• kafir oluruz endişesiyle roman okumamıza izin verilmediği için bolca gerçekleştirdiğim eylem. önce larousse ve britannica vardı, sonra onları yabancıların eseri diye yasakladılar. yerine rehber ansiklopedisi geldi, tam ilmihal saadet-i ebediyye geldi, evliyalar ansiklopedisi geldi, hicret ansiklopedisi geldi... biz onları da okuduk birader, hayat sıkıcıydı, ansiklopedinin dinine ırkına bakmadan okuduk. haaa gavurun ansiklopedisi yerine dindar ve osmanlıcı tarikatçıların ansiklopedisini okuduk da ne oldu? yine de abi kardeş ateist olduk amk.
  • (bkz: elon musk) tarafindan yapildigi ve bugunlere ulasmasinda en fazla yarari guney afrika'da yasarken okudugu ansiklopedilere borclu oldugunu soylemistir.
  • walt disney ansiklopedisi vardı eskiden. her hafta bir fasikül alır, her sayfasını okur haftanın bitmesini beklerdim, sonrada ciltletirdim. büyük zevkti benim için. çocukken en büyük keyiflerimden biriydi.
  • rastgele bir sayfa açıp sayfadakileri ağzı açık anlamaya çalışmak
  • en çok sevdiğim şeydi.

ilk çocuk olmam sebebiyle evimizde önceleri çok ansiklopedi yoktu. komşulardan alır yapardım ödevlerimi.

sonraları biz de ansiklopedi aldık. ya da komşularımız verdi. o vitrinin altı hep ansiklopedi doldu. benim gizli dünyamdı orası.

alırdım rastgele karıştırırdım. gerekli gereksiz her şeyi okurdum. tarihle ilgili olanları okumayı çok severdim. ödevini herkes düşük not aldığı dersten alırken ben dönem ödevlerimi sosyal derslerim çok iyi olmasına rağmen hep tarihten alırdım. bayılırdım. sarı renkli tıp ansiklopedilerinde hastalıkları okurdum. ergenliğimde psikoloji ansiklopedilerine sarmıştım. cinsellikle ilgili olanları kimse yokken alırdım elime.

velhasıl o zamandan belliymiş okumayı çok sevdiğim. şimdi makaleleri deviriyoruz gaarii.. ama hiçbiri o tadı vermiyor..
  • çocukken en çok yaptığım aktivitelerden birisiydi. iyi kötü bir bilgi birikimine sahipsem ansiklopedilerin de bunda payı vardır hiç şüphesiz.

not: işte bu yüzden beni bilgi yarışmalarına kabul etmiyorlar!
  • ilk olarak aba ne demek öğrenmek ile sonuçlanır. aslında çok eğlencelidir. bir sürü yeni şey öğrendikten sonra sürekli anne ve babaya anlatılır.

netice de anne ve baba o kadar gün boşuna kupon biriktirmediklerini düşünerek ayrıca mutlu olur. sizinle ilgili süper hayallere dalarlar.(dı)
  • iki kardeşseniz kucağa açılan ansiklopedide;sayfalar paylaşılır.bu sayfa senin bu sayfa benim diye..artık şansınıza ne gelirse..okumaktan ziyade fotoğraflara bakılır..anne,baba çalışan çocukların televizyonda çizgi filmin olmadığı dönemdeki en büyük eğlencesidir.
  • ufku aşırı açık ebeveynlerim yüzünden mahrum kaldığım, içimin gittiği, dibimin düştüğü pahalı hobi. ufkunun genişliği, geniş öngörü yetisiyle ailemi suçlayacak değilim. gerekçeleri sanırım kuponla ansiklopedi alınmasının geçici bir heves olması, ileride tozdan başka bir şey üretmeyecek olmasıydı. tabi iletişim çağının başlıca dinamiği interneti o zamanlardan öngördüler mi bilmiyorum ama evine en erken internet giren ailelerden de biriydik. uktedir kısaca. hala ansiklopedi görünce aptallaşmamın sebebi bir ukte.
  • okumaktan çok, saatlerce oturup sadece içinde ki fotoğraflara bakmak. en büyük zevkimdi kendisi
hesabın var mı? giriş yap