• filmin yönetmeni serdar gözelekli

"bünyamin çok ilginç bir film oldu gerçekten. örneğini veremiyorum. 'neye benziyor?' diye soruyorlar ama cevabı yok. absürtlüğün içinde ayakları yere basan bir hikaye." demiş.

ben kendisine yardımcı olayım daha kolay cevap vermesi için :

http://m.imdb.com/title/tt0420223/

hayır madem bir filmin daha kötüsünü yapacaksınız, bir zahmet çok orijinalmiş gibi yapmayın da zor durumda kalmayın...
  • ihsan oktay anar'in puslu kıtalar atlası isimli çılgın kitabının kahramanı...
  • yakup peygamber'in 12 oğlunun sonuncusu olan bünyamin'in annesi, bünyamin'i doğururken ölmüştür. bu sebeple yakup peygamber ona benoni-yarmin ismini vermiştir. modern ibranice'de binyamin olarak geçer. benoni "kederimin oğlu" anlamına gelir. 'yarnim' ise yıl-yıllar anlamına gelir. bu chicken translate çevirimize devam edersek 'kederli yılın oğlu' - 'acı yılın çocuğu' ya da 'acıların çocuğu' gibi anlamlara gelir.

düzeltme:
    kaynak: biraz 'a dictionary of first names, oxford university press' biraz da kıçım.
  • 'uzun fakat kısaltılamayan insan isimleri'nden sadece birisi.

gerçekten lanet. hiç unutmam ilkokuldayken edindiğim arkadaşım bünyamin' e önce kısaca bünya, bünyayı çok saçma bulunca dünya, onu da pek yavan bulunca yeni dünya demeye başlamıştım.. sonuç olarak yeni dünyanın eşanlamlısı malta' da karar kılmıştım. hatırlamaz olayım, olmaz olsun böyle isim.
  • uzun ihsan efendi'nin oğlu.
  • "bi bok anlamadığım filmler" kategorisine koyduğum filmdir.
    trt'nin perşembe günleri televizyon filmleri projesinde izledim. film başta ilgimi çekti, izlenir dedim. film ilerledikçe net bi şekilde bi bok anlamadım. muhtemelen sonunda anlaşılacak dedim. film bitti, annemle birbirimize baktık, yok zerre anlamadık.

oyuncular kaliteli evet. konu neredeyse güzel. ama sanki film değil de öykü olarak karşıma çıksaymış daha çok severmişim gibi.

bi şeyler eksik gibi. sanki filmi çok kırpmışlar o yüzden hikâye oturmamış gibi.

--- spoiler ---

yazarın kendi yarattığı karakterle tanışması ya da kendi yarattığı evrene girmesi klişesini çok severim ben. o açıdan hikâyenin başlangıcı güzeldi. ama başta hikâye olarak gösterilen (hayal'in yazdığı bünyamin hikâyesi) öyle pek bi mevzusu olmayan bi hikâye. karakterler farklı gibi sadece. bünyamin adlı karakter tuhaf bir yayınevinde işe başlar, işyerinde bi kıza aşık olur ve kıza açılır. ee?

filmin sonunda ise bünyamin'in hikâyeyi yazdığını öğreniyoruz. yani sanki sonu daha mı farklı olsaymış? son sahnede bünyamin kitaplarını imzalar, çıkışta hayal ve çocuğu ile birlikte ayrılır. e deniz'e noldu dedim önce, sonra deniz kitapta yazılan bi karakter demek ki sadece dedim. evet, filmde böyle bi şey var; anlamadığınız yerlere kendinizce yorum yapıp anlamlı kılmaya çalışıyorsunuz. bence filmin sonunda bünyamin kendi hikâyesini yazan yazarın hikâyesini yazarak yazarın hayatını gerçeklikten çıkarıp kendi hayatını yazarın kontrolünün dışında bir gerçekliğe oturtsaydı daha güzel olurdu. acımasız olabilirdi ama daha güzel olurdu.
    --- spoiler ---
  • marjinal olması arzulanmayan insanlara verilen en tahripkar isim.
  • doğurduktan bir süre sonra ölen bir annenin*, ölmeden hemen önce, yeni doğan oğluna verdiği ad. orijinal hali (ben-oni) "son of my pain" demektir.
  • bünyamin

ben bünyamin
    kenan'da akrep kovalayarak büyüdüm
    bu yüzden bilirim zehir içmeyi
    kenan'da işçiydim ergen çağımda
    suyu da bilirim teri de
    yusuf'u ilk ben gördüm, ben ağladım
    kuyuya ay düştü
    kuyuya görkemli bir saray düştü

ben bünyamin
    tarihte kardeş, talihte kardeş
    yusuf'un rüyasını ilk ben gördüm
    sonra kervanı, sonra pazarlığı
    on bir dirhem ve kanlı gömlek
    on bir yıldız secde edecek
    sâva'nın suyu gibi içimizden çekilene
    yakub'un sabrında yol gizliydi mısır'a
    bileceğim
    kadınları da ilk ben gördüm
    gözler oyulmasın diye doğrandı parmaklar
    züleyha aklansın diye

ben bünyamin
    kıtlık geldi ve etimi kemirdim
    yedi başakta yedi iştiha
    yedi semiz düvenin arıkta gözü
    işte bu yusuf'un sözü
    behey koca yakub gamlanma
    son boncuktur diziliyor tesbihe
    buğday zamanıdır vuslat
    kıtlık ödüldür

ben bünyamin
    zorlu bir pazarlığa gidiyorum
    önümde örselenmiş vicdanlar
    ekmek için ve yusuf kokan bir gömlek için
    sirkat yüklenecek sırtıma
    sarayın altın kasesi konuşmayacak
    alıkonacak kalbim mutantan mezarlıkta
    sonra kardeş olduğumu bileceğim
    yakub'a gözaçıcı bir haber gidecek
    şahid olacağım yusuf'a
    on bir yıldız ve ay ve güneş beraber gidecek

ben bünyamin
    zorlu bir pazarlığa gidiyorum

zuhurberk silikhayta
  • adinin "bunyaaaaaamin" olarak soylenmesine engel olamayacak kimse. gene de isim i$te, bir kotulugu niye olsun?
hesabın var mı? giriş yap