şükela:  tümü | bugün
 • istanbul üniversitesi siyasal bilgiler fakültesi hocalarından, siyaset bilimi profesörü.. anlattıkları ve sararmış bıyıkları ile ilgi toplayan şahsiyet.. kitabı da var, (bkz: hum zamirinin serencamı).
 • kapağındaki resmin athenanın baykuşunun vurulu olduğu bir beşinci yüzyıl atina sikkesine ait olduğu "siyaset bilimi incelemeleri" adlı kitabın yazarı.
 • yeditepe üniversitesi 2. sınıf la vie politique turc derslerine giren, yeri geldiğinde ilginç tarihi enstantanelerle ve kişisel anılarıyla öğleden sonralarımızı renklendiren çok saygıdeğer, zevkle dinlenesi profesörümüz..
 • (bkz: cemal kutay)
 • yeditepe fransızca uluslararası ilişkiler bölümünde la vie politique turque ve politique internationale derslerine giren, bölümün sayılı profesörlerinden, sınavlarında "hangi dilden yazarsanız yazın, almanca, fransızca, ingilizce, türkçe, kendinizi ifade edebilmeniz önemli" diyen akademik..
 • bugün istanbul üniversitesinde "osmanlıdan geleceğe demokrasi" konulu bir paneldeydi. söz ona gelene kadar bakanlar uyuyor sanardı. acaip şeker bir görüntüsü var cemil hocanın. "amcacığım", "dedeciğim" deyip yanaklarını sıkası, bıyığını çekiştiresi geliyor insanın. ta ki konuşmaya başlayana kadar, konuşmaya başladıktan sonra nasıl bir derya ile karşı karşıya olduğunuzu anlıyorsunuz. bugün söylediklerinin benim için en vurucu olanı şöyleydi; " demokrasi milli iradenin söz sahibi olmasıdır. yalnız milli irade çoğunluk demek değildir. milli irade azınlıkların haklarını da korur. azınlık olmak değişken bir durumdur. bugün değilsinizdir, yarın bir de bakmışsınız azınlık olmuşsunuz. o yüzden azınlıklar başkalarının sorunu diye düşünülmemeli. azınlık haklarının teminat altına alındığı rejimdir demokrasi."
 • iü sbfde tekrar derslere girmeye başlamasıyla bizleri sevince boğmuş siyaset bilimi profesörü
 • bugunku roportaji ile aydin iluzyonunu sangir sungur etmistir de, kim tinar, kim eder bilmem.

  aydin iluzyonu dedigimiz, ekseriyetle ahmet altan'in kaleminde tezahur eden mevzunun hasili su: "mutlak kotu kemalizmdir. bu memlekete butun kotulugu kemalizm ve ittihatci kafa yapmistir." o yuzden akp tenkiti bile "akp kemalistlesti :("den ileri gidemiyor.

  hah, oktay da, bunun ne kadar falsolu oldugunu izah etmeye calisan ve anaakimda yer bulacak ozgecmisi olan az sayida insandan birisi olarak (aranot: mesela benim de dahil oldugum liberter kafada olan birkac sosyal medyaci da anlatmaya calisiyor bunu ama blog'dan twitter'dan gitse gitse 3000-5000 kisiye gidiyor) kemalizmin gokten zembille inmedigini, cemaatci toplum yapilanmasinda olusan lider kultunu anlatiyor. sorgulanmamis sunni otorite biati, cemaatci yapi ile kokunu arayanin ta bizans gelenegine kadar gidecegi devlet ebed muddet kafasinin sentezini tasvir ediyor.

  o yuzden bugunku yazisini mutlaka okuyun. artik kliseye baglamis "akp muhafazakarlasti :(" tadindaki yazilardan sonra nefes aldiriyor insana.
 • "maalesef sünnileşiyoruz. sünni, siyasal iktidarın çizgisi dışına çıkmayan adamdır. sünnilik, iktidarla birlikte hareket eder. prensibi iktidara itaattir. bu baba olur, devlet, tarikat şeyhi olur. biat kültürüdür bu." şeklinde toparlanan açıklamasına asla hak vermiyorum.

  bir kere bu, büsbütün yerel bir bakışın neticesi. türkiye tarihinde halkın çoğunluğu sünnidir, iktidar da sünnidir. çoğunluktan olan taraf da doğal olarak iktidarla daha az sorun yaşar. bu durum, doğal olarak sünnilerin iktidarla uyuşması gibi gözükür. oysa sebep, arz ettiğim üzere, sünni olmak değildir.

  bugün suriye'de ayaklananlar sünni, rejimi savunanlar değil. bu örnekten hareketle oktay'ın söylediklerinin tam tersini neden iddia edemezsek, türkiye tarihinden hareketle oktay'ın görüşünü de o nedenle savunamayız.

  biat kültürü sünniliğe has değildir. şiadaki, sünniliğin biat anlayışını fersah fersah aşan "masum imam" kavramını nereye koyacağız? cemil oktay bu farkı nasıl açıklayacak?

  sünnilik ortodoks inançtır, doğru söylüyor oktay. o şablon üzerinden gideceksek, reform öncesi katoliklerin papaya bağlılığı ile hıristiyan ortodoksluğunun patrikliğe bağlılığı arasındaki farkı nasıl ölçer sayın oktay?

  velhasıl, cemil oktay -röportajın esas konusuna değinmeden söylüyorum- sünnilik tasvirinde büyük bir hata yapmıştır.