• derslerinizi gerçekten ciddiye alıp çalıştığınızda, size hiç bilmediğiniz bir dili az da olsa öğreten bir sitedir.

yalnız şuna dikkat etmek lazım, chat fasilitesi yüzünden siteyi kullanma amacınızdan her an sapabiliyorsunuz. mesela ben ispanyolca öğrenebilmek için saatlerce gerçek bir ispanyol ararken, kendimi elin brezilyalısı ile ingilizce geyik çevirirken buluyorum sürekli. neyse. seneye belo horizonte'ye gidiyorum. ya da everton izmir'e geliyor. kısfmet.

aa! dur bütün siteye kısmet'i kısfmet diye öğreteyim. komik olabilir. ahajhajha!
  • yaklaşık 1 hafta burada vakit geçirdikten sonra izlenimlerim şu şekilde:

- latin amerikalılar (kolombiya, peru, arjantin...vs) acayip sıcakkanlı ve yardımsever.
    - derslerin sıralaması ve çevirilerde bazı saçmalıklar var ama o kadarı kadı kızında da olur.
    - anladığım kadarıyla sohbet sayfaları bitirdiğiniz konulara göre ilerliyor ve sizinle aynı seviyedeki kişilerle sohbet etme imkanınız oluyor böylece. eğer bu şekilde bir sohbet başlatırsanız sağ tarafta bir resim oluyor ve onunla ilgili konuşmanız bekleniyor ancak pek takan yok bu durumu.
    - her yerde olduğu gibi burada da spam mesajlar var. bir çok kişi puan kazanmak için* yazma alıştırmanızın altına yazınızı kopyalarak gönderiyorlar. gerçekten bir şeyler öğrenmek isteyenler için çok can sıkıcı bir durum.
    - yarı çıplak profil resmi koyan bir çok erkek var. merhaba deseniz sikecekler sanki. insan tırsmıyor değil. sitenin bu resimleri tolere etmesi şaşırtıcı.
    - default gelen erkek/kadın resimleri çok komik:

http://static1.bscdn.net/…es/pictures/default_w.jpg
    http://static1.bscdn.net/…iles/pictures/default.jpg
  • tabii ki dersleri faydalı ama başarısı onunla kalmıyor. arkadaş edindirme ve "karşılıklı iştirak" ile dili bilen ile öğrenen arasında ilişki kuruyor. kelime bulmaca gibi oyunları toplulukla oynayabiliyorsunuz.
    rus arkadaşlarım o senin yaptığın hataları ruslar da yapıyor diyor. nasıl bir dilse artık.
    dersleri tabii çalışın ama msn, gtalk, skype, ne bulabiliyorsanız o dili kullananlarla iletişim kurun, adreslerini alın, günaydın deyin, kısa sürede gelişiyor.
    yok efendim dil dile değmeden dil öğrenilmezmiş demeyin, bu devirde sosyalleşmek bile bir bilgisayarın başında oturarak yapılıyor. adam bana "facebook'un yok mu, yoksa sen sosyal değil misin" diyor, sanki akşamları aynı meyhanede demleniyoruz aptiyle facebook'ta.

bu dil bahçenizin sulanmaya ihtiyacı var mesajını da kamer genç gibi algılamayın. her çiçeği sulamaya kalkmayın öyle.
  • yabanci dil orgenmek ve gelistirmek icin kurulmus bir platform. siz ingilizce almanca vs ogrenirken turkce ogretiyorsunuz.
  • bülent ortaçgil'in şarkılarına konu ettiği program.

