• abd'de "cherry" aromalı şeylerin vişneyle kirazla falan alakası yoktur. daha çok kesif bir badem tadına sahiptir. badem seveni bile bademden tiksindirir o derece. yakın zamanda öğrendim ki bu leş aromanın sebebi abd'de kiraz aromasının baz alındığı meyvenin abd'de kiraz likörüne özel kullanılan maraschino kirazı denen bir tür olmasıymış. bu türün çekirdeğinde bademe kesif kokusunu veren benzaldehit olduğundan liköre de badem tadını verirmiş. 19.yy'da kiraz likörü tadı böyle bademli olunca da aromasını da bademli olarak geliştirmişler. ne yazık ki öyle de kalmış lanet olsun. inşallah bir gün ölür.

https://thetakeout.com/…te-like-cherries-1838862393
  • bu kelime türkçe'deki kiraz gibi giresun'un eski ismi olan kerasus'un fransızca'da yavşatılmış halinden gelir. çünkü kirazı buradan alıp başka memleketlere götürmüşler. eski ingilizce'de "kiris" diye okunan ve "ciris" yazılan bir varyasyonu da latince'den geçmiş fakat rağbet görmeyip kaybolmuş. yani neredeyse elin amerikalısı da bizim gibi kiraz diyecekmiş.

https://www.etymonline.com/…erry#etymonline_v_11229
  • genellikle vişneden yapılan likörümsü nefis bir içki.

taze taze yapmışken tarifini de vereyim tam olsun...
    malzemelerimiz;
    1 kg vişne
    1 kg toz şeker
    2 adet 70 cc (büyük de denebilir) votka. tercihen ve maddi olarak tekel votkası tabi...
    en önemli malzememiz ise zaman. netekim 13 hafta sürüyor yapımı.

efeem yapılışına gelince...
    vişnelerin sadece saplarını ayıklayıp yıkayınız. çekirdekleri içinde kalsın. güzzeelce suyunu süzdükten sonra kapaklı faunus ya da büyükçe bir kavanoza koyunuz. üzerine 1 kg. toz şekeri boca edip kapağı sıkıca kapayarak çalkalayın vişne ve şekerin samimiyeti artsın. bol güneş alan bir yere -balkon, cam kenarı vs- koyarak yaklaşık bir hafta -şeker iyice sulanıp tamamen eriyene kadar- güneşte bırakın. işin doğrusu kapak hiç açılmadan sadece gidip gelip kavanozu çalkalayarak o şekerin erimesini sağlamak. ve fekat bu yalaann.. o şeker içeride kazık gibi oluyor ve kapağı açıp uzun bir kaşık yardımıyla kazıya kazıya ancak karıştırılıyor. o kapak açılınca alınan kokuyla ağızdan salyalar akıyor ve tüm kavanozu kafaya dikme isteği uyanıyor.(bkz: yapma arkadaşım yapma kardeşim) sabıır
    şeker tamamen eridiğinde yaklaşık 45 ytl vereceğiniz 2 büyük votkanın tamamını içine boca edin, bir güzel karıştırıp ağzını bu sefer açılmamak üzere sıkıca kapatıp -üzerine votkayı kattığınız tarihi not aldığınız bir etiketi yapıştırın ki unutmayın- evin en ücra ve karanlık yerinde en az 3 ay (12 hafta) bekletin. o üç ay boyunca gidip gelip tarihi kontrol etmek, of daha olmamış ooo daha çook var diyerek sabırsızlanmak, ulan bu kadar para verdik güzel olsa bari diye söylenmek işin raconudur. endişelenmeyin tadına bakınca geçecek.
    bitmez gibi gelen üç ay geçtikten sonra büyük bir törenle o faunusu hapsettiğiniz yerden çıkartıp tadına bakmaya geldi sıra... şimdii.. kadeh küçük olsun bir kere, ufak bir kepçe yardımıyla biraz alıp içine de bir ya da iki vişne atın. ufak yudumlar halinde içmenizi, çok güzelmiş, vişne suyu gibi, bişi yapmaz bu yaw diyerek özellikle vişnelerinden fazla yememenizi naçizane tavsiye ediyorum. çünkü o vişneler üç aydır votka içinde yatıyor ve sadece birkaç tanesiyle -içkisini içmeden- sarhoş olan insanlar tanıyorum *
    sek içilebileceği gibi, içine bol buz takviyesi ile, ya da soda ve birkaç damla limon ile de nefis oluyor. gerisi ağız tadınıza kalmış.
    tabi bitene kadar da çok güneş almayan bir yerde saklamak en iyisi.
    adet olduğu üzre... (bkz: afiyet olsun)
  • 2012 çıkışlı chromatics şaheseri.. yalan olmasın mr. robot'un bir bölümünde de duyulmuş diyorlar. ruth radelet'i bu güzide eseri bal dudaklarıyla söylerken görmediyseniz video paylaşım sitelerinde arama yaparak bulmanızı önerebilirim. chromatics'in bir o kadar güzel bir diğer parçası için ise into the black başlığına yönelebilirsiniz.
    ---------------------------------------------------------------------------------------
    cherry
    tells me some things ı don't want to know
    and ı can't see
    a light at the end for us anymore
    but ı can't keep crying
    all of the time
    no ı can't keep crying
    all of the time

cherry
    can be very sweet when she needs a friend
    but it's only
    a mask that she wears so she can pretend
    and ı can't keep running
    all of the time
    no ı can't keep running
    all of the time

cherry
    ı hate that it's true but you make me blue
    ı kept waiting
    for you to find what ı see in you
    and ı can't keep quiet
    all of the time
    no ı can't keep quiet
    all of the time
  • chromatics'e ait olanı benim için ilk dinleyişte aşık olunan şarkılar kategorisinde. bıkmadan usanmadan ilk günkü hazla dinliyorum.
  • lust for life albümünde sevgiliye ithaf edilecek güzellikte yoğun duygular hissettiren lana del rey parçası.

müziğine kendinizi kaptırmamanız elde değil.

