• ilk bilgisayarım. bunda oynadıgım oyunların tadını veren baska bırsey yok
  • http://codebase64.org/doku.php adresinden leziz bir dokumantasyon topluluguna ulasabileceginiz pc.
  • bu bilgisayarı kullananlar,
    şu aletin de ne işe yaradığını çok iyi bilir.
  • çocukluğumdan hatırladığım en enteresan 3 commodore donanımı da şöyledir efenim;

1. eski ev telefonlarının kablosu gibi bir kablonun ucunda televizyonun ekranına yazı yazmayı sağlayan dijital kalem.

2. combat school, decathlon gibi oyunların kolay oynanmasını sağlayan tabansız* sadece saptan ibaret joystick.

3. buna donanımdan ziyade aksesuar diyebiliriz. nasıl anlatıcam bilmiyorum ama resmini bulursam mutlaka koyarım. şöyle ki efenim;altın sarısı tellerden ibaret kuş kafesini andıran çoklu kasetlik ya da hmm kaset kutusu gibi bir şey. dört bir yanından kaset girerdi bunun. hatırlayan anlayan beri gelsin...

gelecek bölümümüzde deneyimlediğim en enteresan 3 commodore yazılımı ile devam edeceğiz.
  • bunun oyunlari teyp calar vasitasiyla a --> b kopyalanabiliyordu.

demek ki eger zamaninda bu oyunlari yayinlayan bir radyo kanali olsaydi, insanlar da bu sesi kaydedip oyun oynayabilecekti...

edit: mesaj aldim, yapiliyormus zaten. (ama tr'de degil.)
  • zamanın da babam nakliye işi ile uğraştığı için almaya’ya gidip gelirdi. sürekli bilgisayar isterdim. bir dönüşünde ucuz diye 2 tane comodore64 ile geldi. tabi ben comodore64 ün ne olduğunu bilmedim için hiç bir şey yapamamıştım. ona kaset vardı ne de disket. bu da böyle bir anımdır.
  • 8 bit ve 16 renkli grafiklerine bakmaya doyum olmaz bu aletin. multicolor'dan ötesi pek bilinmezdi o yıllarda, şimdi toparlıyoruz artık her türlüsünü, her formatını.

bir süre sonra pek bilen kalmayacak o günleri, o eğlenceyi. scene'in tekrar canlandığı yıllarda (1999 falan) area64 diye bir sitede geniş bir database vardı commodore 64 grafiklerinin toplandığı, indirmiştim bilgisayara arşivimde bir yerlerde duruyor ama samar şöyle birşeyler yapmış ki geliştirilirse çok çok iyi olacak.
  • 1987 model yeni kasa commodore 64 bilgisayarim, teybi, 1802 monitoru ve 1541 ıı 5.25 disk surucum bugun hala calisir durumda. diskete yuklu oyunlar da hala oynanabiliyor. iki yilda bir degistirmek zorunda kaldigim pc bilgisayarlari dusununce inanilmaz bir kalite ve performans. zamaninin cok otesindeydi ve tahminlerin otesinde kapasitesiyle inanilmaz isleri yapabiliyordu...
  • önce vc 20 vardı sonra c64 çıktı çok sevindik devrim gibiydi sonra amiga 500 ler çıktı zamanın çok ötesinde bir bilgisayardı neden devam etmedi bilgiler hala anlayabilmiş değilim
  • ?önce vc 20 vardı sonra c64 çıktı çok sevindik devrim gibiydi sonra amiga 500 ler çıktı zamanın çok ötesinde bir bilgisayardı neden devam etmedi hala anlayabilmiş değilim
hesabın var mı? giriş yap