önümüzde barajlar var, busuu hiç durmaz..
  • oldukça eğlenceli bir ortam.. benim için öyle..

zamanında ingilizce'yi biraz daha geliştireyim diye başladığım, ispanyolca'ya olan merakımdan onu da eklediğim, "aaa almanca'nın boynu bükük mü kalsın" diye düşününce combo yaptığım sitedir.. fakat eskiden bu kadar çok dili ücretsiz üyelikten ekleyebiliyorken bugün itibari ile kaldırmışlar.. pazarlamada sıkıntı yaşamışlar demek ki.. sadece ücretli üyeyseniz birden fazla dil seçebiliyorsunuz artık..

aslında çok basit bir teması var.. evet kapsamlı ve öğretici bir site.. ama bunun yanında olay online iletişim ve aynı konuların farklı dillere dönüştürülmesinden ibaret.. mesela ülkelerin din, kültür, insan yapılarını baz almıyorlar.. bir ingilizce dersinde mantıklı gelen bir soru arapça'ya geçince "ne alaka" demenize neden oluyor.. belli bir kalıp üzerinden gidiyorlar.. onun dışında dediğim gibi online olup başka ülkelerden insanlarla chat yapma şansınız var.. sanırım en büyük faydası bu.. bu konuda buradan dil öğrenmek için chat yapacak sözlük hatunlarına bazı tavsiyelerim olacak ama:

- almanca öğreniyorsanız almancı türklerden uzak durun.. muhabbet eninde sonunda türkçeye bağlanıyor..
    - fransızca öğrenecekseniz fas, cezayir kökenli fransa vatandaşı erkeklerden uzak durun.. muhabbet "bu dili neden öğrenmek istiyorsun" dan başlıyor "türk kızları neden bu kadar güzel ehe ehe" ile devam ediyor.. isviçre vatandaşlarına yönelin derim..
    - yine fransızca öğreniyorsanız riski göze alın.. büyük ihtimalle chat yaptığınız her 10 kişiden 7'si size ırkçı söylemlerde bulunacaktır.. bu arada ermeni asıllı fransızlardan uzak durun.. yine isviçre vatandaşları chat için oldukça ideal..
    - hintlilerden uzak durun..
    - arapça öğreniyorsanız koy verin gitsin.. ama mümkünse kadınlarla görüşün.. size sürekli arkadaşlık isteği gönderen tüm arap erkeklerinin iyi niyetli olduğunu düşünme polyannacılığından uzak durun..
    - ispanyolca öğreniyorsanız aman sabahlar olmasın.. her halde yaptığım en seviyeli konuşmalar bu insanlardan çıktı.. özellikle katalanlara denk geldiyseniz "ne olacak bu katalunya'nın hali?" diye sorun, sonra keyifle dinleyin..
    - italyanca öğreniyorsanız spor olaylarına ve aşırı ilgi görme durumuna tahammüllü olun.. konuşacağınız 10 italyan erkeğinden 8'i size body sporunun incelikleri üzerine ders verebilir.. sonra konu yine "türk kızları neden bu kadar güzel ehe ehe" olacaktır, buna da hazırlıklı olun..
    - ingilizce öğreniyorsanız ve bir ingiliz ile konuşuyorsanız ergen olmamasına dikkat edin.. konuyu hemen sekse bağlıyor bu piçler.. olay "r u sex?" ten öteye gitmiyor bilesiniz.. yaşlıları iyi, orta yaşlıları daha iyi.. kadınları erkeklerinden çok daha soğuk..
    - hintlilerden çok uzak durun !
    - yok ingilizce'yi anadili başka bir dil olan biriyle konuşuyorsanız iletişim kazalarına hazırlıklı olun.. yani o kişi de ingilizce'sini busuu'dan geliştirmişse ingilizce deyimler sözlüğünü yanınızda taşımakda fayda var.. sonra efendim "bitti bitti, benim ingilizce bitti" diye yazıverirsiniz bilesiniz..
    - türkçe öğreniyorsanız türk erkeklerinden uzak durun.. türk kızlarının da ergenlerinden uzak durun.. hatta size bir şey söyleyeyim mi? türkçe öğrenen almanlarla konuşun.. ne almanlar gördüm zaten türktüler..
    - çince öğreniyorsanız konuşmayın.. ekranda karıncalar fink atıyor, bir bok anlaşılmıyor.. bir de asabi bunlar.. hemen delleniyorlar.. boşverin..
    - hangi dili öğreniyor olursanız olun yurt dışındaki ermeniler ile konuşmayın.. laf anlatamıyorsunuz adamlara, konuyu hemen ermeni katliamına getiriyorlar.. diliniz de kıtsa sinir olmamak elde değil.. dünyada bu kadar millet varken vakit kaybetmeyin ( ermeni asıllı arkadaşlar kusuruma bakmasın, tecrübe ile sabit bunlar )..
    -ve son olarak hintliler !!!

