• özellikle az bulunan cinsten ya da manevi anlamı olan bir çakmaksa insanın içinde fırtınalar koparabilecek bir durumdur. hele bir de sigara krizine girilmiş ve ortamda ateşi olan insan yoksa insanı kendinden nefret ettirtebilir ben nasıl kaybettim diye. tehlikeli bir durumdur.
  • her gazı biten çakmağımı, bir aykkabı kutusundan oluşan, çakmak müzeme özenle ilave ettiğim için çakmak kaybetmek benim için çok can sıkıcı bir durumdur. kaybedilen bir çakmağın ardından uzunca bir süre sayıklayabilirim "çakmağım çakmağım" diye.
  • cevrenizde cakmak toplamayi huy edinmis arkadasiniz yada arkadaslariniz coksa yada dalginlik sizin icin vazgecemeyeciginiz bir durumsa, bir cok kez basiniza gelecek bir durum ama belli bir sure sonra size herhangi bir hisvermiyecek ve hatta aliskanlik haline gelip her bir paket sigara aldiginizda yaninda cakmak almak normal gelecektir ama bu durum zamanla maddi yuk haline gelecek ve yeni arayislara gececeksiniz, bu yuzden de en ucuz yol olarak tavsiyem: (bkz: kibrit)
  • insanı sana altindan iyi bir cakmak lazim gibi üst düzey esprilere muhatap kılabilecek durum.
  • internet kafelerde çok sık rastladığım durumdur.çalıştığım kafede her gün 3-4 tane çakmak buluyordum.oyuna,chat e kendini kaptırıp unutup gidiyor millet işte
  • cakmaklar kaybolmaz kesinlikle calinir, hatta farketmeden hacilanir.. her siraga icen insanoglunun sormasi gereken soru bir ay icinde kac cakmak degistiriyorum, kac tane kaybediyorum, caktirmadan kac tane haciyliyorum olmalidir..

(bkz: hacilamak)
  • çakmak ve kaybetmek şeklinde iki alt başlıkta incelenebilen kombo-fiil (isim-fiil gibi, ama farklı (fiil-fiil? hmm... (o))).
  • içimde derin bir yaradır. çakmağına gönülden bağlanan, isim falan takan bir insan olarak canımı yakan bir durumdur. ilk bağlandığım çakmağım*gerizekalı birkaç kızın doğum günü kutlamasına kurban gitti. diğeri ise* çakmak canavarı bir arkadaşımda kalmıştı. ben de sonra kaderime küsüp çakmak almadım bir daha. zaten sigara da içmem pek.
hesabın var mı? giriş yap