• cahil deniyor. yalan değil. türkiye halkı çok cahil bir halk.

sıkıntı şurada: madem sen çok akıllısın, zekisin, kültürlüsün, nasıl bir cahili ikna edemiyorsun?

demek ki düşündüğün kadar kafan çalışmıyor.
  • (bkz: lisan engeli)
  • abidin cahili, şeytanın oyuncağıdır. fareyi cebinde taşıyanlar gibi. hz. ebubekir
    anut ile cahili ikna, pek güçtür. i. hakkı bıçakçızade
    asla her şeyi bildiğini sanma. gerçekten çok bilgili olsan da, kendi kendine “ben cahilim’’ diyebilecek
    cesaretin daima olmalı. ivan pavlov
    başa gelen cehaletlerden başkalarını sorumlu tutmak, cehalet alâmetidir. akif cemil
    bilmezlikten gelmek, irfanın; bilgiçlik taslamak, cehlin eseridir. ahmet selim
    bin kör adamdan bir şahit, bin cahilden bir adam olmuyor. alaaddin başar
    bir millet cehaletle, hukukunu bilmezse; ehl-i hamiyeti daha müstebid eder. b. said-i nursî
    cahil olanların, merhameti ve lütfu azdır. mevlâna
    câh ile gelmez fazilet cahile. ibn-i kemal
    cahil insan, gül ise de koklama. aşık veysel
    cahil kimsenin yanında, kitap gibi sessiz ol. mevlâna
    cahil olan zengin, altın koyun gibidir. diyojen
    cahil olduğunu bilmek, bilgiye yönelik bir adımdır. b. disraeli
    cahil sual sormaz. b. franklin
    cahil, sulak alanda bile susuzdur. e. goblot
    cahil; yaşlı dahi olsa küçüktür, alim,küçük de olsa büyüktür. o. şaik gökyay
    cahile söz anlatmak, köre renk tarifi gibidir. imam evzai
    cahile verme sırrını, sır elden gider. kul nesimi
    cahili sırtında taşımak, oturup dinlemekten daha kolaydır. yalnız adam
    cahilin cahilliğini kanıtlamak kolaydır fakat ona itiraf ettirmek güçtür. hz. ali
    cahilin kalbi ağzında, akıllının lisanı kalbindedir. ahmet rıfai
    cahilin sonunda göreceği şeyi, akıllılar önce görür. mevlâna
    cahiller, cesur olurlar. hz. muhammed
    cahiller, kâmile sen bilmen deyip, anın için kaybettiler irfanı. pir sultan abdal
    cahillerin kalbi dudaklarında, âlimlerin ağzı kalplerindedir. hz. ali
    cahillerin önünde güzel sözleri sayıp dökme, o vecizelerin emrettiği şeyleri yap. epiktetos
    cahillerle yaptığım bütün tartışmaları kaybettim. imam-ı azam
    cahillik, dertlerimiz için etkisiz bir ilaçtır. seneca
    cehalet, allah’ın laneti olduğuna göre; bilgi, göklere ulaştırabileceğimiz kanatlardır. w. shakespeare
    cehalet, asla soru sormaz. b. disraeli
    cehalet ateşinin yakmadığı orman yoktur. r. necdet evrimer
    cehalet cehalettir. cehaletten herhangi bir şeye inanma hakkı çıkarılamaz. s. freud
    cehalet, gönüllü talihsizliktir. de segur
    cehalet ile açıklayabileceğin bir şeyin ardından, kötü niyet arama. bill arnett
    cehalet ilmin, günah feyzin perdesidir. alaaddin başar
    cehalet öyle bir binektir ki, üzerine binen zelil olur, arkadaşlık yapan yolunu kaybeder. hz. osman
    cehaletin kültürüne kitap gerekmez. g.santayana
    cehaletle deha arasında ki gerçek fark nedir biliyor musunuz? dehanın sınırları var, cehaletinse hiçbir
    sınırı yoktur. whoopi goldberg
    cehaletten büyük dert olmaz. hz. ali
    cehaletten kurtulmanın yolu; bazı şeylerin cahili olmaktan geçer. ismet özel
    çılgınların elinde ki cehalet, hiçbir zaman bir şeyi çözememiştir. dr. asimov
    çok yaşamak cahile, cehaletten başka bir şey kazandırmaz. imam gazali
    dünyada her kötülük, daima cehaletten gelir. albert camus
    en koyu cehalet, hakkında hiçbir şey bilmediğin bir şeyi reddetmektir. j.brown
    eylem halinde ki cehaletten, daha korkunç bir şey olamaz. goethe
    hala en kötü şey, insanın kendi cehaletini tanımamasıdır. st. jerome
    herkes cahildir ama farklı konularda. will rogers
    insanın cahil olduğunu bilmesi, bilgiye atılmış ilk adımdır. b.disraeli
    insanlara cehaletlerini tanıtmak imkânsızdır. zira cehaleti tanıyabilmek için de bilgi lâzımdır; dolayısıyla cehaletini görebilen cahil değildir. j. taylor

