şükela:  tümü | bugün
  • otomobilin ateşleme sisteminde kullanılan kablolara verilen isim. içerisinden yüksek voltaj* geçtiği için kalitesi çok önemlidir. bu yükseklikteki elektrik akımları fırsatını buldukları ilk anda diğer kutup ile birleşmek isterler. diğer kutuptan kastedilen aracın şasesi ya da topraktır. aracın lastikleri nedeniyle toprak ile teması sağlayamayacağına göre tek seçenek saşeye boşalmaktır. bu boşalma temas olmadan gerçekleştiği için bir kıvılcım çıkar. aslen bujilerin ve dolayısıyla aracın ateşleme sisteminin çalışma prensibi de budur. yakıt+hava karışımının içerisine bir kıvılcım çakmak ve patlamayı gerçekleştirmek. bütün olay budur.

malum hepimiz genç olduk, damarlarımızda deli kan aktı bir süre. yaş kemale erince durulduk, daha ağırbaşlı olduk. belki olgunlaştık belki de bazı şeylerden hevesimizi aldık ve bunlar bize artık eskisi kadar çekici/etkileyici gelmiyor. nasıl olursa olsun, gençliğimizde hepimiz buji kablosuyla bir şekilde muhatap olduk. nasıl mı?

aslında bahsini etmek istediğim yurdumun kısıtlı bütçeye sahip gençlerinin altındaki araçlar. hani şu doğan görünümlü şahinler var ya, işte onlar. bir aracı güzel gösteren ilk unsur jantlardır. daha sonra diğer aksesuarlar gelir. etkileyici unsurların sonuncusu da içerisinden çıkan seslerin şiddetidir. bakın, müziğin kalitesi demiyorum, seslerin şiddeti diyorum. çünkü bu tip araçlarda müziğin yanında bir çok ses de duymak mümkündür. plastikten yapılmış bir plaka altlığının, her bas vurduğunda çıkardığı "dırrrrrrrr, dırrrrrrrr" sesi, bozuk amortisörlerden gelen "lak, luk" sesler, bittabi ki bozuk ya da kalitesiz buji kablosu nedeniyle müzik sisteminden gelen "çıtır çıtır" ateşleme sesi.

bu öyle bir sestir ki, adamı bir anda rezil eder. düşünsenize, faça bir araba, çelik jantlar, renkli camlar, müzik sistemi, rayban güneş gözlükleri ama araba ile müzik sistemi aynı anda çalışmıyor. niye? çünkü rölantideyken pikaba yeni takılmış bir plak gibi "çıtır çıtır" ses çıkaran müzik sistemi gaza basınca turbo etkisi gösterip "fiyuuuuv fiyuuuuv" diye ötüyor.

ulan anfi kablolarını da değiştirdik, ne bok yemeye hala böyle ötüyo, niye motor sesi alıyo bu araba?

işte bu sebepten dolayı buji kablolarının kalitesi çok önemlidir. kafanızın s.kilmesini istemiyorsanız, müzik sisteminden önce kablolarınızı değiştirin.
  • motor gövdesine bağlantılarına da dikkat edilmesi gereken kablolar. distribütörden silindir sayısı kadar kablo çıkar ki çoğu zaman dört olur bu sayı; kablolar plastik klipslerle gövdeye tutturulurlar. bu bağlantıların gevşeyip kopması durumunda kablo yerinden sarkarak dayanabileceğinden daha sıcak bir yüzeye değebilir ve hemen deforme olur. daha tehlikelisi kısa devre yapar.

bunlar takım halinde satılır. dört silindirli bir motor için, dört buji kablosu ve bir de distribütör-bobin bağlantı kablosu olmak üzere beş parça kablodan oluşur. kalitesiz olanları kesinlikle tercih edilmemelidir.
  • iki kez değiştirdim, ikiside piyasadaki en dandik ürün çıktı. günlerdir kim yapar, kim satar, kalitelisi nasıl anlaşılır diye arıyorum.

