• doktorumun histeroskopi ardından 2 kutu verdiği,
    göğüslerde büyüme, hassasiyet ve şişkinlik, karında şişkinlik, gaz ve çarpıntı yan etkilerini fazlasıyla deneyimlediğim ilaç. iştahımı açmadı ancak bir lokma bile yesem dünyaları yemiş gibi şişiyordum sanki.

yılllar sonra gelen farkındalık editi: insanın içindeki alien'i ortaya çıkaran ilaç!

ilacı kullandığım sürece içinde bulunduğum ruh halinin de prospektüs de yazmayan bir yan etki olduğunu sonradan öğrenmiştim. saçma sapan şeylere delirme halleri, sabırsızlık, herşeyden rahatsız olma ve katlanamama hissi, sinirlenme, höt zöt yapma... düşününce mantıklı çünkü resmen, üzerinde aynen yazıldığı gibi seks hormonu bu ilaç ve insanın hormonlarını alt üst ediyor. hamilelikte bile bu kadar değiştiğimi hatırlamıyorum yani, pamuk gibi insandım hamileyken.
  • yan etkilerinin yan etki doğurduğu ilaç. *

şöyle ki; en belirgin yan etkilerinden biri olan şişkinlik, bünyeyi bunalıma sokmakta ve hastanın bu bunalım haliyle daha çok yemesine sebebiyet vermektedir ki bu da diğer bir yan etki olan iştahta artmaya nedendir. böylece şişkinlik ve iştah artımı yan etkileri, diğer bir yan etki olan vücut ağırlığının artmasına neden olur. tüm bunlar yaşanırken geçirilen sinir harbi hastayı depresif semptomlara sürükler. neticede; satırlarca yan etkisi yazılan bu ilacın aslında tek sorunu şişkinlik yaratmasıdır.
  • kullanmaya başlamamla beraber kendimi totoro gibi hissetmeme yol açan ilaç. her geçen saat ve gün biraz daha şişerek, yirmi bir gün sonunda havalanmak suretiyle işe istanbul semalarından ulaşmayı planlıyorum.
    yalnız böyle giderse, doktorun muayenehanesine acil iniş yapıp hesap sorabilirim. totoro'dan hulk'a dönüşebilirim. bir gece ansızın gelebilirim. vb.
  • iştah açma durumu harıcınde pek bir yan etkiye rastlamadığım ilaç.
  • polikistik over sendromu tedavimin yeni kokteyli olarak gluchopage ile birlikte yaklaşık 5 gündür kullanıyor olmama ragmen, bu kadar kısa bir sürede bir insan evladı acaba daha ne kadar şişebilir, deyu deyu dolaşmaktayım.

yan etkileri de evlere şenlik... asabi bir insan değilim, küfürden hiç hazetmem ancak kendimi sık sık sünturlu küfürler ederken, yeni küfür kombinasyonları içinde saçlarım diken diken olurken bulmaktayım. sadece 5 gündür kullanıyor olmam göz önünde bulundurulduğunda, sık sıktan kastımın ne kadar vehim olduğuna dikkat çekmek isterim.

3 aydır bir diane 35, bir bu siklo mereti... polikistikler aynen yoldaşlığa devam...

kadın olmak cidden zor...
  • oral kontraseptifimsi ama kontraseptif değil. aa nasılsa cyclo progynova alıyorum diyerek korunmasız ilişkiye girip 2 kollu 2 bacaklı sürprizlerle karşılaşmak işten bile değil.* bunu kullanırken ayrıca kontraseptif ilaç kullanılamadığı için başka doğum kontrol yöntemleri*** denemek gerekiyor. bu ilacı kullandığım dönemde şahsen ödem ve zaten kapalı olmayan iştahımın iyice açılması şeklinde bir ton yan etkisini gördüğüm için diyebilirim ki zaten doğum kontrolüne de ihtiyacınız varsa bunun yerine kontraseptif kullanın aynı kapıya çıkar. nasılsa yan etkileri aynı, bari kontaseptifin ekstra nimetlerinden yararlanın. nasılsa depresyon bedava.
  • çılgınlar gibi şişkinlik yapmasının (sadece karında da değil vücudun her yerinde!) yanı sıra garip bir şekilde dayanılmaz bir baş ağrısı, görmemde inanılmaz bir bozukluk ve midemde bulantı da yapmakta kendisi bende. yani her ilacın yan etkisi vardır ama genelde ender çıkar bu ilacın prospektüsünde yazan tüm yan etkiler kullanan herkeste pıtır pıtır çıkıyor sanırım.

ayrıca kullanırken alkol tüketmemekte yarar var.
  • 1 ay kadar kullandığım ve bende hiçbir yan etki yapmamış olan ilaç . diane 35 yorumlarını da okudum, doktorum kullanmamı söylemişti, şu sözlükte herkesin tıp doktoru, eczacı kesilmesine hastayım ya. bu işin uzmanı insanların sözünü dinleyin sözlük ukalalarının sözünü değil, gereksiz korkulara kapılmayın.
  • hayatımda ilk defa bir ilacın yan etkisini yaşamama sebep olmuş ilaç. umarım bi kutudan fazla içmem cık cık cık.
  • histeroskopi operasyonunun ardından doktorumun kullanmamı istediği hormon düzenleyici minik haplar. burda okuduklarımın aksine neredeyse 1 aydır kullanıyorum ve herhangi bir yan etkisiyle karşılaşmadım. iki ay daha kullanacağım umarım bu lafımı yemek zorunda kalmam.

edit:
    2. ayın sonunda boynumu ve yüzümü kaplayan kırmızı noktalar ve sivilceler yüzünden lafımı yiyorum :( tedavi bitse de rahatlasam artık
hesabın var mı? giriş yap