• on edit; vegan beslenme talebi sonunda kabul edildi ve açlık grevi sonlandırıldı. buradan yasadan hukuktan bihaber, hepsini geçtim insanlıktan bihaber atıp tutanlara inat, dayanışma yaşatır!

https://www.facebook.com/…971584&id=100008991125526

ankara sincan l tipi hapishanesinde bulunan bir mahkum. en azından vejetaryen yiyecekleri edinmeye çalışan mahkuma zorla et türevi besinler verildiği için açlık grevine başlamıştır. zulmün son bulması umuduyla…

https://www.facebook.com/…736023&id=100008991125526

edit;typo

ekleme;

geceden beri epey insan mesaj atmış, genelde empati duygusundan yoksun, cahil insanlar. zaten bazıları karanlıklarını halka açık yazarak da ortaya koymuşlar. az empati yeteneği olan vegan olan yahut olmayan insanlar da onlara cevap vermişler. cevap verilmediğini sandığım bir konuya değinmek isterim;

örneklem olsun diye gelen bir mesajı isim vermeden ekliyorum;

(#102399598) konuyu peşin peşin editle bunu ben yaptırırsam uçurulma ihtimalin yüksek
    21.02.2020 12:46 ...
    hewit ->: gerçekten vaktim yok cevap yetiştirmeye, herkes kendi meşrebince değerlendiriyor zaten... herhangi bir şey "yaptırma" niyetiniz varsa da geri durmayın...

xx; yalan yanlış beyanla infial yaratıyorsunuz zorla yedirme durumu yok kendi linkini verdiğiniz yerde mektupta bu açıkça belirtiliyor. dikkat çekmek için çocukça ve şımarıkça tavırlar sizi en fazla bu gecenin sonuna kadar daha gündemde tutar sonra unutulur gidersiniz.

xx; konunun ekran görüntülerini ve linkini aynı zamanda durumu açıklar bir yazıyla cimere sizi şikayet ediyorum kamu kurum ve kuruluşlarını aynı zamanda orada çalışmakta olan devlet memurlarını alenen yanlış beyanla zan altında bırakıp infial yaratmaya çalışıyorsunuz.

örnekte de görüldüğü gibi bu yine empati duygusunun hiç olmaması, son 10 yılda pompalanan devlete şikayet kültürü ve cehaletin getirdiği bir hezeyan. buradaki arkadaş ve başlıkta yazan birkaç kişi söz konusu kişiye zorla et verilmediğini ve dezenformasyon yaptığımı söylüyorlar. öncelikle konunun birinci dereceden tanığı değilim elbette ancak hükümlü olup olmadığını bile bilmediğimiz cezaevinde yaşayan bir insana ısrarla etik olarak tüketmediği besinlerin verilmesi bu yeni nesil parlak arkadaşlar için bir zorlama değil, zira bunlar zorlamayı ayağına prangalar vurmak sanıyorlar. ne bu ülkenin tarihini okumuşlar ne temel insanlık değerlerinden haberdarlar. akıl fikir dilerim.
    bugün de başkaları adına utandık çok şükür..

son ekleme; bu mesajların sahibi kendisine " siz karanlik icinizi sogutun, bir sey soracagim sevgili devlet sevdalisi arkadas, bana yazdiginiz mesajlari yayinlamama izin var mi? alinir darilir misiniz?" dediğimi de buraya taşımamı istedi ve ardından olacaklarla beni tehdit etti, hevesi kursağında kalmasın diye söz konusu cümleyi buraya taşımış olmak istedim.
  • zorla verilmesine karşıyım ama insanlar yiyecek ekmeği zor bulurken bu şımarıklık nedir anlam veremiyorum.

hiç yemek vermeyin bakın bakalım o eti nefessiz yiyor mu yemiyor mu.

edit; olm bizim insanımız gerçekten gerizekalı lan. uyandım 52 tane mesaj var. veganlar saldırgan skldfnf

veganlığa karşı değilim, isteyen istediğini yesin çok da şeyimde değil. şımarıklık dediğim olay; hapishanedesin, kendine özel ayrıcalık bekleyemezsin. o gün menüde etli yemek varsa ya yersin ya da yemezsin senin tercihin. üstte belirttiğim gibi zorla yedirilmesine karşıyım. fakat 5 yıldızlı otel konforu beklemek şımarıklıktır evet.

mesajlarda insan haklarından bahseden bile var amk neyin kafası bunlar?

