• hem tarihte inşa edilmiş en büyük budist tapınağı; hem de güney yarıküredeki en büyük tarihi yapı. endonezya'nın cava adası'nda 1814 yılında keşfedilen tapınak, o zamanki batı dünyasında şaşkınlık yarattı. çünkü budizmle ilgili kavramları sembolize ederek yapılan yapı, uzakdoğu'da o güne kadar bilinmeyen bir uygarlığın varlığını ortaya çıkarttı.
    (atlas'ın ekim sayısından alıntı)
  • (bkz: kalebodur)
  • borabadur olarak da bilinen, endonezya'nın büyük, görkemli budist tapınağı. efsaneye göre şeytanla anlaşan kral tapınağın 99 günde yapılmasını sağlamıştır.
  • sailendra kralları tarafından yaptırılan tapınak. yapımında 1.6 milyon taş blok kullanılmıştır. ilk dört katı kare, sonraki 3 katı daire şeklindedir. son kata sadece krallar ve rahipler girebilir. bir çok yerinde süsleme amaçlı buddha heykelleri, yontmaları bulunur. kralın gücünü göstermek amacıyla inşa edilmiştir.
  • ulaşmanın en kolay yolu jakarta'dan yogyakarta'ya yerel havayolları ile uçmaktır. yok ben macera arıyorum derseniz jakarta'dan bineceğiniz otobüs ile 17 saatte ulaşabilirsiniz. tren de kullanılabilir tabii, o da tahmini 10 saat sürmektedir.

güneşin doğuşunun izlenebildiği en güzel yerlerden biridir.
  • ne kadar erken giderseniz o kadar sakin olacagindan rahat gezeceginiz tek parca halindeki en buyuk budist tapinagi. duvarlardaki rolyefleri daha iyi anlamak icin saat yonunde yurumeniz gerekmektedir ve senede sadece 1 kere mayis ayinda dolunayin olustugu gun (vesak gunu-budanin dogum gunu) budistlerin ibadetine izin veriliyor.
  • ya da barabudur. orta cava'da 778 ila 850 yılları arasında inşa edilmiş dünyanın en büyük budist anıtıdır.

buyron
  • le mari de la coiffeuse karakteri mösyö donakerin okuduğu şiir'i hatırlatır;

borobudur princesse de chine

"onun camdan sarayında
    karardığında ışıklar
    boroboudour ile tanıştın mı?
    çinli prenses"

güllerin ateşli sancısı,
    bu bana saplanıp kaldı:
    güllerin ateşli sancısı
    boroboudour ile tanıştın mı?
    çinli prenses"
  • eski dünyanın en büyük budist tapınağı. taş mimariye haiz. insanın maneviyatı için neler yapabileceğinin somut miraslarından birisi.
    farklılığımızdan dolayı dünya bu kadar güzel.
hesabın var mı? giriş yap