• öncelikle bilmeyenler için (bkz: last in first out)

genç ergen dönemlerimde gitmeye başladım cumaya, o zamanlar en son girer ilk çıkardım, ilk derken gerçekten camiden ilk çıkan kişi olmak için uğraş verirdim. cami içi kavimler göçü başladığı zamana yakalanırsan fena, hedeften çok uzaklaşıp minbere doğru yaklaşırsın ve bırak ilk çıkmayı ilk 100'e bile giremeyebilirsin. burada o hassas ayarı bilen bilir.

daha sonraları 25-35 arası başta kendim olmak üzere bu tutumda olanları kınamaya başladım, 70'lik emmiler gibi ön saflara yerleşmeye çalıştım. gördüm ki doğu cephesinde değişen bir şey yok. halen ilk gittiğim cumada anlatılan şeylerden bahsediliyor. ki hafızam çok kuvvetlidir, 20 sene önceki bir olayı saniye saniye anlatabilirim.

35 ten sonra 5 yıldır da cumaya hiç gitmiyorum.
  • cumaya en son girersen ayakkabılığın oralarda yer bulursun büyük ihtimalle. kesif ayak kokusunu çeke çeke farzı bitirir bitirmez kapıya abanırsın. ancak yanlız değilsindir, bir kamyon adam da omuz omuza mücadeleyle kapıdan çıkmaya çalışıyordur.
    bu mangadan birisi mutlaka kapının diğer kanadını da açmaya çalışacaktır.
  • salgın devam ederken uygulanması gereken kural. yanlız kimseye söylemeyin, hepiniz bunu yapmak için kapıda birbirlerinizi içeriye girmesini beklerken sonsuz loop'a düşebilirsiniz.
hesabın var mı? giriş yap