şükela:  tümü | bugün
 • meali aşağı yukarı şöyledir:

  dani rodrik: the economist'ten haftanın düzeltmesi: türkiye'nin gayri safi milli hasılası son on yılda 3'e katlanmadı.
  mehmet şimşek: keşke doğru bir düzeltme olsaydı. 2002'nin 230 milyar dolar olan gayri safi milli hasılası bugün 786 milyar dolar. yani 3.5'a katlandı.
  mehmet şimşek: uluslararası gayri safi milli hasıla karşılaştırmaları dolar cinsinden yapılır. bu da üçe katladık demektir.
  dani rodrik: bakan şimşek'in reel ve cari gsmh'den haberi olduğuna eminim. reelde gayri safi milli hasıla yüzde 350 değil, yüzde 63 artmıştır.
  dani rodrik: ve kişi başına vurulduğunda reel gayri safi milli hasıla yüzde 43 görünmektedir.
  dani rodrik: ayrıca zaman içerisindeki değişiklikler de reel dolar bazında yapılır. açıkçası, sana yazıklar olsun.
  mehmet şimşek: ben üst düzey yatırım bankalarında ve uluslararası kurumlarda ekonomist olarak 15 yıldan fazla çalıştım ve reel bazda kişi başına düşen gayri safi milli hasıla kullanmadım.
  dani rodrik: malumun ilanı, kendisini ele verdi.

  edit: geç de olsa malum konuşma

  edit 2: çeviri yardımı için dougsampson'a, yanlış link uyarısı için de yoa' ya teşekkürler.

  edit 3: bazı rakamlar yanlış olmuş, bir twit'i atlamışım, çeviri eksikleri vardı, düzeltildi. kimler tarafından derseniz: comptrol, lbingol, mavinova, make the world go away, james sunderland, fair, duke leto, tarafsorosakp, pear, hohenheim of light, marathondancingdoumdilouuuu. yardım eden herkese teşekkür ederim.
 • olm bildiğin nominal/reel gsyh ayarı vermiş işte. harvard ezmişlik bir durum yok ortada, siirt üniversitesinden biri de ezebilirdi.

  ama bu yine de şu cümlenin lezzetini azaltmıyor:

  (bkz: previous tweet is self explanatory)
 • bu aralar ortalik tarihi ayardan gecilmiyor. ben de yine salak sacma bir seye tarihi ayar sifati yapistirildigini sandim. lakin oyle boyle degil, bir ulkenin "koskoca" bakani, en temel tanim seklindeki bilgiyi nasil carpittigini kendi agzi ile itiraf ediyor.

  (bkz: yuh)
 • akp'lilerin kapak koleksiyonu yaptığını düşündürten ayardır.
 • biraz dusununce aslinda mehmet simsek'in acikca yalan soyledigi anlasilabilecek olan ayar.

  nominal degerlerle ulkenin buyumesini hesaplayan bir kurum yoktur, olamaz, olmasi dusunulemez, dusunulmesi teklif dahi edilemez. bu kadar net. cross sectional econometrics yapiyorsan, yani zamanin bir noktasinda ulkenin buyuklugunu diger ulkelerle kiyasliyorsan kullanirsin. fakat isin icine zamani sokuyorsan, yani "su sene su kadar uretiyorduk, biz geldigimizden beri bu kadar urettik." diyorsan, reel kullanman gerekir. bunun akademi/piyasa ayrimi falan yoktur.

  bunlar bu kadar acik ve netken hala birisi gelmis anlatiyor, neymis efendim bunlar ulkemize oynanan oyunlarmis, dani rodrik "ilistirilmis akademisyen"mis, ulkemizi kotu duruma dusurmek istiyorlarmis, bilmem ne. ybsg.
 • şu lafların üzerinden, kendi parti taraftarlığıyla bakanını savunmak isteyen son çığrışçıların argüman olarak ad hominem kullanıp, üç paragraf yazı yazıp, söylenene değil söyleyene bakmaları da pek harikadır.

  şunca zamandır çok konuşup hiçbir şey anlatmamayı kendine düstur edinmiş olan siyaset anlayışlarından geliyor bu, son mitinglerde hep beraber izlemedik mi?

  artık yeter! hamaset yerine akıl ve mantık zamanı!

  (gerçi son söylediğim yüzünden de modernizmi yaşayamayanlar ve post-modern bir dünya kurgusunun kaypaklığından faydalanma meraklısı olanlar, eski kafalılıkla suçlar ya, siz aldırmayın onlara. akıl ve mantık denilince insanın aklına çağlar öncesinin positivizmi geliyorsa zaten, oturup da neyi anlatacaksınız ezbere işkembeden sallayanlara?)
 • acayip bir ayardır.

  dünyanın hiçbir yerinde nominal büyüme rakamları ciddiye alınmaz. nokta.

  niye mi?

  eğer nominal büyümeyi ciddiye alacaksak, açın tuik'i, 1999-2002 arası nominal büyümeye bakın. ekonomi kaç katına çıkmış? 3,5 katına mı? yani o kriz hükümeti 3 senede akp'nin 11 senelik büyüme performansını mı yakalamış? vallaha mı?

  bir iktisatçı olarak mehmet şimşek adına utandım. adam maliye bakanı lan.
 • gerizekalı ve kör partizan turnusolu olduğu kadar troll turnusoluymuş da bu ayar.

  sözlükte bir trol güruhu var on defa 2 2 daha dört eder, büyümeyi nominal ölçmek anlamsızdır diye elli örnek verip anlatıyoruz, ege cansen üşenmemiş yirmi dakika anlatmış, yok, adam görmemekte kararlı, o onun tarzı bu bunun tarzı diye saçmalıyor.

  yapılan açıklamalara, verilen örneklere cevap veren de yok, papağan gibi aynı şey tekrarlanıyor, diyorum ki bakanın büyüme ölçütü doğruysa ecevit hükümeti, akp'nin 11 senede yaptığını 3 senede yaptı, adam dinlemiyor.

  hoş ben de ayrı bir malmışım ki trolün gazına gelip laf anlatmaya çalışıyorum..
 • dani rodrik'in, türkiyenin 3 kat büyümesi yalan ayarı üzerine şimşek, saksı değilim ben babında "ben üst düzey yatırım bankalarında ve uluslararası kurumlarda ekonomist olarak 15 yıldan fazla çalıştım ve hiç bir zaman gayri safi milli hasılayı hesaplarken gerçek değerleri kullanmadım" gibi safiyane savunmasına, rodrik "malumun ilanı, kendisini ele verdi" diyerek yaptığı saat ayarıdır.

  bakmayın siz, şimşek'in 15 yıl onu bunu yaptım demesine; kendisini akp'ye atıp kurtarmıştır ama, son ayrıldığı kurum, amerika kaynaklı kredi krizi esnasında batan iki büyük kurumdan biri olan "merrill lynch" dir. (diğer batan büyük yatırım bankası ise lehman brothers dır)