şükela:  tümü | bugün
 • 2012 ebsa avrupa snooker sampiyonasi`na evsahipligi yapmis sehir. leton sehrinden cok rus sehridir, yasayanlarin neredeyse tamami rustur ve rusca konusurlar. turnuva haziranda duzenlendigi icin ve ayni zamanda sehrin kurulus yildonumuna rast gelen donemde orada bulunmamiz hem guzel hava hem de bolca aktiviteden yararlanmamiza olanak sagladi.

  yemek-icmek bahabinda en ufak bir esprisi yoktur. gubernators isimli lokantaya gidiniz, park hotel latgalede kaliniz, balzams iciniz, tallerde dans edip rus kizlarini yarattigi icin tanri`ya sukrediniz.
 • erasmus öğrencisi olarak bulunduğum, sovyetlerden kalma tarihi dokusu, yapısıyla, sıkıcı fakat bir o kadar da özlenilesi şehir. şehrin %70'ini rus'lar oluşturur. gidip gidebileceğiniz her yerde rusça konuşulur. (bazı leton milliyetçisi mekanlar hariç).

  kaldığımız yurt adeta terkedilmiş bir binaydı. yurt görevlilerimiz de yurt kadar tarihi eser hanım efendilerdi. (bkz: sporta 8)

  her perşembe taller'e gidip çılgınlar gibi dans ederken, rus-leton kızlarının güzelliği seyretmek.. tadından yenmez..

  neyse.. birkaç ufak önerim olacak.. oralara yolunuz düştüyse, mutlaka rigas iela' da (riga sokağı) bir yürüyüş yapın. šokoladna'da kahveli çay için.. hesburger'de tortilla yiyin.. bütün bunları yaptıktan sonra daugavpils'in en güzel barı olan artilerijas pagrabi'de dark bralis için.. ama fazla abartmayın, zira kendileri şekerli tadıyla 3-4 taneden sonra konuşmanızı yavaşlatıp, sizi leyla yapabilir..
 • yılın bazı dönemleri minsk'ten riga'ya haftada iki kez karşılıklı yapılan seferlerin de durak noktasıdır. daugava nehrinin iki yakasını tutan rus imparatorluk dönemi eseri kalesi meşhurdur. ikinci dünya savaşında bu kaleler yahudi, çingene vb. 'istenmeyen' grupların hapsedildigi ve öldürüldüğü yerlerden biriydi. üniversitesi kendi çapında meşhurdur.