• igor akınfeev, sergey ignashevich ve berezutskiy kardeşler. bence bu dörtlü artık ayrı bir başlığı hak ediyorlar. yüzyıllardır beraber oynayan yedikleri içtikleri ayrı gitmeyen, eşlerinden çok birbirlerini gören bir dörtlü bu. düşünün şu an oynanmakta olan 12 nisan 2018 cska moskova arsenal maçında cska’nın geri dörtlüsünü oluşturuyorlar. aynı şekilde 13 sene önceki uefa finali olan 18 mayıs 2005 sporting lizbon cska moskova maçında da cska’nın savunma dörtlüsünü oluşturuyorlardı. yaşlanmıyorlar. resmen lost’daki richard alpert gibiler.kimi tarihçilere göre 93 harbinde ruslar yeşilköy’e kadar geldiklerinde de bu dörtlü vardı, kimi tarihçilere göre ise almanların petersburg kuşatmasını moskova’dan getirdikleri yardımlarla bu dörtlü yıktı. o dörtlüyü tanıyalım;

igor akınfeev: cska’nın kalecisi, fm efsanesi. bu dörtlünün en genci. gerçi en genci dediğime bakmayın 15 yıldır cska’nın kalesinde. bu takımın kalesinde başka kaleci gördüğümü hatırlamıyorum. milli takımda da kendisinden önce herhalde lev yaşin oynuyordu. yıllar geçtikçe iyi kalecilikten kova kaleciliğe geçiş yaptı ama olsun. bi 10 sene daha rahat oynar.

sergey ignashevich: 39 yaşında genç yetenek. berezutskiy kardeşleri ayırt edebilen tek insan. yaklaşık bi 10 yıldır ha bıraktı ha bırakacak diye takip ediyorum ama yok adam bırakmıyor. nasıl olduğunu şöyle düşünün, euro 2004’de “ tecrübeli stoper “ deniyordu kendisine. cska’nın alt yapısında stoper oynayan 2002 doğumlu bi oğlu varmış. herhalde onunla beraber 1 sezon oynamadan bırakmayacak.

berezutskiler: vasili berezutski ve alexei berezutski kardeşler. onlar da iyi kardeşler. 36 yaşındalar. hangisinin vasiliy hangisinin aleksey olduğunu eşleri bile bilmiyor. ayırt eden tek kişi ignashevich.

bu dörtlü tabiî ki rus milli takımında da yıllarca beraber oynadılar. 4 futbolcu toplamda 383 kez rus milli takım forması giymişler. affedersiniz istemsiz bi şekilde oha amk çıktı ağzımdan. kendilerine yıllardır rakip olarak görebileceğim tek dörtlü juventus ve italya milli takımı’nın geri dörtlüsünü oluşturan gianluigi buffon, andrea barzagli, giorgio chiellini ve leonardo bonucci idi ama onlar bile ayrıldı lan. bonucci milan’a gitti buffon ve barzagli milli takımı bıraktı. bu adamlar bırakmıyorlar.
  • ıgnashevich'i fm 08'de ilk sezonda tecrübeli defans olarak beşiktaş'a bonservissiz alirken "ulan yaşlı da adam, elimizde kalmaz umarim" demiştim. ben adamın elinde kalırmışım, durum onu gösteriyor.
  • son zamanlarda futbol adına okuduğum en güzel entry bu olabilir. hem bilgi içerikli hem tespit var hem de eğlenceli.
  • rammstein'ın, "içimizden biri ölene kadar devam edeceğiz." mottosunu benimsemiş 4'lüdür.
  • sözlükte, uzun süredir göremediğim güzellikteki başlık ve ilk giri. futbolla ilgilenen bir çok kişi bu dörtlüyü tanır. uzun bir süre rusya milli takımının da geri dörtlüsü olmuşlardır. ignashevhich’in uzaktan, sürpriz sert şutları can yakar. ayrıca yazarın lost alıntısına ayrı bi gülümsedim.
  • futbolu bunlar bulmuş olabilir.
  • soğuk savaş döneminden kalma muhteşem dörtlü. 20 sene daha oynarlar diye düşünüyorum. kariyerlerinde başarılar.

başlığı açan yazarı da ayrıca tebrik etmek lazım.
  • önlerinde saygıyla eğildiğim, ceket iliklediğim, şapka çıkardığım hatta hızımı alamayıp ayakta alkışladığım dörtlü.

aslında kaleci (bkz: igor akinfeev); (bkz: berezutskiler) ve (bkz: sergey ignashevic) üçlüsüyle aynı dönemin çocuklarından değil. kendisi 1986 doğumlu ve 32 yaşına daha geçen hafta giren bir isim lakin 17 yaşından beni cska moskova ile rusya a milli futbol takımının kalelerini koruduğu için yaşlı sanılıyor ama önünde daha çoook uzun yıllar var. her zaman manchester united'e yakıştırdığım biriydi ama hem parasal hem de sosyal anlamdaki rahatlıktan ötürü rus futbolcular avrupa'ya açılma yerine rusya'da kalmayı daha çok tercih ediyorlar yoksa igor akinfeev avrupanın büyük kulüplerinden birinde rahatlıkla oynayabilecek kapasitede bir isim. ha keza defans üçlüsü de isteselerdi büyük liglere transfer olabilirlerdi ama tercih etmeyip cska moskova'da yaştan emekli olana kafar futbol oynamayı tercih ettiler.

herkes klasik esprisini yaptı sanırım ama bu 4 isim gerçekten de büyük bir saygıyı hak ediyor ve umarım milli takımı bırakan defans üçlüsü (bkz: 2018 rusya dünya kupası)'nda oynamayı kabul edip milli takıma geri dönerler.

(bkz: igor akinfeev)*
    (bkz: vasili berezutski)*
    (bkz: alexei berezutski)*
    (bkz: sergey ignashevich)*

edit: imla.
  • savunma dörtlüsünün cska moskova'sı diye düzeltilmesi gereken başlık.
  • sözlüğün olması gereken format budur.

bu entry çaylaklara ders niteliğinde okutulmalı.
hesabın var mı? giriş yap