• nişantaşında yeni açılmış olan ufak kahvaltı servisi olan cafenin serpme kahvaltısının fix menu olup kişi başı 40 lira olması biraz gereksiz olmuş olsa da dışardan bakıldığında çok sempatik bi yer gibi duruyor. en azından denenebilir.

çeşme bazlama kahvaltı
  • adinin 'çeşme' olmasi bana dert olmustur, aynen alaçatı muhallebicisi'ni dert edindigim gibi. duyan da alacati'nin muhallebisinin cok meshur oldugunu, cesme'nin yüzyillardir bir bazlama kahvaltisi ile anildigini sanacak. bunu da dert ettim, evet (alacati sabunlari). bu yaratici pazarlama stratejilerine hayran olmamam mümkün degil.

belki de haksizlik ediyorum, dükkanin yaninda bir yerlerde tarihi bir cesme vardir veya sahibinin soyadi cesme'dir. ama izmir'de bile bu kadar cesme veya alacati temali mekan yoktur herhalde. bu muhitlerde bir mekanin adini da 'corum' kahvalticisi, 'yozgat' muhallebicisi, butik 'konya' falan koyun be !
  • 40 liraya serpme kahvaltı veren bir yerdir.

bu "biraz" değil "bir hayli" fazladır.

ben de istanbul'a gidip "marmaris baklavacısı" falan açayım. kilosunu 100 liradan itelemeye çalışayım. olur mu olur.
  • gidip tattığım oldukça vasat kahvaltısı olan, bazlamaları poşetten çıkarıp saçta ısıtıp servis eden (yani tazecik, yumuşacık bazlama değil yediğiniz) kötü ve pahalı restoran.
  • istanbul'un en güzel kahvaltı mekanı. tek handikapı, hafta sonu dahi olsa sabahın köründe bile sıra vardır.

canım çekti...
  • karda kışta onlarca kişi cumartesi öğlen dışarıda sıra beklemektedir.
  • yakın bir zamanda caddebostan - ethemefendi caddesinde bir köşkte yeni dükkanı açılacak olan çeşmenin popüler kahvaltı mekanıdır.
  • cadde şubelerini açmışlar, rezervasyon almıyorlar. çeşme 'deki yerleri bir nebze daha güzel ama değer mi konusu havada.
  • nişantaşı ve bağdat caddesinde birer tsne kahvaltı mekanı,çeşme'de ise 1 adet otele benzeyen işletmesi bulunan firma.

kahvaltılık mekan olarak tamam ama otel kısmı tam bir facia.öncelikle odalar kıç kadar.abartmıyorum gerçekten banyoda iki kişinin aynı anda olması imkansız.havalandırma camını açtığımızda banyo kapısı kapanmıyor mesela o derece.

otelde bir yere dokunsan başka bir yer dökülecek gibi.sıkı durun bu işletme çift kişilik odaya 300 lira alıyor.her ne kadar kahvaltısı güzel de olsa bu para bu otel için çok çok fazla.

banyoda su ip gibi akıyor,resepsiyonu arıyorsun ve aldığın cevap yapabilecek bir şeyimiz yok çeşme genelimnde sorun var herhalde oluyor.

kısacası kahvaltı ne kadar iyiyse konaklama bir o kadar rezalet.

edit:tatilimizin ikinci gününde odada bir tesisat problemi olduğuna karar kılıp bizi başka bir odaya almak istediler.sanırım tesisin sahibi,otel yetkilisinden daha duyarlı olduğu için bu saçmalığa daha fazla maruz kalmamızı istemedi.
  • çünkü biz büyük şehirde yaşayan elitistler ege bölgesine ait olan bir lezzeti istanbulda bulduğumuzda mutlaka tatmak için saatlerce kuyruk bekleriz.

bugün arkadaşlarımın zoruyla caddede olan şubesine gittim. insanlar sırasında birbirlerini yiyorlardı. keyifli bir pazar kahvaltısı için bu eziyet pişi için olmalıydı. yoksa eser miktarda koklatılan reçeller için olamazdı değil mi? evet evde hazırlamaya üşendiğim kahvaltıya sokakta deli paralar döken o elitistim ancak bu benim bile ağrıma gitti.
hesabın var mı? giriş yap