bitanesi de şey yazmış çok güldüm “lisede hergün sucuk yerdi şimdi vegan olmuş amk” skldjdnsfmdnfnf
  • yüzde 99 yalan haberdir. cezaevlerinde vejetaryen, vegan, ülseratif, diyet, diyabet için ayrı yemekler çıkar. işin içinden bildiriyorum. bırakın şu yıpratma politikalarını artık.

nedense bu tip mağduriyet hep terör ya da bu vatandaş gibi trans bireylerinin başına geliyor. hiç bunlar gibi mağdur olan adli hükümlü/tutuklu görmedim.

açlık grevine başladıysa bakanlığa bilgi gitmiştir ve takibi yapılır merak etmeyin. detay yok bişey yok çamur at izi kalsın. ben de başıma trans mahkumlardan gelenleri anlatayım isterseniz ne dersiniz? mideniz kaldırabilir mi acaba?
  • eğer haber doğruysa, sistematik şekilde insan hakları ihlaline maruz bırakılan mahkumdur.

edit: sözlük'te ne kadar dangalak varsa başlık altına toplanmış. bana da sürekli dm atmaya* başlamışlar.

öncelikle genel olarak veganlık nedir onun bilinmediğini görüyorum. veganlık sadece et yememek değildir. genel olarak hayvansal hiçbir ürünün tüketimine katılmamak olarak tanımlanabilir. bu anlayış 5-6 sac ayağından oluşur ve beslenme bu ayaklardan sadece biridir. beslenme denildiğinde işin içine sadece et girmez. peyniri, balı, yumurtası, tereyağı, sütü vs hayvan kaynaklı aklınıza hangi besin geliyorsa girer. yani et yemeğinin yanında verilen pilav bulyonla veya tereyağıyla yapıldıysa vegan birey o pilavı da yemez. çorbası kremalıysa çorbayı içmez. kuru fasulye kemik suyuyla yapıldıysa onu da yiyemez. veya kahvaltı olarak yumurta, küçük paket bal, tereyağı ve bir kalıp peynir verilirse bunların hiçbirini yiyemez. yeri geliyor vegan bireyler markasına göre içinde yumurta olduğu için makarna, ekmek dahi yiyemiyor. yemekler düzenli olarak hayvansal gıda temelli çıkıyorsa, açlıktan ölmemek için bu yemekleri yemek zorunda kalan kişiye yapılan muamele zorla yedirmedir. yani bir kısım düşük iqlu yazarın belirttiği gibi zorla besleme için iki kişinin kolunu tutup bir kişinin ağzına sokması gerekmiyor. bu insani açıdan yaklaşımım.

diğer açıdan bir hukukçu olarak yaklaşıyorum olaya. türkiye iham'da adil yargılanma hakkı ihlalinden en fazla mahkum olan devlet. haklarında rövanşist hislerle açılmış davalardan tutuklu/hükümlü binlerce insan var ülkede. fetö veya akp operasyonlarıyla hapis yatmış binlerce insan var. bunların birçoğu da sözlük ahalisinin savunduğu ulusalcı kesimden gelen insanlar. siyasi dosyalar dışında dahi o kadar çok hak ihlali yaşanıyor ki. insanlar haksız, hukuksuz yere aylarca, yıllarca hapishanede kalıyor. kendini devlet sanan, hiçbir şekilde dokunulmaz olan savcı ve sulh ceza hakimleri bunun bir numaralı sebebi. adliyelerde resmen terör estiriyorlar. bu iqlarınızla buraya düşmenizi istemem açıkçası. barodan atanıp "savunmaya katılıyoruz" demekten başka bir şey yapmayacak meslektaşımla beraber dert anlatabilme ihtimaliniz yok çünkü. haklı dahi olsanız bir sonraki duruşmayı artık 5-6 ay beklersiniz cezaevinde.

son olarak olaya tutuklu hakları açısından yaklaşacağım. bir insanın tutuklu/hükümlü olması toplumdan izole edilip ıslah edilmesi amacıyla ayrı tutulmasıdır. yani bir insanı cezaevine koyduğunuz zaman ona işkence etme özgürlüğüne sahip olmuyorsunuz. kanunlar hangi hakları sağlıyorsa cezaevi idaresi olarak o hakları tutukluya/mahkuma vermek zorundasınız. eğer bu devlet anayasasında yazdığı gibi hukuk devleti olduğunu iddia ediyorsa gerekli fiziksel şartları sağlamak zorundadır. bir insan ideolojisi, sağlığı veya inancı gereği bir beslenme tipine bağlılık gösteriyorsa devlet o tutuklu/mahkum grubu için buna uygun bir haftalık menü çıkartmak zorundadır. yani cezaevinde herkes aynı şeyi yiyecek diye bir şey yok. vegan beslenme de sözlük ahalisinin burada faşist olarak suçladığı recep tayyip erdoğan döneminde bu kapsama alınmıştır. yani tebrik ederim, rte'den bile daha faşist olmayı başarmışsınız başlık altında. 2012 yılında yapılan yönetmelik düzenlemesi şu şekilde;

