• var böyle bir ihtimal.

türkiye'deki büyükşehirlerin hava durumuna baktığınızda göze çarpan bir gerçek var o da şu ki: bugün yani 10 mayıs 2020'den 7 gün sonrasında yani 17 mayıs 2020 tarihinde muazam bir hava sıcaklığı artışı olacak. tabi bugün ile 17 mayıs 2020 arasındaki 7 günlük süreçte hava sıcaklıkları artarak gidiyor. 17 mayıs 2020'yi sıcaklıkta zirve gibi düşünün(önümüzdeki 8-9 günlük periyot için). ben büyükşehirlerin büyük bir kısmına baktım ve şununla karşılaştım ki önümüzdeki 7 gün içinde havaların sıcaklığı 10 ila 16 derece artıyor ve hava güneşli seyredecek gözüküyor. 17 mayısta virüsün biteceğine dair bir haber okumuştum biraz saçma gelmişti ama şu hava durumunu görünce acaba diyorum?
    merakla 17 mayısı bekkeleyeceğiz. havaların muazzam sıcak olacağı bu tarihe kadar virüsün azalmasına ve bitmesine şahit olacak mıyız hep birlikte göreceğiz. umudum virüsün bitmesinden yana.
  • ketçap mayonez de olsun mu?
  • fenerbahçe'ye hayırlı olsun. altyazı girelim bittiğine dair. evet.
  • siyasi açıdan bitecek gibi duruyor
  • çok düşük bir ihtimal.
  • yoktur. bir ülkede hastalığın bitmesi nedir? hasta olan tek kişinin kalmaması demektir. türkiye’de günlük tespit edilen 2000 hasta, ortalama 55-60 civarı ölüm varken, neyin bitmesinden bahsediyoruz. bu şekilde bitmeyecektir.
  • 50 kuruş farkla bir gün öne almak ister misiniz?
  • vucut sicakliginda yasayan virusun, hava sicakligi artinca bitecegini sanmak.

bu piril piril kafalara sahip olmak.

(bkz: bilemiyorum altan)

edit : gelen mesajlardan anladigim uzere kafalar gercekten piril piril. arkadasin birisi canli vucut ve cansiz madde arasindaki bagi one surmus ve demis ki, 36 derecedeki tastan virus bulasmaz. virusun bulasmasi ile ilgili ornekleme bir video var, kisaca virus bir insanda oldugu surece risk devam edecek demek istiyor.

link

edit2 : mesaj kutum ultraviyole uzmanlari ile doldu. bakin bu konuda cikmis bir haberin linkini de paylasayim.

link
  • iki kere okudum bir şey anlamadım.
    sıcaklık artınca biteceğini mi iddia ediyorsun?
    bence bayram sonu 25-26 mayıs gibi günlük vaka sayıları 100'lere düşmüş olacak. çünkü bayram sonrası en azından yeni normale geçmek için insanlar ikna edilebilsin :) tabii yarın (11 mayıs) itibariyle bir miktar gevşeme olacak, eğer bu beklenenden daha kötü bir sonuç vermezse. o zaman tüm planlar suya düşer ve haziranı'da aynı nisan ve mayıs gibi evde geçirmek zorunda kalırız. he ekonomi bunu kaldırabilir mi? hayır.
  • şu haberde görüleceği üzere virüs 30 dereceden sonra bulaşıcılığını kaybediyor. 17 mayıs 2020'de ise ülke genelince sıcaklık ortalama olarak 30 dereceye yaklaşmakta. böylelikle başlığın ilk entrysi olan entrym doğrulanmış oluyor.

--- spoiler ---

‘30 derecede bulaşıcılığını kaybediyor’

her şey yolunda giderse, yeni tip koronavirüsün (sars-cov-2), grip virüsü gibi davranması olasılık dahilinde. bahar aylarıyla birlikte artan sıcaklıkların kovid-19’un yayılmasını ve patojenleri (hastalık oluşturan mikropları) azaltması bekleniyor. böylelikle mevcut salgının her yıl yaşanan nezle salgınları gibi kış aylarından sonra sona ermesi beklentisi yaygın. ancak uzmanlara göre sars-cov-2’ın grip virüsü gibi hareket edeceğini kesin olarak söyleyebilmek için henüz erken.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap