundan boydan boya gecirip sapliyorlar. inanilmaz guclu, guzel bir hayvan boga, sirtindan girip, karnindan cikan kilica ragmen hicbir sey olmamis gibi saldirmaya devam ediyor, simsiyah vucudu uzerinden oluk oluk kan akiyor bu arada, feci bir manzara. matador denen hayvan evlatlari, bogaya gucu tukenene kadar (ki bu hic kolay olmuyor, hayvan dakikalarca dayaniyor) iskence ediyorlar, en sonunda, boga artik direnemez hale gelince, boynuna sivri, minik bir kilic saplayip olduruyorlar, surukleyerek hayvani arenadan cikariyorlar.

boga guresine gitmek hayatimda yaptigim en buyuk salakliklardandir. yapilan uyarilara ragmen, naif bir sekilde bir turlu inanamamistim hayvana o kadar iskence edip sonunda oldurduklerine, yok canim, herhalde eskiden yapiyorlardir, artik sadece turistik bir atraksiyon halindedir, biraz kizdirip birakiyorlardir, hem olur mu avrupa birligi uyesi ulkede oyle sey, kesin ab engel oluyordur gibi saf otesi dusuncelerle gidip, yukarida anlatilanlari izleyince insanligimdan utanmistim. arena turistten cok, her hafta sonu bu igrencligi izlemeyi aliskanlik haline getirdigi belli olan ispanyollarla doluydu ve boganin cani yandikca ne kadar sevindiklerini gormek mide bulandiriciydi. ben de aksine, boga matadorlara zarar verecek gibi oldukca sevinip tepki veriyordum ama yanimdaki arkadaslarimin devam edersem dayak yiyebilecegimiz yonundaki uyarilarindan sonra (ve cok kotu bakan bir iki kisi ile goz goze gelince) vazgectim. ilk iki boga cok genc ve guclu hayvanlar olduklarindan, aciya hemen hic tepki vermemislerdi, ama ucuncu, daha ilke sisleri yedigi andan beri caninin yandigini cok belli edip, saldirmak bile istememisti, gene de hayvanciga islkence edip durmuslardi da ohaaa demistim, birakin gitsin hayvan! en sonunda, hayvancik basina gelecegi anlayip, oldugu yere cokuverdi, boynunu oylece teslim etti matadora ve ben hungur hungur aglayarak, etrafimdaki ispanyollara bagira bagira kufrederek ciktim. kendime de cok kizdim nasil boyle bir salaklik yapip gittim diye, kimseye asla tavsiye etmem boga guresi izlemeyi. umuyorum en kisa zamanda yasaklanir.
  • hayvansever olmadigim icin her zaman boga'nin tarafini tuttugum gure$.
  • hep karşı çıktığım ve insanların izlemekten nasıl zevk alabildiklerine akıl sır erdiremediğim bir mevzuydu bu fakat boğaların matadorları öldürdüğü güreşleri izlemekten çok acayip bir haz aldığımı fark ettim. boğanın durumuna yine içim yanıyor ama boynuzlarını matadorun karnına saplayan, üzerine çıktığı matadorun kaburgalarını çatır çutur kıran boğaları izlemek sahiden zevkliymiş. naparsın ilkeliz işte, hala bunlardan zevk alabiliyoruz. gebert oğlum alfredo! geçir boynuzlarını pevezenge ohhh içimin yağları eridi..
  • --- dikkat kufurlu icerik ---
    --- o bir tribun dolusu dallamaya ithafen ---

tribunde bu vahseti izleyenlere giydirmeden once, bunu turkceye "gures" olarak cevirenin sarapcanagina sicayim gibi naif bir kufurle baslamak istiyorum. kufurun dozunu ilerleyen satirlarda artiracagim. ama dur. bekleyemeyecegim, simdi baslayayim: bunun neresi gures amina koduklarimin ?

televizyonda ilk kez denk geldim. arjantin'de izledigim bir meksika kanalinda. sanirim meksida'da var bu vahset.

tam acigim anda hali hazirda bogrune kiliclari yemis boganin basinda iki tane orospu cocugu vardi. matador degil. o izliyor. bu ikisi hayvani bir saga bir sola baktirarak dolap beygiri gibi donduruyorlardi. matador da eli havada bekliyordu. megersem hayvan ha simdi dustu dusecekmis, dizlerinin ustune cokmesini bekliyorlarmis. bu iki yardimci orospu cocugu hayvana bi sag bi sol yaptirinca, muhtemelen yedigi oklar, kaybettigi kanlardan sonra gucu tukenen, basi donen hayvan dizlerinin ustune cokuverdi once. biraz dizlerinin ustunde kalabildi, sonra devrildi. bir alkis bir kiyamet. matador denilen sikilmisde bir havalar bir tafralar.

bitti mi? bitmedi. hayvan yere dusunce bir baska orospu cocugu cikti, nerden ciktigi belli olamayasica. hayvanin boynunda bir yere, diger oklarin sapli oldugu yerden daha yukariya nokta atisi yaparak oldurucu bir saplama daha yapti. bundan sonra hayvan can verdi. matador yine izlemede. isin asagilik tarafi da, butun bu orospu cocuklari sisleri hayvana saplayana kadar o kadar korkak ve ezikler ki, hayvana saplayinca bir anda kahramana donusuyorlar. oyle olduklarini saniyorlar.

butun bunlar bitince tribunlerdeki binlerce orospu cocugu da beyaz mendil salliyor. "hayvani cok guzel oldurdun. kulagini kes de hatira kalsin" manasinda. matador yine tebrikleri filan kabul ederken once hayvanin olusu bir arabaya baglanip soyle bir tur atilip ortadan kaldiriliyor. baska bir orospu cocugunun kestigi kulak (matador denilen sikik ugrasmiyor bu angaryalarla) matadorun eline veriliyor. halkini selamliyor elindeki kesilmis kulakla.

butun bunlar 2012 yilinda meksika'da, hadi onu gectim avrupa'nin gobeginde ispanya'da cereyan ediyor. vatandas da tribun doldurup alkisliyor. hos, avrupa'nin gobeginde insan katledilmesi de eski degil. insan katliamina seyirci kalabilen boga katliamina da alkis tutabilir. boyle de oluyor zaten.

allah hepinizin belasini versin. olemeyin surunun insallah.
  • bir an önce tamamen kalkmasını dilediğim vahşet gösterilerinden bir diğeri...

geberemeyip de pazar günü yeniden bu işe soyunacak bir matador için: (bkz: juan jose padilla)

bu da haberi: http://www.hurriyet.com.tr/planet/20044283.asp
  • içinde seksist bir alt anlam da barındırır. matador allı pullu giyinir, renklidir. ince ve zariftir. elindeki kırmızı kumaş tutku ve bekarettir. yani matador kadın gibidir. boğa ise malum, gücü, cesareti ve öfkesiyle erkeği simgeler. sonuçta kadın kırmızılığıyla erkeği baştan çıkarır, onu etkiler ve yaralaya yaralaya öldürür. erkek gözüyle kadın imajının çok denyoca da olsa bir piyesi gibidir yani bu boğa güreşi.
  • delikanlılıkla uzaktan yakından ilgisi olmayan, bogalar matador hakladiginda sevindigim spor.
  • boga guresi asamali bir olaydir. sahaya beyaz halkalar cizilirki matadorlar yerlerini tespit edebilsin.
    ilk asamada saglam boga arenaya girdiginde iki kisi bogayi peslerine takip kosturturlar. biraz yorulan boga ikinic asamada sisman ata saldirtilir. bu at migfer giymistir ve normal bir atin iki kati sismanliktadir. gozleri kapali, kualklari tikali olan hayvan olaydan bi haberdir. bu atin uzerindeki mizrakli adam guresin en kilit ismidir. cunku sapladigi mizrak boganin boynunu kaldiramamasina, dolayisi ile matadoru tutup havaya atamamasina sebep olur. ancak cok deserse bu sefer boga yorgun duser ve cabuk yenilir. daha sonra essas oglan cikmadan sus sisleri takilir boganin kafasina.
    en son matador cikar. aslinda en tehlikesiz ama en gosterisli isi yapar. boganin zaten yuruyecek hali yoktur. kirmizi renge degil harekete saldirir. matador dur diyince durur. en son matador arenanin efendisinden izin aldiktan sonra eline aldigi ozel kilici tek hamlede boganin medulasina saplamaya calisir. bunu basarirsa alkis alir, basaramazsa yuhalanir.
    boga oldukten sonra alti adet at bogayi arenadan surukler goturur. bir bi,let ile girdiginiz arenada toplam 6 adet gures izlersiniz. 3 matador vardir ve herbiri 2 kere dogusur. en sonunda arenanin efendisi buyuk odulu kime verecegine karar verir. isterse kimseye vermez.
    odulu kazanan matador bos sahada tur atar. bu sirada insanlar adama ellerine gecen herseyi atar. eger matador bir seyi alip geri atarsa bu iltifat olur. eger bir bayan cicek attiysa ve matador bu cicegi aldiysa bu da asnafisnaya davet olur.
  • bu tarz olaylara "insanlik disi" diyip elestirmek anlamsizdir. boyle bir orospu cocukugunu sadece insan yapar zaten.
  • kesinlikle boğayı tuttuğum dünyanın her yerinde derhal yasaklanması gereken vahşet.
    madrid'de gittim izledim ben bunu. daha öncesinde hayatımda hiç izlememiştim televizyonda filan. geçtim boğa güreşini, herhangi bir güreş çeşidinin hiçbir versiyonuna karşı ilgim, güreşler hakkında bilgim yok ve arenaya girerken düşündüğüm tek şey "5 euro'ya girdik zaten saçma sapan turistik bi şey olacak herhalde" idi. nah. insanlığımdan tiksindim lan resmen.

