• fotoğrafta görüldüğü gibi çaldıran'daki okullara alınan ücretli öğretmenlerin aslında öğretmen olmadığı, iki yıllık önlisans programlarından mezun olan kişilerden seçilmesi skandalıdır. -ki muhtemelen eğitim fakültesi mezunu olan birileri başvurduğu halde torpili olmadığı için alınmamıştır.

ücretli öğretmenlik zaten eğitimin kanayan yarası bunu biliyoruz ancak hiç bu kadar boku çıkmamıştı bu sistemin. sadece çaldıran değil neredeyse tüm türkiye'de durum bu şekilde aslında. çocuklarınızı gönderdiğiniz okullarda ingilizce dersine turizm çıkışlı, matematik dersine muhasebe mezunu biri girebilir. ama artık buna dur deme vakti geldi. çünkü böyle giderse zaten diplerde olan eğitim seviyemiz daha da dibe batacak ve sonu hiç iyi olmayacak. ekşi sözlük yazarlarından bu duruma tepki vermelerini istiyorum.

edit: şu an ülkedeki öğretmen açığı 80 bin civarında. ve atama bekleyen de 400 bin öğretmen var. madem okullarda öğretmen yok ve atama bekleyen o kadar kişi var neden bu gençlerin atamasını yapıp hem eğitim kalitesini arttırıp hem de gençlerin psikolojisinini düzeltmiyorsun? ama öyle boşvermiş bir sistem var ki 2016 kpss puanıyla ataması yapılan öğretmenler daha görevlerine başlayamadı bile. yazık diyorum.

edit2: burada da sözlük yazarı iyi biri olmaya çalışan çocuk tarafından gönderilen mesajı görebilirsiniz. sanırım kendisi de torpille ücretli yapan tiplerden.
  • adam iki yıllık büyük ve küçük baş hayvanlar okuyup mezun olmuş. kariyerine sınıf öğretmeni olarak devam edecek.

ohannes yani.
  • (bkz: ak lisans)
  • eğitim kalitesi ve pedagojik açıdan rezalettir; ancak mevzuata aykırı değildir.

ücretli öğretmenlik, 657 sayılı devlet memurları kanunu'un 89'uncu maddesine istinaden yapılır:

“her derecedeki eğitim ve öğretim kurumları ile üniversite ve akademi (askeri akademiler dahil), okul, kurs veya yaygın eğitim yapan kurumlarda ve benzeri kuruluşlarda öğretmen veya öğretim üyesi bulunmaması halinde öğretmenlere, öğretim üyelerine veya diğer memurlara veyahut açıktan atanacaklara ücret ile ek ders görevi verilebilir.”

dışarıdan atanacaklar için şartlar meb'in ek ders yönetmeliği'nin 9'uncu maddesinde şu şekilde belirtilir:

madde 9- (1) öğretmen sayısının yetersiz olması hâlinde;
    a) yüksek öğrenimli olmak koşuluyla;
    1) bu karar kapsamındaki yönetici ve öğretmenler dışındaki resmî
    görevliler ile sınıf öğretmenlerine ilköğretim, orta öğretim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 8 saate,
    2) resmî görevi bulunmayanlar ile emeklilere, okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim, özel eğitim ve
    yaygın eğitim kurumlarında haftada 30 saate kadar ek ders görevi verilebilir.
    b) ilgili mevzuatında belirtilen esaslara göre uzman ve usta öğretici olarak nitelendirilenlerden;
    1) resmî görevi bulunanlara haftada 10 saate,
    2) resmî görevi bulunmayanlara haftada 40 saate,
    kadar okul öncesi, meslekî ve teknik orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders
    görevi verilebilir.

sadece çaldıran'a özgü bir durum değildir yani. türkiye'nin her yanında var bu.

