• kardeşim tarafından günün herhangi bi saatinde "allahım orucumu açıyorum" diyerek yemek yenerek; yemek bittikten sonra "allahım orucumu kapatıyorum" diyerek tutulan oruç türü.
  • öğleye kadar tutulur. sonra da öğlenden akşama kadar. su içmek serbest. yemeğin tuzuna bakmakla da bozulmuyor. sahura kalkmak şart. ikindiye doğru uyumak da tavsiye ediliyor. allah kabul etsin.
  • yarim oruc diye adlandirilir, oglen ezaniyla sona erer.
    arada agziniza tikistirdginiz her seyi melekler ikram etmistir, ayrica su icmek serbesttir.*
    sakiz cignemeye ise hic kimse karismaz.*
  • ozenir cocuk buyuklerine o da kalkmak o heycani hissetmek ister...
    ogle vakti gelince acikir.. mizmizlanmaya baslar... anne tum sevecenligiyle yaklasir cocuguna hadi bakalim simdi oruc bozacaz diye masaya oturtur... cocuklar oglene kadar tutar orucu... daha fazla dayanacak hali kalmamis cocuk dalar yemege... mutludur oruc tuttugu icin.. sallar kasigi hic dusunmeden onunde yemege...
  • cocuk icindeki oruc sevdasiyla kalkar sahura, yer yer mutlu olur. sonra annnesini dinler ogrenir oglen 12de yemek yiyecegini yine yer mutlu olur. en son iftar vaktinda oturur ailesiyle masa basina orucunu bozar cok mutlu olur.
  • küçükken arkadaşlarımın tuttuğu, benim de özendiğim oruçtur. ailemden izin isteyip ''chp grubunun önergesi reddedildi.'' tarzında ret yiyip siktir çekilmişliğim vardır.

yaş oldu 20, kazık kadar oldum hala oruç tutmadım.
  • çocuk orucu diyince hep aynı sahne gelir gözümün önüne. öğlene doğru rahmetli annemin orucu açmam için kızarttığı böyle misler gibi kokan böbrek.. o koku hala burnumda tüter. keşke şimdi annem yine o böbrekten yapsa, ben de bu yaşımda tuttuğum orucu bozsam, sonra paşa paşa 61 gün tutsam.. şu an tam gün tuttuğumuzdan daha makbüldü belki o tuttuğumuz oruçlar.. ne güzel şey şu çocukluk, saflık, temizlik..
  • gunluk ogunleri bir sahur ve iki iftardan olusan oructur.
    tekne orucu olarak da bilinir.

amac hem "ben de!... ben dee!" seklinde yaygara yapan veledi susturmak, hem istahsiz sipayi "bak sonra cook acikirsin" tehditleriyle dogru durust yemeye zorlamak, hem de veledi ac/susuz birakmadan oruc*u ucundan kiyisindan ogretmektir.

sabah sahur niyetine "oglene kadar yemek yok, ac kalirsin" tehditleri esliginde siki bir kahvalti yapilir. oglene kadar hicbir sey* yenmez/icilmez; sakiz da cignenmez.

oglen** ayni tehditler araciligiyla gene agop'un kazi gibi yenilir, sonrasinda aksama kadar hicbir sey* yenmez/icilmez; sakiz da cignenmez.

aksam, herkesle beraber bir oruc gununun daha sonuna gelinir;
    tehditler bu ogunde sokmediginden yemeklerden azicik otlanilir, abur cubur ve kola faslina gecilir; sakiz da cignenir.

hamis: irade kullanimi konusundaki ilk deneyimlerden olup deneyin basarili olup olmamasi yemek/icmek faslina degil, abur cubur faslina dayalidir.
    e bir de sakiz faktoru var tabi.
  • kardeşimin(9 yaşında) ramazanın ilk günü sahurda yemek yerken "şimdi ben öğlene kadar oruç tutçam di mi baba?" diye sorduktan sonra "akşama kadar" cevabını aldıktan sonra yüzü sararmış, gözleri büyümüştü. sonra bütün gün allah kimseyi açlıkla terbiye etmesin diyerek dolaştı. akşama doğru hoplaya zıplaya geldi orucum bozuldu diye velet. meğer bi fındık atmış ağzına oruçlu olduğunu unutup. orucun bozulmaz unutunca diyince yine yüzü sarardı. iftara kadar içi kıyıldı zavallımın ama artık düzgünce karnını doyurmayı öğrendi bir günlük oruçtan.
hesabın var mı? giriş yap