şükela:  tümü | bugün
29 entry daha
 • 15 eylül 2017 tarihinde saat 14:55 itibariyle satürn'e çarptırılarak görevini tamamlayacak olan uzay aracı.

  iyi uykular cassini!
 • yarın uzaydaki yaşamına son verilecek önemli uzay aracı..

  nasa, bu cuma günü cassini'nin 20 yıllık yolculuğuna kontrollü olarak son verecek..
  yaklaşık 122 bin km/h'lik hızla yarın saat 14:55 sularında satürn'e kontrollü bir biçimde düşürülecektir..
  aktardığı ve yarın halkalarla ilgili aktaracağı veriler için uzay aracına teşekkürler..

  nasa grand final
  youtube link
  umut yıldız/nasa/çarpışmanın önemli detayları
  styx/cassini
  farewell cassini!
 • bak yine duygulandım.

  bunu en son philae'nin vedasında hissetmiştim. kendimi cassini'nin yerine koyup düşündüğümde tüylerim ürperiyor. şüphesiz en önemli bilim araçlarından birisi oldu. güneş sistemimizin iki gaz devinden birisi olan satürn hakkında çok önemli veriler ve görüntüler toplandığını düşünüyorum. sadece satürn'le de sınırlı değil, satürn'ün uydularını da inceledi, hatta titan'da sıvı etan ve metandan oluşan göl ve denizler tespit etti.

  her şeyiyle bilim tarihine adı yazılmış bir görev oldu. emeği geçen bütün bilim insanlarına teşekkür etmek boynumuzun borcu, sağolun.

  r.i.p. cassini
 • 2004 yılında satürn sistemine ulaşan cassini misyonu iki kez uzatıldı ve nihayet bu hafta roket iticilerinin sonunu tüketecek. peki bu görev insanlığa neler öğretti?

  görev süresince cassini bir satürn yılının (yaklaşık olarak) yarısına tanık oldu. satürn'ün bir yılı yaklaşık 30 dünya yılına eşittir. cassini sisteme ulaştığında, satürn'ün kuzey yarımküresi kıştan çıkıyordu. satürn'ün mevsimlerinin her biri yaklaşık yedi dünya yılına eşit ve cassini misyon bitmeden önce kuzey yarımkürede yaza da tanıklık etti.

  yıllar boyunca cassini, satürn'ün uyduları, güneş sisteminin ve gezegen oluşumunun geçmişi ve hatta yaşamın varolabileceği güneş sistemindeki diğer yerlerdeki - karmaşıklığı - satürn'ün yüzükleri ve işleyişi hakkında yeni bir bakış açısı ortaya koydu. cassini, görünür bir ışık kamerası kullanarak 450.000 resim topladı.
  cassini sisteme ulaştığında, gezegeni 9 ay çevreleyen dev bir fırtınaya tanık oldu. yüzüklerde 3 boyutlu yapılar olduğunu öğrenildi. titan'ın, sıvı etan ve metandan oluşan göl ve denizlere sahip olmakla birlikte , kimyasal yağmurlara sahip bir atmosferi olduğu ve bu sayede benzersiz bir kimyasal ortam ile hayat bulundurabileceği öğrenildi.

  nasa bilim misyon direktör yardımcısı thomas zurbuchen, "cassini düşüncelerimizi pek çok yönden değiştirdi, ancak özellikle güneş sistemindeki şaşırtıcı yerlerde yaşamın potansiyel olarak bir dayanak noktası olabileceğini" söyledi.

  nasa'ya göre, cassini'nin keşfi ile ilginç olan bilim adamları, gelecekte "uzay aracının titan metan denizlerinde sürüklenmesine ve enceladus sürünün üzerinden uçarak biyolojinin işaretleri için numuneleri toplamak ve analiz etmeye" yönelik konseptler sundular.

  kaynak
 • grand finale nedir, son görevde neler yapılacak vs gibi bilgileri güzel bir dille anlatan bir makale;

  http://adsabs.harvard.edu/abs/2016natge...9..472e

  burada da grand finale boyunca atılan her turun detayları anlatılmış gün be gün;

  https://saturn.jpl.nasa.gov/…and-finale-orbit-guide
 • amerika'nın nasıl kolay harcadığını gösteren zavallı uzay aracı. ee amerika işte böyle. kurar, kullanır, işi bitince yok eder. el-kaide'ler, işid'ler böyle olmadı mı? şimdi de kürdistan (yalandan kabul etmiyoruz, istemiyoruz demelerine rağmen) öyle olmayacak mı? malum şahıs da bu şekilde değil mi?

  elveda cassini. senin hatan amerika'da yapılmandı. oysa ki türkiye gibi güzel bir ülkede olsa, seni bir şekilde geri getirirdik, en kötü benzin menzin yollardık be.

  ne güzel aracımızdın sen cassini.
27 entry daha