devlet, bir kadrolu öğretmene 3000-4000 vermektense öğretmen ihtiyacını bu şekilde karşılıyor. eğitim kalitesi açısından rezalettir ancak mevzuata aykırı değildir. bu rezalet, çaldıran milli eğitim'in değil, ülkeyi yönetenlerin ve kanun koyucunun suçudur.
  • büyük ve küçükbaş hayvanlar bölümünü okuyanları doktorluk yaparken göreceğimiz günlerin uzakta olmadığını gösteren skandal.
  • skandal gibi skandaldır. listeye bakınca gözüm kanadı. öğretmenlikle uzaktan yakından alakası olmayan bölüm mezunları sınıf öğretmeni olacak, okul öncesi öğretmenliği yapacak. inanılmaz skandal. çok yakın bir arkadaşım edebiyattan atama bekliyor. bu süre zarfında da ücretli öğretmenlik yapmak istedi. sınıf öğretmenliği için aradılar. kabul etmedi. ki bahsettiğim arkadaş 4 yıl edebiyat okumuş, üstüne iyi bir okulda formasyon almış, öğretmenlik vasfına ve donanımına sahip bir arkadaş. çocukların belki de en önemli çağında onları saçma sapan bölümlerden mezun, öğretmen olmayan insanlara emanet etmek ne kadar doğru acaba. ön lisans programından mezun adamın okulda ne işi olabilir?
  • ekşi sözlükte ne skandal başlıkları gördüm bire bir yaşadığım için bu skandal başlığına vereceğim oy 5/10 dur
    .--- açılın ben öğretmenim ---
    o yörede 4 sene çalışan bir öğretmen olarak bi nevi ilk entry de belirtilenlerde doğruluk payı var ama bilmeyenler ya da bilgisayar başında ülkeyi kurtarabileceğini zanneden arkadaşlara birkaç şey söylemek isterim.
    zamanında çalışırken o yörede öyle köyler vardı ki bırakın telefonun çekmesini elektrik bile olmayan köyler vardı sudan ve de yoldan bahsetmiyorum bile. özellikle bu tür köylere atanan özellikle diyorum kadın öğretmenler o okulun yüzünü görmeden çoğu zaman 1 hafta içinde (hatta seminer döneminde) kendilerini ya ilçe merkezine eğer torpilleri iyiyse (ki burada nice kişiler gördüm görüş olarak herkes işini yaptırdı) il merkezine bile kendilerini aldırdılar. işin ilginci o köyler genelde zorunlu hizmeti 3 yıl olan okullardır ve il merkezi de 5 senedir. kendilerini görevlendirme yazıra yazdıra zorunlu hizmetini kaldırıp 22 puan yerine 30 puan alıp istedikleri yerlere gittiler. işte asıl skandal budur. tayin çıktıkları okulun yüzünü görmeyip o okullara gitmeyen öğretmen arkadaşlarımdır. şimdi bazıları bana çemkirebilir "devlet imkan götürsün diye" haklıdırlar ama senin gitmediğinden o listedeki ücretli önlisans mezunları gidiyor. şimdi gene beni bombardımana tutacaklardır. "nereden biliyorsun atama olduğunu diye" paylaştığım resimde 2016 yılı ekim ayında yapılan atamada çaldıran ilçesine açılan sınıf ve okul öncesi öğretmenlere ait liste bulunmaktadır (koyu olarak belirtilen okullara ilk listede verilen okullara atama yapıldığını göstermektedir). evvela bilgilendireyim. resimde c sütununda bulunan 3 ve g sütununda bulunan 6 öğretmenliğin en uç bölgesidir. buradan öğretmenler yıl başına 30 hizmet puanı alırlar (mesela izmir merkez 10 puan) ve 3 senedir zorunlu çalışma süresi ve koyu olarak işaretlenen yerler ise atama yapılmış yerlerdir. ki bu tür okullarda max 2 tane sınıf öğretmeni ve 1 tane okul öncesi kadrosu bulunur. bu sadece 1 liste. bundan önce ve bundan sonraki atamalara da bakılacak olunursa ilk entry de verilen listedeki tüm okullara atama yapılmış olunabilir. ama gel gelelim öğretmenlerimiz oralara gitmemişlerdir.
    bir de şu var hani liste paylaşılmış ön lisans mezunları gitmiş diye emin olun, lisans mezunu sınıf öğretmenliği, okul öncesi ya da diğer branşlardan ilk önce ilçe merkezini (tabi bu yukarıda bahsettiğim görevlendirmelerden boşalan yer varsa) doldururlar akabinde köylere gönderirler tabi yeri geldiğinde 40 50 km, uzakta yol olmayan, köylere ücretli öğretmenliği çıkınca gitmezler.
    bir de işin daha ilginç bir yanını söylemek isterim. genelde bu listede olan kişiler araştırılırsa ya o köylüdür, ya da kesinlikle çaldıranlıdır ve de kesinlikle ve kesinlikle devlet dairelerinde (özellikle de meb de) bir yakını çalışıyordur.
    hatta ve hatta çalıştığım sene, çalıştığım ilçenin, ilçeye en uzak köyünde il mem şube müdürünün kardeşi ücretli çalışıyordu, adam bi nevi ek gelir için yapıyordu ve de sigorta için yapıyordu bu işi. (ekstra o köyde çalışan ücretli öğretmenlere servis imkanı sağlayıp oradan da para kazanıyordu, ay sonunda eline benim elime geçen ücretten fazlası geçiyordu). ha bir de bu adam oranın kadrolu ücretli öğretmeni gibiydi yanlış hatırlamıyorsam 8 sene o köyde çalıştı en son bi babayiğit bir mem müdürü herkes gidecek diyince 1 sene düzelti ama ne oldu adamın ayağını kaydırdılar, yerine eski düzeni devam ettiren bir adam geldi.
    --- açılın ben öğretmenim ---
    özetle: tayini oraya çıkan öğretmen arkadaşlar giderse bu tür haberleri bir daha zor görürüz ama tabiki de zor.
    not: 3. hizmet bölgesinin, 6. hizmet alanında 4 sene çalışmış bir öğretmen...
  • ücretli öğretmenliğin kendisi zaten başlı başına skandaldır. devlet aynı işi yapan kadrolu öğretmene 5000 lira veriyorken ücretliye 1500 lira veriyor. ücretli öğretmenlik yapıp 1500 lira almak için bile dönen torpiller, yerleşen öğretmenlik ile alakası olmayan tipler ayrı problem elbette.

bunun dışında kadrolu olanlarda da fark yok. sosyal bilgiler öğretmeni olarak din kültürü, resim, müzik, drama gibi derslere de giriyorum. *
  • aynı soy isimde olanlar var.

iğrençsiniz, tiksinçsiniz, haysiyetsizsiniz...

eğitim fakültesi mezunları, formasyon alan bölüm mezunları dururken, '' küçükbaş '' diye adında meymenet olmayan bölümleri bitiren vasıfsızlar, öğretmenlik yapıyor.

lanet olsun size.
  • birde bunlar kadroya aliniyormus :)
hesabın var mı? giriş yap