4850 entry daha
  • insani dusunmeye sevk eden dizi. bir acaip.

--- spoiler ---

walter white ile basindan sonuna kadar empati kurmakta cok zorlandim. hatta hic sevemedim bile diyebilirim. ama jesse pinkman karakter olarak daha uzak ve yabanci olmasina karsin, olay orgusu beni ona yaklastirdi.

bir de skyler mevzusu var. fanlarin cogu nefret ettigi halde, bence en rahat empati kurulabilecek karakterlerden biriydi. once kizdi, sonra korktu. iki tepkisi de cok yerindeydi, ozellikle bir anne olarak.

walter, onceleri ailesi icin bu islere girdigine kendini ikna etmeye calissa da aslinda basindan beri farkindaydik, her seyi kendi egosu icin yapmisti. gray matter meselesinde kirilan gururunu tamir etmeye calisti, hayat gailesi icinde harcanan yetenegini ve zekasini aciga cikarmak istedi. ve bu yolda yuzlerce insanin olmesine ya da zarar gormesine yol acti, karsiliginda aci bile cekmedi dogru duzgun. jesse'nin yasadigi buhranin, pismanligin, izdirabin onda birini bile gormedik walt'ta. resmen bir makine kadar duyarsizca planladi ve uyguladi her seyi. izledigimiz en karanlik sahneler hep walt'un eseriydi.

tum bu karabasanin ortasinda skyler tek bir "kirilma" yasadi, o da ted'le olan iliskisiydi. bunun disinda cocuklarini, ailesini korumak icin elinden gelen her seyi yapti kadin. walt'tan kurtulmaya da calisti, para aklamaya yardim ederek ittifak kurmaya da... ama ne yaptiysa fayda etmedi, walt'un imparatorlugu cokerken, tum aileyi de girdabin icine surukledi.

dizide en begendigim iliskilerden biri marie ile skyler'inkiydi. hank oldukten sonra bile birbirlerine destek olmaya devam ettiler. bir cok ailede bu durumdan sonra kimse birbiriyle gorusmez.

hank'in de, walt'un da olumleri bir isi iyi yapmanin getirdigi ego ve saplanti haliydi. bu anlamda onlari bir madalyonun iki yuzu gibi gormek mumkun.

ve jesse... dizinin en yalniz, en sevgiye muhtac insani. sirf rol model arayisi, eski hocasina duydugu saygi, baglilik ve guven ona cok pahaliya mal oldu. tum deger verdigi insanlari kaybetti, hayati tam bir karabasan donustu. jesse, dizinin en cok hirpaladigi karakter, hatalarinin bedelini en berbat sekilde odeyeni. defalarca en dibe dustu, her seferinde tam bitti derken kabusu yeniden basladi. dizinin sonuna dek iyi bile dayandi, ben ortalarda bir yerde toptan siyirmasini bekliyordum.

--- spoiler ---
4881 entry daha
hesabın var mı? giriş yap