• k belgesi ve src gibi brokratik engellerin etrafından dolanmak adına şirkete aldığımız hususi sınıfındaki araç. koltukları tamamen katlandığında doblo vb hafif ticari araçların hepsinden daha fazla iç hacme sahip oluyor bu araba. 1 ton mal yüklediğimizde bile hiç birşey olmamış gibi yoluna devam ediyor ayrıca. koltukları geri açtığınızda da personel servisi olarak iş görüyor.

fiyat / işlevsellik / yakıt gibi pek çok konuyu birden düşününce, şirket kullanımı için daha iyisi olamazdı diye düşünüyorum. alalı 2 ay bile olmamasına rağmen 10bin km'yi geçtik, aile arabası olarak bilemem ama işi için almayı düşünenlere kesin tavsiyemdir. alacağınız tüm hafif ticarilerden daha ucuza geliyor bu araba.
  • sanırım 2-3 sene önce şirkete dizel araç bakıyorduk, bu kapsamda lodgy'i de incelemiştik. yanlış hatırlamıyorsam fiyatı 60bin tl civarıydı.

az önce merak ettim fiyat listesine baktım. bu araca 200.000 tl isteniyor.

teşekkürler erdoğan, teşekkürler akp...
  • çalıştığım şirkete bunun 1.5 dci 110hp allroad versiyonundan aldım. malzeme kalitesi ve rüzgar sesi hariç son derece memnunum. yaklaşık 1500 km yol yaptım 110 beygir ve 6 ileri şanzıman sayesinde oldukça atak. süspansiyonlar çok sert değil, çok yumuşak da değil. araba yüksek olduğu için yana yatmaya eğilimli. bu yüzden esp standart donanımda. ilginç bir şekilde volkswagen bora ile tedirgin olduğum virajlara lodgy ile daha yüksek hızlarda girebiliyorum. esp'nin verdiği güvenden olsa gerek. euro ncap puanı biraz daha yüksek olsaydı gönül rahatlığıyla aile kullanımı için tavsiye ederdim fakat puanı 5 üzerinden 3. bu yüzden şirket için satın alıp kullanabilirsiniz. otomobil sınıfında aynı hacimi daha ucuza sunan yok. yaşasın kapitalizm.
  • taksiler için biçilmiş kaftan. özellikle egede mantar gibi bitmesi bundandır.
  • iki günlük kapadokya seyahatinde 7 kisilik modelini kiraladığımız araç. grup olarak 4 çift 8 kişiydik. havaalanından otelimize kadar bagajlarla biraz sıkıntı yaşadık ama bagajlardan sonra gayet rahat sığmıştık. en arkadaki ikili koltuğa 3 kişi rahatça oturabiliyor.araba 90 hp olmasına rağmen performansi fena sayılmazdı.en sevdiğim diger yani ise bu kadar agirliga rağmen en kötü yollarda,tumseklerde bile altı sürtmedi .genis aileler doblo tarzi araç alacağına bu aracı tercih edebilirler. hem de otomobil olarak geçtiği için doblolarin dezavantajlari (düşük hız sınırı,her sene muayene,yüksek mtv) da yok.+2 koltuk da cabasi
  • artıları ;

+ yan sanayi parça bolluğu ve ucuzluğu
    + ön düzeni gayet sağlam
    + 5 kişilik olanının arka koltukları katlanmadanki haliyle bile bagaj hacmi çok geniş , katlandığında ortalama bir kiler ebatında yük alıyor, belki de sınıfının en geniş bagaj hacmine sahip station vagonu.
    + ağzına kadar yükle doluyken dahi çekişi kuvvetli , 1.5 dci motorun verimi hissediliyor , turbo desteğinden dolayı da ivmelenmesi çok iyi.
    +7 kişilik koltuk seçeneği
    + ideal kullanımda yakıt sarfiyatı 100 km'de 6 litrenin altına çok rahat düşüyor.
    + yokuş kalkış desteği
    + şasesi sağlam , arka direğe gelen hasarda mercedes'in önü pertken sadece iki kapi kasma yapmıştı.

eksileri ;

- araçta konfor yok , özellikle sürücü koltuğu bel ve boyun desteği olmadan kullanıldığında tutulma yapıyor
    - akslar arası mesafe uzunluğu ve tabanın yerden yüksekliği sebebiyle virajda fena savuruyor
    - fren mesafesi uzun , yüksek sürat arabası değil
    - parça kalitesi kötü , özellikle plastik aksam bir süre sonra ses yapmaya başlıyor .
    - süspansiyonu sert , yalnız yük aldıkça biraz yumuşuyor.
    - karoseri ince , hafif sürtmelerde dahi hemen içe göçüyor.
    - kaza testlerinde standartların altında kalan puanlaması .

özetle ; personel servisi , yük ve yolcu taşımacılığı maksatları için biçilmiş kaftan. hususi ve aile kullanımı için tavsiye edilmez.
  • null aksesuar 1.5 dizel modelinin 36.000 tl olan araç. bize az bile.
  • euro ncap'in yeni açıkladığı test sonuçlarına göre güvenlik açısından yerlerde sürünen otomobil.
    http://www.simplemotoring.co.uk/…fety/#.uldwnaxlnio
  • modern renault 12 toros.

beyaz olanları çift kapılı buzdolaplarına benziyor.
  • bugün ilk defa kullandım ve bayramda da yol arkadaşım olacak olan araba.
    2017 model 135k tl. normalleşme dönemlerinde bu ara 70-80k tl idi.

orta gelirli kalabalık bir aile için kamyonet/suv tarzında olduğunu söyleyebilirim. 7 kişilik olanları daha makbul, koltukları yatırıp 5 kişilik olabiliyor ama 5 kişilikler 7 kişilik olmuyor; konumuzla alakalı değil.
    dacia olması biraz marka güvensizliği yaratabilir ancak dediğim için orta gelirli aileler kaliteye bakmıyor artık. bu arabanın muadili bir mpv otomobil (renault scenic, citroen c4 picasso gibi) 200k tl'den aşağı değil. bu söylediklerim adidas; dacia lodgy ise lescon. sonuçta ikisi de işe yarıyor.
hesabın var mı? giriş yap