292 entry daha
  • mükemmel bir film... (edit: hani sorarlar ya en sevdiğin film nedir diye, benim gibi bir sinema sever böyle bir soru karşısında apışıp kalır hep ancak bu şaheserin adını duymam bile öyle etkiliyor ki yukarıda ki sorunun cevabını vermek çok kolay artık. tabutuma bir adet contact bluray disc, bir adet umberto eco romanı-tercihen foucault sarkacı, bir de ludovico einaudi besteleri bırakın öyle gömün beni)

filmin etkileyiciliğinin arkasında tabii ki carl sagan'ın evrene olan hayranlığı ve bunu aktarma biçimi yatıyor.*

hakkında çok şey yazmak istediğim bir film olmasına rağmen ne zaman entry girmeyi denesem zihnimde filmin sahneleri arasında kaybolmuş buluyorum kendimi. o yüzden pes edip bu genel geçer tarzda entry'i girmeye karar verdim. tabii yine de 3 hususun altını çizmem gerekiyor:

1) (bkz: cosmos a space time odyssey) belgesel serisi filmden önce ya da sonra izlenmeli diye düşünüyorum. alacağınız tadın tarifi olmayacaktır.

2) jodie foster su gibi oynamış. hele mekik içerisinde yaptığı yolculuk yok mu, ses tonundan yüz ifadesine mükemmel bir oyunculuk. açıkcası film bu sahneyle çıkmamak üzere yerleşmiştir zihnime.

3) muhteşem bir sona sahip filmdir. mutlu veya kötü bir sondan bahsetmiyorum tabii ki. izlediğim en realist sonlardan biridir.(film uyarlama olduğundan burada tebrikler carl sagan'a gidiyor.) bir gün benzeri bir süreçten geçersek aynı şekilde son bulacağına eminim diyebiliriz. işte o zaman geldiğinde sağlam hukukçular* farkını koyar umarım.

ben de bıraktığın tadın tarifi yok contact

8.6/10
91 entry daha
hesabın var mı? giriş yap