şükela:  tümü | bugün
 • bir degiskeni saklayabilecegi yerden daha fazla bilgiyle doldurmaya calisirsaniz karsiniza windows'larda gpf, *nix'de segmentation fault olarak cikan olay. input olarak girilen bilginin esp stack pointer'ina tekabul eden yerine yine bu inputtaki uygun memory adresi getirilirse makine uzerinde istenilen kodu icra ettirilebilir ki bu hackerlarin en cok basvurduklari yontemdir. bu makine kodu sistemde genellikle bir backdoor acmak icin yazilir, cogu zaman shell code olarak bilinir.
 • (bkz: overflow) (bkz: buffer)
 • backdoor için yazılan ve overflow'larda taşma yaratan fazlalık kısım işletim sistemi için text olarak işlenmesi gerken yerde komut gibi düşünülmesi sağlanarak execute ettirilen zararkod kısımı olarak iş görür.
 • ing. tampon bölge taşması
  buffer içinde tutulan bilgilerin buffer içinden boşaltılmadan yeni gelen bilgilerin buffer'ı taşırması durumu. fifo tipinde sıralar olarak gerçekleşen buffer'lar için kullanılan bir uyarı-hata mesajıdır. seri iletişimde (bkz: modem) rastlanabilir.
 • en çok kullanılan hack yöntemlerinden biridir. temeldeki mantık bir buffer kontrol edilmiyorsa programda onu bulup alabileceği maksimum sayıdan fazla uzunlukta bir değer yüklemektir. bunun sonucunda extra kalan kısım direk execute edilebilir, bu da uzak makinede istediğiniz bir kodu çalıştırabilmeniz anlamına gelir ki fecidir.

  özellikle microsoft ürünlerini kullananlar bundan çok çekmiştir ve çekmeye devam etmektedir.
 • yazilimin bir veri yerlestirilmek icin ayrilmis hafiza alanina, veri yerlestirilmesi sirasinda, eger ayrilan alan o veri icin cok kucuk ise ortaya cikan durumlarin tamamina verilen isim.
 • insanlar üzerinde de etkili olabilen bir exploit'tır. örneklerle inceleyelim:

  $ ardarda "beyaz beyaz" desene

  beyaz
  beyaz
  beyaz
  beyaz
  beyaz
  beyaz

  $ inekler ne içer?

  ee..öööö
  *segmentation fault*

  /*burada görüldüğü gibi yeterli sayıda beyaz dedirtilmemiş, "beyaz" kelimesi içecek ve inek çağrışım kümelerine henüz taşmamıştır. ancak biraz daha sebatta bulunur, "beyaz beyaz" kısmını uzun tutarsak: */

  $ ardarda "beyaz beyaz" desene

  beyaz
  beyaz
  beyaz
  beyaz
  beyaz
  beyaz
  beyaz
  beyaz
  beyaz
  beyaz
  beyaz
  beyaz

  $ inekler ne içer?
  süt?!?

  #
  #whoami
  root (buraya "puşt" sıfatı da gelebilir.)