• bir suçu ve suçluyu övme/koruma deryası olan türkiye'de görülür. kim yaratmaya çalışıyor bu algıyı? adam iki kişiyi öldürmüş. gasp, yaralama, taciz ve tehdit gırla. ama kader mahkumu. yok ya?

allah kurtarsınmış, kurtarmasın efendim istemiyorum. toplumun düzenini tehdit eden herkes cezasını çeksin. cezasını çektikten sonra yeniden topluma kazandırma aşamasında da hemen salıverilmesin bu insanlar. annesini kesen var bir an gözü dönünce. bu insan nasıl kader mahkumu?

ceza süresi bittikten sonra rehabilitasyonun tillahı uygulansın. avrupa'da ehliyetini kaptırdığında bile seni "geri zekalı mısın evladım sen ya?" testine alıyorlar ehliyetini geri alabilmen için. şurada anlatmıştım: (bkz: #36837171) hüküm giymiş insan hop diye toplum içine bırakılmamalı.

radyo ve tv programları yapiyorlar, "sıradaki şarkı kader mahkumlarına gelsin" derler. "suçlu diye ölsün mü yani?" deme. bu değil söylemeye çalışıtığım şey. suç işlemiş birinin, bunun cezasını çekme yeridir ceza evi. bu kadar toplum içinde normalleştiremezsin bu durumu. topluma yeniden kazandırmanın yolları geliştirilmeli.

kader mahkumu demeyin. "kaderimde varmış" deyip bu yapılan suçları "alınyazısı" olarak kabul ettirip dini boyutta da olsa meşrulaştırmayın.
  • bir insan bile isteye bir insanın hakkını gasp ediyor ve sonra kader mahkumu oluyor yok yaa başka dünya kalmadı zaten. suçunu işleyen insan hak ettiği cezayı çekmesi gereken şekilde çekecek ve sonrasında da topluma uyum eğitimi alacak ki sonradan dışarı çıkabilsin. haa bence tecavüz eden ve insan öldüren ömrünün sonuna kadar kalmalı ama neyse..

-en büyük günah hırsızlıktır. bir insani öldürdüğün zaman yaşamını çalarsın, karısını kocadan, çocuklarını babadan mahrum edersin. yalan söylediğin zaman bir insanın gerçeğe ulaşma hakkını çalmış olursun. çalmaktan daha büyük bir kötülük yoktur.-

uçurtma avcısı
hesabın var mı? giriş yap