insanların en cahili, ahretini başkasının dünyası için satandır. hz. ömer
    istediğin kadar oku, bilgine yakışır şekilde hareket etmezsen cahilsin. john sheffield
    kim ben bilginim derse, odur cahilin ta kendisi. hz. muhammed
    size hiçbir şey öğretmediğimi söylüyorsunuz, bir cahil olduğumu belirttiğimi hatırlayın. voltaire
  • bilimsel açıklaması olan durumdur.

(bkz: dunning kruger etkisi)

ya da direk olarak dunning kruger
  • zekilik ve cahilliğin karşılıklı ilişkide olduğu gibi yanlış bir çıkarım yapan kişi sorusu.

zeki olmak, cahil olmayı engellemez. belki cahil olmak zeka artışında sıkıntı yaşamayı beraberinde getirebilir, fakat yine de cahil olup da zeki olan insanların var olması bu çıkarımı çürütür.

buradaki asıl soru "düşünmeyi sevmeyen birisine nasıl düşünmeyi sevdirirsin," olmalı. zira görüldüğü gibi, daha kendi derdini doğru bir şekilde dile getiremeyen "zeki"ler çıkıp karşısındakine düşünmenin yollarını açıklayamıyorsa, vay akılsızların haline.
  • kemalci izmirli pkklı tuncelili ile aynı fikirdeyse bu halk cahilin önde gidenidir. aynı zamanda davardır.
  • bu cahiller öyle cahillerdir ki, konuşurlar konuşurlar ve konuşurlar. sustuklarında ise onları bilgiye boğarsınız. çıkmaza sürüklendiklerini hissettiklerinde ise "ben siyasetten anlamam ama x büyük adam" deyip kenara çekilmeye çalışırlar. o zaman aklınıza "madem anlamazsın neden konuşursun bre gerizekalı" sorunsalı gelir.

şahsen bu sorunsalı normalde sessizce içimden söylerdim iki yıl öncesine kadar. ama artık bunu doğrudan belirttiğim bu cümle ile ve gerizekalı olduklarını da belirterek söylüyorum. en azından içimde kalmasın ben de dalgamı geçeyim diyorum. şaka yaptığımı sanıp pişkin pişkin gülmeleri beni benden alıyor.*

bir de bu cahillerin muhabbete "sen okumuş insansın daha iyi bilirsin" diye girenleri var ki asıl onlar bir garipler. kardeşim madem ben okumuş ve bilmiş olanım, bana akıl verene kadar benim sana akıl vermeme izin ver ya da çek git köşende yaşamana bak.

(bkz: hani okumuş insan daha çok biliyordu lan)
    (bkz: kandırıldık)
  • çok normaldir. cahili ikna etmek için zeki olmak yetmez, çakal olmak gerekir.
hesabın var mı? giriş yap