"love
    ı said real love, it's like feeling no fear
    when you're standing in the face of danger
    'cause you just want it so much
    a touch
    from your real love
    ıt's like heaven taking the place of something evil
    and lettin' it burn off from the rush
    yeah, yeah
    (fuck)

darlin', darlin', darlin'
    ı fall to pieces when ı'm with you, ı fall to pieces
    my cherries and wine, rosemary and thyme
    and all of my peaches (are ruined)

love, is it real love?
    ıt's like smiling when the firing squad's against you
    and you just stay lined up
    yeah
    (fuck)

darlin', darlin', darlin'
    ı fall to pieces when ı'm with you, ı fall to pieces (bitch)
    and all of my peaches (are ruined, bitch)

my rose garden dreams, set on fire by fiends
    and all my black beaches (are ruined)
    my celluloid scenes are torn at the seams
    and ı fall to pieces (bitch)
    ı fall to pieces when ı'm with you

(why?)

'cause ı love you so much, ı fall to pieces
    and all of my peaches (are ruined, bitch)

are ruined (bitch)
    are ruined (fuck)"
  • ing:kiraz
    vişne bazen sour cherry ,bazen de black cherry olarak geçer...
  • 2010 yapımı bir amerikan filmidir.

biraz komedi biraz dram içerir.

http://www.popcornfreak.com/…ads/2011/10/cherry.jpg
  • 2021 yapımı cherry benim açımdan çok iyi ya da mükemmel değil; ama gene de ortalamanın pekala üstünde, iyi bir film.

yönetmenler russo biraderlerin teknik işciliği övgüyü hakediyor ki nihayet bir superhero filmi yapmamış olmaları sevindirici.

apple tv+ orjinal içeriği cherry, nico walker'ın aynı isimli romanına, daha doğrusu büyük ölçüde otobiyografik ama bir kısmı da kurgusal olan öyküleştirerek yazdığı kitabına dayanıyor.

walker, gerçekten de 2005 ve 2006 yılları arasında ırak'ta 200'den fazla operasyonda savaşmış akabinde de teşhis edilmemiş travma sonrası stres bozukluğuyla-doktoruna göre bugüne dek gördüğü en kötü durumdaki tssb hastası-eve dönüp eroin kullanmaya ve bankaları soymaya başlamış.sonucu 11 yıllık hapis cezası.kitabını hapiste yazıyor ve bu kitaptan kazandığının azımsanmayacak bir kısmını da soyduğu bankalara ödemiş.şartlı tahliyesi filmin çekimlerine başlanıldığında gerçekleşiyor. yani hem roman hem de film çoğunlukla gerçekten yaşananlardır.

uyarlama senaryoda jessica goldberg ile yönetmenlerimizin kız kardeşi angela russo-otstot'ın imzası var.

öncelikle ana karakterin zaman zaman kamerayla-izleyiciyle-konuşmasıyla dördüncü duvarı yıkan bir anlatım var.

6 bölümden oluşuyor film. cherry ile karısının ilk tanışmalarında etraf flu.genel olarak filmde kuşbakışı/drone çekimi (scorsese'nin tanrısal bakış açısının izinden giden) bol.araba içi sahnelerinde çoğunlukla axis dolly kullanımı var.zorlu askeri eğitim sekansında balık gözü objektif kullanılmasının yanı sıra görüntü en-boy oranı da 2.35:1'den 1.33:1 (4:3)'e, ırak'ta olunan sahnelerde de 1.85:1'e geçiyor.film 6k olarak çekilmiş. askerliğe elverişli raporu almak için muayene eden doktoru cherry'nin sözde makatının içinden gördüğümüz bir kare bile vardır! finaldeki hapishane sahneleri etkili bir şekilde kurgulanmış,geçen 11 yılı kaydırmalı planlarla,slow motion olarak izliyoruz.

cherry hem romantik bir gençlik filmi,hem modern savaş filmi,hem soygun/suç filmi hem uyuşturucu bağımlılığı ve dağılan hayatlar filmi hem de hapishane filmi,hem bir kara-mizah hem dram.hepsinden var.

tom holland çok ama çok başarılı.

olumsuz yorumlara şaşırdım açıkçası.biraz haddinden uzun,bu doğru.yeterince derinlikli de olamıyor.ama russo kardeşler 10 milyon dolar bir bütçeyle kesinlikle yaratıcı bir işe imza atıyorlar.

filme yıldız notum; 3/4 (beğendim, iyi)

edit: bu kadar olumsuz yorumu hak etmeyen film.
  • ı fall to pieces when ı am with you.
    derken en sondaki o kafa tınısı beni bitiren şarkı.
    lana konserlerinde bu şarkıda back vokalleriyle dans ediyor genelde.
    flörtöz lana'mın flörtlerinden birine değil gerçek aşkına yazdığı şarkı.
hesabın var mı? giriş yap