girdik arenaya, zaten yükseklik korkum var, en tepelerde resmen aha şöyle 90 derece dik oturuyoruz. az öne eğilsem aşağı yuvarlanacakmışım gibi geliyor. saldılar boğayı. millet heyecanlı. ama bi kere şartlar eşit değil. gelmiş 5-6 tane yavşak matador, ortada garibim boğayı mal ediyorlar. o salladıkları çarşafımsı şey pembeydi. bir matadorunki kırmızıydı sadece. boğa koşuyor, bu yavşaklar delirtiyor hayvanı. hayvan tehlike arz edecek gibi olduğunda matadorlar ahanda şu çıkıntıların arkasına koşuyor, garibim oraya giremiyor tabi, geri dönüyor. 3-5 dk geçti. bu yavşaklar ellerine sopa aldılar. benim beyinde hala hiçbir imge yok tabi bir şey olacağına dair. o çarşaflardan geçiriyorlar ya hayvanı, şimdi de sopalardan atlatacaklar filan diye bekliyorum. lan bunlar başlamasınlar mı o sopaları hayvana batırıp batırıp durmaya. ulan bi de hayvana o iğneli çubuklar saplandıkça millet ayağa kalkıp alkışlıyor. arkadaş tik-sin-dim ya. boğanın kendi kadar olmasa da ben iyicene fenalaşmaya başladım oturduğum yerde. kalkıp çıkmaya çalışıyorum, bırakmıyor amk görevlisi. boğanın dikkati dağılıyormuş. lan siz boğanın götünü dağıtıyorsunuz, ben dikkatini dağıtsam nolcak bırakın çıkayım diye bağırıyorum adama. yok diyo bu tur bitmeden çıkamazsınız, tur arasında çıkabilirsiniz. oturdum yere gözümü filan kapattım bekliyorum bitsin diye. hayvanın ağzına ediyorlar orda, millet de alkışlıyor filan. inanılmaz bir şey. hayvan yere düşüyor, kalkıyor. bi düştü, kalkamadı. herkes alkışlamaya başladı. görevliye öldürdünüz mü hayvanı diye sordum, "siii" diyip gülmeye başladı amk kapçık ağızlı yavşağı. 5 dakikada sinir hastası oldum. böyle gelenek olmaz olsun lan. bunu bi de turistik bi şeye çevirmişler hepten, bedeli 5 euro. 5 euro'ya hayvana dayanılmaz acılar çektirişlerini izliyorsunuz. aha benim gibi kör cahiller de bi bok bilmeden gidip para kazandırıyo bu adamlara.

işte bu "çok cahilim keşke ölsem" hikayemi de buraya koyuyorum ki ben ettim, siz etmeyin. hiçbir insan evladı gidip de izlememeli şunları. o boğanın boynuzları o matadorların götüne girse kılım kıpırdamaz. umarım da tek tek hepsinin götüne bi gün girer.
hesabın var mı? giriş yap