• papua yeni gine’ye bağlı bir ada. devrimci beuogonville kurtuluş örgütü, madenlerini sömürüp, adalarının içine eden hükümete karşı, silahlı direnişle kalmamış ilginç yöntemler de geliştirerek hem madeni kapatmış hem de özerklik elde etmeyi başarmış. adalarına ambargo uygulanan, elektiksiz, yakıtsız kalan beuogonville halkı, hindistan cevizi yağından elektrik üretmenin, arabaları çalıştırmanın ve bir dolu şey daha becermenin yolunu bulmuş. okyanusya’nın dikenli çiçekleri, direnişlerinin tüm yerli halklar için örnek olmasını umut ediyorlarmış.
  • (bkz: bougainvillea glabra) latincesi uzun haliyle bu olan, deniz etkisindeki ılıman-sıcak yerlerde yetişen, mor, pembe, fuşya, beyaz, sarımsı turuncu, nar çiçeği gibi geniş renk skalasına sahip begonvil bitkisi. çeşitli varyeteleri mevcuttur. bizim ülkemizde mor, pembe, beyaz türler yaygın. nar çiçeği, turuncu gibi renkleri ve varyeteleri ithal olarak fidanlıklarda bulunur. sanıldığının aksine yalnızca sarmaşık şeklinde üretimi yoktur. çalıve bonsai formatında olanları da vardır.
  • (bkz: begonvil)
  • 1766-69 yılları arasında fransız donanmasının başında dünya etrafında turlayan ve özellikle plantasyon için güney pasifiği inceleyen, 1771 yılında bu gezilerinden sonra yazdığı "voyage autor du monde" (a voyage around the world) ile tanınmış, tam adı louis antoine de bougainville olan fransız kaşif.
  • bu konuda geniş bir yazı için bkz: bougainville, bir ekolojik devrim deneyimi, iksir doğa kültürü, sayı 1, sayfa 12. dergiye ulaşamayanlar iksir@ekolojikpolitika.org adresinden yazıyı isteyebilirler.
  • aklıma şu çiçeği getirmiştir. (bkz: begonvil)
    begonvil çiçeğinin latince ismi ise bougainville yani başlık ile aynı.

bougainville, 2019 yılında referandum sonucu papau yeni gine'den ayrılarak dünyanın en yeni ülkesidir. avustralya tarafından yıllarca bakır madenleri için kullanılmış ve sonra adada çıkan isyanlar sonucu maden şirketleri ayrılmak zorunda kalmışlardır.
  • isoroku yamamoto burada öldürülmüştür.
  • kasta bir turizm acentasi. hayatimda gordugum en komik ofis elemanlarina sahip sirket. paragliding, mountainbiking, canyoning, diving, seakayaking gibi bi suru aktiviteyi bunyesinde barindirir. sirketteki tum calisanlar bana 1 ay boyunca calisiyorum ben de ayagima aldirmayarak kucak acmilar is cikislarimi kas manzarali likya yollarinda sarap icerek degerlendirmemi saglamislar, o kadar yillik kasli olmama ragmen hic gormedigim acilardan kasi gostermislerdir. arta kalan vakitte de kendimi mavi de veya red point te tepinirken bulmami saglamislardir. muhasebesinden satis bolumune, rehberlerinden soforlerine kadar herkese tebrik plaketi veriyorum. ayrıca yunusa kendisi hem rehber, hem satis elemani, hem arkeolog hem de dunyanin en guzel insani oldugu icin tesekkur ediyorum.ha bi de arzuya sarkilari, dincere de off demeden tasidigi 2 litre su ve 1 kavun, fevziye de tupundekı havayı benımle paylastıgı ıcın tesekkur ediyorum. bunun disinda daha bir suru cok sevilesi insan var bunun icin: http://www.bougainville-turkey.com/ana/abus.asp gidip hepsiyle tanismalı..
  • 2027 senesinde tam bağımsızlığına kavuşacak olan ada.
hesabın var mı? giriş yap