şurada kalitesi ile ilgili çok güzel yazılar var.

tanım: rastgele bilmeden alınca, kalitesi ile mağdur eden ateşleme şeysi.
  • bujileri beslemek suretiyle ateşlemeyi sağlayan kablolardır. genelde aşınmadan ve doğru düzgün organize edilmediğinden arıza yapar uzun vadede. arızası rölanti dalgalanması, stop etme gibi klasik problemlere sebep olduğundan ilk olarak akla gelmez kendisine bakılmak.
  • arıza tespitinde genelde ihmal edilir.

kontrol sırası buji, buji kablosu, bobin şeklinde olursa
    daha sağlıklı olur.

her bobin arızası diyene aldanmamak gerek.
  • ustaların özellikle salaklığa yattığı parçadır. benim emektar uzun süredir tekleyerek çalışıyordu. forumlara baktım buji kablosu nedeniyle olduğu sıklıkla yazılmıştı.

servise, elektrikçiye, karbüratörcüye gittim. sanayi bildiğiniz kumarhane gibi mafya gibi. girince çıkamıyorsunuz. ya diyorum kablodan olmasın, çıkarıyor usta kabloyu yok diyor kablodan değil. yaptıkları ne varsa bir halta yaramayınca (egzoz ve manifold bile değişti) bir tanıdığa denk geldim. e o kadar yere gittim ki tanıdık arttı.

dedim buna ne yaptıysam olmadı tekliyor bir bak şuna. abi dedi git bana murat 131 distribütör kapağı ve renault 21 buji kablosu al gel dedi. dediğini yaptım ve sadece 140 lira vererek durum çözüldü.

tekleme vs kalmadı. dertlerden kurtuldum. 7 bin km sorunsuz biniyorum.

o güzel ustalar o güzel atlara binip gittiler. demirin tuncuna ustanın piçine kaldık.
  • tekleme problemlerinin baş aktörü olur kendisi. buji, buji kablosu ve bobin üçlüsü. bunlar motor içerisinde yaramaz çocuklar gibi bir şeydir, her haltı yerler fakat ne olduğunu asla bilemezsiniz. arızalı buji gider bobini bozar, bobin bazen bunlara küser ateşleme yapmaz, kablo ise uyur kalır görevini yerine getirmez fakat kaput açıldığı zaman hepsi dört dörtlük işini yapar ve arızayı bir türlü çözemezsiniz.

bujiler temizlenir fakat buji kabloları ve bobin için bu durum söz konusu değildir. bu üçlünün tamiri diye bir şey de söz konusu değildir.

aracınız rölantide düzensiz titriyor, gazdan ayağınızı çekince silkeleme yapıyor ya da patırtılı çalışıyor ise bu üçlünün suçlu olma ihtimali bir hayli yüksektir. başlı başına sebep bu olmamakla birlikte genelde ateşleme sistemi arızası nedeniyle oluşur.

buji kablosu ya da bobin arızası şu şekilde anlaşılır; motor çalışırken buji kablolarını sırasıyla motor bölümünden çeker ve bir santim kadar ayırırsınız. ocaklarda olduğu gibi çat çat şeklinde düzenli bir ses gelmesi gerekir, kıvılcım atlamalı yani. kabloyu yerine takıp bir sonrakine geçiş yapabilirsiniz. unutmayın ki kablonun ucunda yüksek gerilim vardır ve dikkat edin. öldürmez fakat titretir :)

bujiler temizlenirken silindir tarafında kalan kısımlarına bakıp motorun ne yakıp ne yakmadığı hakkında bilgi sahibi olunabilir. bunu ayrıca bir entryde anlatırım.

aşırı yağmur ya da bilinçsiz bir şekilde motorun yıkanması gibi motor üstüne su teması sonucu bu üçlüden bir veya tamamı görevini yerine getirmez ve motor stop eder. bu tür durumlarda panik yapmadan kabloların sökülmesi ve iki tarafında iyice kurutulması gerekmektedir. öyle bezle sileyim ve takayım değil, mümkünse basınçlı hava (araba stop etmez de sürüne sürüne bir istasyona gidebilirseniz), gerekirse sıcak üfleyen bir alet ya da tüm kabloları söküp uzun bir süre beklemek. buna rağmen bile aracınız çalışacak fakat tekleme uzun süreler hatta günlerce devam edecektir.
  • bobin ile buji arasında bağlantı görevi gören kablodur. zamanla oksitlenmesi aracın çekişinde sorunlara ve gaz kesmesine* neden olabilir.

hesabın var mı? giriş yap