• muhteşem bir fikir. geçmişte muhteşem bir lider tarafından dile getirilmiştir. bu lider afrikalıdır bizimle alakası yoktur.
  • doğru bir sözdür. aldığımızın karşılığını ödeyebilecek parayı başka yerden kazanabiliyorsak aynen böyle yapmamız gerekir. mesela portakalı da antalya'dan almak daha kaliteli ve ucuza geliyorsa ille ben yapacağım diye evde saksıda yetiştirmeye ve 1 günde yiyeceğimiz 1 kilo portakal için haftalarca aylarca para ve zaman israfı yapmıyoruz, değil mi? düşman antalyalılar, istanbullunun istanbulludan başka dostu yok demiyoruz.
  • bunu dedikten sonra ona buna ortacag zihniyeti diye mana bulmayin. zira merkantilizmi sindirebilmis olmak ortacagdan yenicaga gecmenin en belli basli kriteridir.
  • silah, gıda, ilaç gibi hayati önemi olan şeylerin dışında kalan sektörlerde, eğer para kazandıran başka şeylere odaklanılıyorsa geçerlidir. aksi halde bir kriz durumunda (savaş, ambargo, vs.) ciddi sıkıntı yaşanır.
  • geri kalmış ülke erklerinin pek bir sevdiği, kendi yaşam standardını yüksek tutarken ülkenin geleceğini bitiren yatırımsızlığın kelimelere dökülmüş hali.

(bkz: zeki doğan)
  • daha kalitelisini üretir ve daha ucuza kamuya sunar hale gelebilmek için?
  • bu salakça düşüncede olmayalım diye.kendimizi geliştirmek için bilim,yapay teknoloji,icat etmek ve seri üretime geçmek şarttır.
  • kısaca anlatayım;

daha iyisini hatta "süper düper" ini yurtdışından çok ucuza alsanız bile, yurtdışındaki satıcıya tl değil, dolar-euro filan vermeniz gerekir. bu paraları basmadığımıza göre, rezerv kullanmamız gerekir.

çinli kardeşlerimiz böyle böyle , "çok ucuz, bedavadan az daha pahalı" diye ürettiklerini satarak, adeta yer altını hırsla kazan cüceler gibi trilyonlarca dolar biriktirdiler.

biz de, geçmişte ülkemize gelen "ucuz" dolarları, "niye üretelim, hazırını çok ucuza alabiliyoruz" diye diye harcadık.

(bkz: üretim üretim üretim)
  • daha kalitesi ve ucuzunu insanlar alıyorken, halkımızda bunu alıyorken, hemde vergi yokken; buna bir gümrük açma kapama vergisi(?) getirip 1tl'lik ürüne 11tl koyalım algısının bir beyanı gibi geliyor.
hesabın var mı? giriş yap