"hükümlü ve tutuklular ile ceza infaz kurumları personelinin iaşe yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik’ 28 mart 2012 tarihli resmi gazete’de yayınlanmış, böylece eski yönetmelikte yer alan, ‘hasta hükümlü ve tutukluya, kurum hekiminin belirleyeceği besinler verilir’ maddesi, ‘hasta hükümlü ve tutukluya, diyetisyen veya hekimlerin belirleyeceği besinler verilir. inancı gereği veya vegan, vejetaryen türü özel bir beslenme şekline sahip hükümlü ve tutukluların talepleri, iaşe miktarı ile sınırlı kalmak üzere karşılanır” diye değiştirilmiştir."

yine en başta söylediğim gibi, eğer haber doğruysa, ortada bir hukuk skandalı vardır. insan hakları ihlali vardır. yemekler düzenli olarak hayvansal gıda içerikli verildiği için bu durum sistematik haldedir. şartların derhal düzeltilmesi gereklidir.

daha suçunu bile bilmediğiniz insanı sırf farklı diye utanmasanız kürek mahkumu yapalım diyeceksiniz. bu kadar nefret kalbinize zararlı.
  • vejetaryenlik, veganlık vb. bunlar ideolojilerdir. yemek beğenmemezlik değildir. böyle bir ideolojiye saldırmak ve "orası cezaevi, otel değil" türevi söylemlerde bulunmak, birinin dinine ve ibadet etme hakkına saldırmakla eşdeğerdir. çünkü kimilerine göre din, insanların zihninde uydurduğu kurgusal inançlardır.

ayrıca uzun seneler et yemeyen birisi aniden et yemeye başladığında vücudu farklı reaksiyonlar verebilir. bu da birisinin sağlığıyla oynamak demektir.
    bu mantıkla lactose intolerant birine zorla dondurma verildiğinde, "millet dondurma beğenmiyor, orası cezaevi vb." söylemlerde mi bulunacaksınız?

tanım: bir bireyin insanlık haklarına yapılan saldırıdır. eğer haber doğruysa.
  • yıllar önce yapılan düzenleme şöyledir.
    ‘hükümlü ve tutuklular ile ceza infaz kurumları personelinin iaşe yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik’ 28 mart 2012 tarihli resmi gazete’de yayınlanmış, böylece eski yönetmelikte yer alan, ‘hasta hükümlü ve tutukluya, kurum hekiminin belirleyeceği besinler verilir’ maddesi, ‘hasta hükümlü ve tutukluya, diyetisyen veya hekimlerin belirleyeceği besinler verilir. inancı gereği veya vegan, vejetaryen türü özel bir beslenme şekline sahip hükümlü ve tutukluların talepleri, iaşe miktarı ile sınırlı kalmak üzere karşılanır” diye değiştirilmiştir.
  • orası cezaevi umduğunu değil bulduğunu yersin...
    ayrıca bu arkadaşın suçu nedir? suçu açıklansa eyleminde ne kadar samimi olur ortaya çıkar. zannımca yüz kızartıcı suçlara dahil.
  • hayır orası "ceza" evi sonuçta. şezlongda uzanıp, drink'inde bir yudum aldıktan sonra, kızgın kumlardan serin sulara atlayasın diye orada değilsin. klostrofobisi olana da özgürlük verelim o zaman. yeme içme tercihine -bak tercihi diyorum- ayrıcalık tanınacaksa, klostrofobisi olanı -fobi sonuçta tercih falan değil- direkt serbest bırakalım.

tabi ki doğru olmayan uygulamadır.
  • valla rahat batması diye düşündüğüm olay.

mapushanelerle ilgili çok film izledim, kitap okudum..

1970'lerdeki mahkumlara, "2020'deki mahkumlar, cezaevinde et yemegi çıkıyor diye açlık grevi yapacaklar" desek, geleceğe dönüş'teki 2015 yılında uçan arabalar gibi ütopik bir iddia sanirlardi...
hesabın var mı? giriş yap