• "kamuoyunda büyükada davası olarak bilinen 11 insan hakları savunucusunun yargılanacağı dava bugün istanbul çağlayan adliyesi'nde görülmeye başlanıyor. iddianamede, sanıkların "silahlı terör örgütlerine yardım etme" ve "silahlı terör örgütüne üye olma" suçlamalarıyla 10 ila 15 yıl hapisleri isteniyor..."

"savcılık tarafından hazırlanan iddianamede, sanıklar, açlık grevindeki eğitimciler nuriye gülmen ve semih özakça'nın salıverilmesi için kampanya yürütmek, göz yaşartıcı gaz satışının yasaklanması çağrısında bulunmak gibi faaliyetleri nedeniyle "terör gruplarıyla" ilişkilendiriliyor.

eşit haklar izleme derneği'den nejat taştan ve hak inisiyatifi'nden şeyhmus özbekli ise 13 günlük gözaltı süresinin ardından tahliye edilmişlerdi. nejat taştan, iddianamenin tutarsızlıkla dolu olduğunu ve kendileri aleyhinde somut kanıtlar öne sürülmediğini de belirtiyor:

"benim tutuklanmama sevk yazımda yer alan ve iddianameye de girmiş iddialardan biri şu: ankara'da yaşayan ayrıldığım eşimi telefonunda bylock yüklü olan birisi aramış. o telefon numarası ne benim adıma kayıtlı, ne benim üzerimde yakalandı. biz bunu savcıya söyledik, iki mahkemede hakime söyledik, çıktık medyaya söyledik, buna rağmen iddianameye girdi.

"otelin gizli bir bölmesinde toplantı yaptığımız söyleniyor. gizli bir toplantı yok ortada. camekandan yapılmış bir toplantı salonunda, arkada havuza giren insanların olduğu, açık kapısı, bütün telefon ve bilgisayarların açık olduğu yerde gizli toplantı yapmakla suçlanıyoruz."

"...uluslararası af örgütü'nden yapılan açıklamada da 11 insan hakları savunucusu aleyhindeki iddiaların elle tutulur bir yanı olmadığı ifade ediliyor.

örgütün avrupa direktörü john dalhuisen, "gözaltına alındıkları andan itibaren, bunun türkiye'deki eleştirel sesleri susturmaya yönelik siyasi bir kovuşturma olduğu çok açık." diyor.

örgüt, taner kılıç'ın telefonunda bylock uygulaması olduğu iddialarını da yalanlıyor ve yapılan iki bilirkişi incelemesinde hiçbir bylock izine rastlanmadığını, bu raporları da mahkemeye sunduklarını belirtiyor.

af örgütü'nün türkiye raportörü andrew gardner da örgütün 60 yıllık tarihinde ilk kez bir direktör ve yönetim kurulu başkanlarının aynı anda tutuklu bulunduğuna dikkat çekiyor ve mevcut davanın türkiye'deki sivil toplum kuruluşları ve insan hakları savunucuları için kritik olduğuna işaret ediyor.

gardner, "bu dava 11 kişiye yönelik bir dava değil aslında. türkiye'de bütün sivil topluma, özellikle insan hakları kuruluşlarına yönelik bir dava. bir korku yaratmak için başlatılmış bir dava." diyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor:

"büyükada toplantısı rutin bir toplantı. buraya eğitim toplantısı için gelmişler. gözaltına alınıp üç ay tutuklu kaldılar. demek ki hepimiz bugün yarın insan hakları savunduğumuz için biz de gözaltına alınabiliriz. uyduruk suçlamalarla hakkımızda dava açılabilir. öyle bir gerçek var türkiye'de."

http://t24.com.tr/…ar-planlamakla-suclaniyor,473333
  • tutuklu sanıkların tümünün serbest bırakılmasıyla akşam akşam sevindirirken, mahkeme heyetinin sağlık durumunu merak ettiren dava*. darısı tüm guguk mağdurlarının başına.
  • iddianame o kadar komik ki olayın vehametini yandaş kalemlerden fuad uğur bile yazmış,

http://t24.com.tr/…amesinden-bize-siritmakta,466587
  • iddianame kabul edilmiş, bu iddianameyi kabul eden yargıçlar, türkiye hukuk tarihinde utançla anılacaksınız!

https://www.gazeteduvar.com.tr/…amesi-kabul-edildi/
  • burcu karakaş, sözkonusu davanın dünya komedi tarihine geçebilecek yapıdaki iddianamesini anlatmış, en güzel bölümü şu;

"...özlem dalkıran hakkındaki delillerin de hatırı kalmasın, kısa bir bölümünü buradan paylaşalım:

“şimdi ciddi bir şey yazıyorum: kolaylaştırıcımız ali’den tercüme ediyorum: ilk ödeviniz vapura binmeden önce tüm teknolojik aletlerinizi kapatacaksınız. etrafı seyrederek, keyfini çıkararak seyahat ederek otele girinceye kadar açmayacaksınız.”

üstelik bu kısım koyu renkle yazılmış! yani şaka maka, çok ciddi bir delil bulunulduğuna sevinilmiş zannımca. vapur keyfi, oldu mu size terör dosyası delili? özlem’in vapur keyfi konusundaki ciddiyetini savcıların bu kadar ciddiye alması takdire şayan. gruptaki arkadaşların o kadar ciddiye aldığını pek sanmıyorum."

gördünüz mü , meğer "vapur keyfi" terörist eylem sayılabiliyormuş, idddianame de daha bunun gibi bir sürü "aziz nesinlik" iddia var,

https://bianet.org/…gut-uyeligine-delil-vapur-keyfi
  • "...istanbul büyükada'da 5 temmuz'da stres, travma ve digital güvenlik konuları üzerine gerçekleştirdikleri toplantı sırasında gözaltına alınan ve ardından tutukla yargılanan 8 insan hakları aktivisti dün mahkemede tahliye kararı almalarının ardından silivri cezaevi'nden çıktı. gazetecilere açıklama yapan uluslararası af örgütü türkiye direktörü idil eser "bütün arkadaşlarımızı, içerideki bütün gazetecileri ve uluslararası af örgütü yönetim kurulu başkanını da dışarı çıkartana kadar çalışmaya devam edeceğiz" dedi..."

http://t24.com.tr/…istleri-cezaevinden-cikti,474245
hesabın var mı? giriş yap