• ceyda sungur nağm-ı diğer kırmızılı kadın. gezi de fenomen olmuştu biliyorsunuz. işte bu güzel kardeşimize biber gazı sıkan polis mahkeme tarafından 20 ay hapis cezasına çarptırılmış mahkeme cezayı 600 fidan dikme cezası olarak ertelemiş. manidar bir karar olmuş tabi anlamaz vatandaş o ayrı...

"mahkeme, gezi parkındaki olayların sembolü "kırmızılı kadın" davasında kararını açıkladı. ceyda sungur'a biber biber gazı sıkan polis, "yaralama" ve "görevi kötüye kullanma" suçlarından toplam 20 ay hapis cezasına çarptırıldı. mahkeme cezayı erteledi. sanık polis ayrıca 600 fidan dikme cezasına çarptırıldı. "
  • orman suçlusuna verilebilecek en ağır ceza.
  • hükümetin düşmesi bile adaletin geri gelmesine yetti. bahçeli kıllık yapmazsa eğer güzel günler çok yakın..
  • ben bu dünyanın evet sadece türkiye değil dünya genelinin yaşanılamayacak kadar çirkin, pislik ve orospu çocuğu ile dolu olduğunu bu tarz cezalar sayesinde anlıyorum.

türkiye değil gelişmiş ülkelerde bile aslında insanoğlunun severek, iç huzurla yapması gereken şeyleri biz kamu hizmeti adı altında ceza olarak veriyoruz. bir insana ceza olarak fidan diktirmek ne kadar gelişmemiş varlıklar olduğumuzun kanıtıdır aslında. fidan dikmek bir ceza olarak görülüyor. aynı şekilde çevre temizliği yaptırma gibi cezalar vardır askeriyede ve okullarda bunu da biliyorsunuz. halbuki biz devlet olarak fidan dikmenin, çevre temizliği yapmanın ne kadar güzel şeyler ve insan olmanın bir gerekliliğini öğretmek/göstermek yerine bunu ceza olarak veriyoruz.

daha ilk okulda sıraya geç kalan öğrencilere okul bahçesindeki çöpleri toplatıyoruz mesela. ve bu çocuklar bunu ceza olarak gördüğü için aslında yerdeki çöpü alıp çöp kutusuna atmayı bir nevi eziklik olarak algılıyor ve büyüdüğü zaman sokağa çöp atan anadolu çomarına evriliyor. kendi elimizle daha küçücük yaşlardan itibaren anadolu çomarları yetiştiriyoruz.

bir adam ceza olarak fidan dikiyor. peki bu hem bu adam için hem de toplum için nasıl bir algı yaratıyor düşünüyor muyuz? bu adam cezası bittikten sonra otoritenin olmadığı yerlerde bütün dikilen fidanları sökecek ve "amına koduğumun ağaçları ömrümü yediniz" diyecek. çünkü ağaç dikmek kötü bir şey ve suçlulara verilen bir ceza.

abd gibi gelişmiş sandığımız ülkelerde de durum pek değişmiyor aslında. suçlulara kamu hizmeti cezası veriliyor. kamuya hizmet etmenin nesi cezadır acaba? çöp toplamak, barınaklardaki hayvanları beslemek, ağaç dikmek gibi şeyler bir insanın günlük ritüeli olması gerekirken bunu nasıl kötü bir şey gibi gösterebiliriz?

bakın hepsini geçtim ve işi bir adım öteye götürüyorum; yanlış hatırlamıyorsam eğer bir koca eşini dövdü diye kitap okuma cezası almıştı. ve insanlarımız o hakimi alkışlamıştı. övgüler dizmişti. yahu kitap okumayı ceza olarak gören bir hakimin övülecek tarafı nedir ben bunu anlayamıyorum. bir insan durumu ne olursa olsun kitap okumuyorsa zaten onun insanlığı sorgulanması gerekirken.

hayır hayır bunları teşvik gibi şeylerle savunmayın bana. eğitim bilimleri biliyorum. olumsuz yönlendirme ile insanlara o iyi şeyleri öğretip alışkanlığa çeviremezsiniz. yaramazlık yapan bir çocuğa kitap okuma cezası verirsen çocuk kitap okumayı kötü bir şey olarak algılar. hatta küçük yaşlarda ise kitap okumanın utanılası bir şey olduğunu düşünür ve ilerde ekşi sözlüğe girip; metroda kitap okuyan piç, parkta kitap okuyan entel, kedi kahve ve kitap üçlüsü yapan orospu çocukları diye başlıklar açıp kitap okuyan insanla dalga geçer. çünkü kitap okumak utanılması gereken bir şeydir.

halbuki kitap okumayı, fidan dikmeyi, hayvan beslemeyi, çöp toplamayı ceza değil ödül olarak vermeli ve öğretmeliyiz. bir öğrenci ders esnasında olumlu bir davranış mı yaptı? ona "aferim benden bir kitap kazandın" diyebiliriz. çocuğumuz yemeğini bitirdi mi? ona ödül olarak "şimdi odana geçip kediyi besleyebilirsin ödül olarak" demeliyiz. çocuğunuz eve güzel bir karne ile mi geldi? "hadi ödül olarak bu yaz hobi bahçesine/köye gidip beraber fidan dikip o ağacı büyütüyoruz" diyebilmeliyiz. çünkü iyi şeyleri ceza olarak verirsen insanlığı bir adım öteye taşıyamazsın.

şimdi bu entry'i sonuna kadar okuduğun için teşekkür ederim ve buna karşılık benimle birlikte mahallemizdeki parktaki çöpleri toplamaya gelebilirsin. ama okumadan yarıda çıktıysan ben çöpleri toplarken sen de evde kalacaksın.
  • odul gibi ceza.

lan ben haftasonu gelsin de, 7 m2 lik toprak alana diktigim fidanlarla, ciceklerle ugrasayim, rehabilite olayim diye göt atiyorum.

cezaymis.
    peh.

kanalizasyon borularini temizletmeleri lazimdi.
  • kanuna göre 2 yıldan az ceza alanlara infaz ertelemesi yapılıyor zaten.
    salıverilmesindense böylesi manidar bir cezaya çarptırılması çok sevindiricidir.

edit: düzeltme için aerolaconic'a teşekkürler
  • çok kuzey avrupa stili bir ceza olmuş. eylemci ise örgüt üyeliğinden 5 yıl yemiş olabilir tabi.
hesabın var mı? giriş yap