velhasıl güzel bir site, genel itibari ile.. eğlenmeniz için de epey atraksiyon koymuşlar ana sayfaya.. fakat ben son ara yüzünü maalesef sevemedim.. eskisinin çok daha kullanışlı olduğunu düşünüyorum.. son tavsiyem eğer hali hazırda bir miktar bildiğiniz bir dil için giriş yapıyorsanız ücretli üyelik almanıza benim nezdimde gerek yok.. ama şöyle konuşabilecek ve yanılmayacak kadar öğrenmek istiyorsanız o zaman da ücretli üyelik kaçınılmaz oluyor.. rakamlar genelde makul, o yüzden bir deneyin deyip bitiriyorum..
  • daha önce livemocha'da vakit geçirmiştim bir süre ama orada sohbet fasilitesinin kullanımında bir kısıtlama vardı ve sohbet davetiyesi gönderdiğiniz kişi sohbeti kabul etse de etmese de 1 hakkınız yanıyordu. busuu da ise herhangi bir sınırlama yok bu konuda ve bu sayede istediğiniz kadar sohbet daveti gönderip öğrendiklerinizi pratiğe dökme şansınız oluyor. sohbet penceresinin logu tutulmuyor. dolayısıyla pencereyi kapattığınız an ne yazdınız kime yazdınız kayboluyor. eğer birisini arkadaş olarak ekleyeceksiniz bunu sohbet penceresi açıkken yapmalısınız. arama sayfasında kullanıcı adı arama çalışmıyor ya da ben beceremedim. gayet sempatik, sıcak insanlarla ağzına kadar dolu bir site. bir amerikalı ile ikinizde ispanyolca'yı yeni yeni öğreniyor olmanıza rağmen tüm sohbeti ispanyolca yapabiliyorsunuz mesela*
  • kimseye sarkma niyetiniz yoksa kimsenin de size sarkmayacağı, gayet güzel bir dil öğrenme sitesi. arkadaş edinip öğrendiğiniz dilde sürekli muhabbet edebilmeniz en güzel tarafı. sinirleriniz bozulmasın istiyorsanız türkçe öğrenmeye çalışan abazan tayfasının türkçe öğrenenlerin yazılarına yorumlarını okumayın. ben sırf bu yüzden anadil olarak türkçe'yi seçmedim.

ciddi yarar sağlıyor. ben parayı basıp premium üye oldum. sanırım onun da verdiği bir gayret var.
  • buradan premium üyelik alan arkadaşlar dikkat etmesi gereken site!

üyeliğinizi kontrol edin bu şerefsiz site öyle bir şey yapmış ki eğer premium aldıysan üyelikler otomatik olarak yenileniyor ve bir bakmışsınız habersiz olarak kredi kartınızdan para çekilmiş oluyor. ben geçen sene 119 tl'ye 1 sene üye olmuştum gel zaman git zaman geçen hafta bir baktım kartımdan 238 tl çekmişler. internet sitesinde de bu durumu şöyle açıklıyorlar : "sizin rahatınız için tüm abonelikler otomatik olarak yenilenir." aman ne rahatlık ne konfor.
    haram zıkkım olsun aldığınız para.
  • nedense artık gerekli konular premium üyeliğe dahil edilmiştir ve bu beni çok üzmüştür. halbuki rusça öğrenmeye gayet hevesliydim. zaten para verecek olsam parayı basar kursa giderim kardeşim. bari bir kısmını ücretsiz yapsaydınız da temel ifadelerle işi çözseydik. şükürler olsun ki busmek rusça kursları var. *

edit: şu an için sadece kişi zamirlerini göremiyorum. ilerleyen konularda bilgilendirme yaparım. *
hesabın var mı? giriş yap