• bonsai lahana
  • oyle minik gubudik bir sebzedir ki bu; ilk gordugumde, "vay anam vay turkun lahanasi bile kol gibi beah" demistim..
  • tavuklu yemeği mükemmel ötesi oluyor. kıymalısı ayrı bir güzellik. çorbası daha ayrı bi lezzet. bi insan brüksel lahanasını neden ve nasıl sevmez anlayamıyorum. bence çok çok harika bi sebze. sebzelerin şahı.

ben sadece haşlayıp/buharda pişirip yemek istiyorum dersen, 150 grlık bir porsiyonu 54 kalori. bu güzellik nasıl sevilmez?
  • haşladıktan veya buharla pişirdikten sonra tereyağı ve sarımsak ile bir tavada çevrilirip, yanında güzel bir bonfile ile servis edilirse üstüne zevk sigarası içirtebilen sebzelerin bonsaisi.
  • haslanırsa coğu sebze gibi bir şeye benzemez. kısık ateşte sızma zeytinyağıyla kapağı sıkıca kapatıp susuz kavurma usülü deneyin. leziz sebze.
  • nasıl pişirildiğine göre farklı lezzetlere sahip oluyor, haşlarsanız klasik berbat haşlama sebze kokusu içinde nefret edebilirsiniz kendisinden.

fakat içinde bol miktarda şeker barındırır, lahanaları ikiye bölüp fırında kızarttığınızda içindeki şeker karamelize olup açığa çıkar, iç kısımları altın rengi kıvamına gelinceye kadar kızartabilirsiniz, 200 derecede 10 dakika falan sürüyor.

gelin şimdi laf edin!
  • orta ve kuzey avrupalilarin illallah demis, gina getirmis oldugu, cocuklarinin korkulu ruyasi olan, yurdum insaninin neden bu kadar ilgisine mazhar oldugu anlasilamayan bir sebzedir. nispeten yeni kesfedilmesi ve minicik sevimli bir sey olmasinin etkisi vardir herhalde...

ote yandan, bu gudik sebzeye adini veren sehirde satilan salatalik ve kabaklar insana ohaaa dedirten boyutlardadir, her biri en az yarim metrelik tatsiz tutsuz salataliklarla lahanalarinin minikligini telafi etmeye mi calisiyor acaba gafiller?
  • ingilizler cok severler bu sebzeyi ancak piserken inanilmaz bi koku siner evin icine. ingilizler o kadar cok haslarlar yerler yerler yerler ki bu sebzeyi koku evden cikmaz. iki senede bir mobilya deistirirler...
  • hakkinda soylenmesi gerekenin, friends'in 10. sezonunda soylendigine $ahit oldugumuz $ey ($ey diyorum, zira yanina yakla$mam)

(acikan ve yiyecek hicbir $ey bulamayan grup monica'nin yaptigi yemek niyetiyle ocakta duran tencereye saldirirlar, ancak tencereden bruksel lahanasi cikar)

- it is brussel sprouts!!!!
    - aah, it's worse than no food!!!
  • bu kadar küçük bir şeyin böylesine gaz yapmasını aklım hayalim almıyor. şerefsizim götüm yırtıldı iki gündür, gazprom g*tüme teklif getirecek.
hesabın var mı? giriş yap