• bu iktidar gidince ayna grubuna hatirlatilacak parca.

o zaman "ehe herkes oyleydi ya" demezler umarim.
  • aşağıdaki sözleriyle dikkati çeken şey:

"doğru kim, dürüst kim?"
    "reisle girdi kol kola"
    "tam bir osmanlı torunu"
    "bütün dünya tanır onu"
    "yeni türkiye'nin sesi"

evet, iktidar algı yönetiminde başarılı. yapay ve boş bir gündem yaratıp, bu gündemi 1001 kere tekrarlamada, halkı kutuplaştırıp çoğunluğu kendi tarafına çekmekte başarılı. insanların gözüne baka baka yalan dolanı ve ihtiyacımız olmayan gündemi söylemekte başarılılar.

ama oğlum, ben rahatım lan. evet, artık rahatım. bu sözler diğerleri gibi saçma, evet. ama diğerlerinin aksine, bana huzur veriyor. çünkü artık batışa geçtiniz ve biçare debelenmenizi izliyor olacağız.

titanic batıyor ulan, son sahnelerdeyiz. fareler kaçışır gibi kirli çamaşırlar iyice gün yüzüne çıkıyor.

rahatım ulan. fuatavni'nin dediği gibi, siz "korkmayın, titreyin". siz "sinirden kudurun". benden bu kadar.
  • (bkz: ahmetoça)
  • gibidir.
  • bir muhalif olarak oldukça samimi bir şekilde çok üzücü bulduğum bir şarkı ahmet davutoğlu için...

adına yapılan şarkıda bile kendisinin bir reisi olduğu gerçeği suratına vuruluyor, kendisinin özellikleri arasında "reisle kolkola girmek" sayılıyor.

gerçekten üzülüyorum ahmet davutoğlu için. çünkü bu kadar dominant bir kişilik olan rte ile beraber çalışmak cidden sabır isteyecek bir konu olsa gerek. adına yapılan seçim şarkısında bile ona "reis" olarak referans yapma gereksinimi duyduracak kadar.
  • kiziroğlu mustafa bey türküsünden uyarlama... da bu türkü nedir onu bilmek lazım:

kars'ın kizir köyünde haksızlıklarla mücadele eden kiziroğlu bölgeye gelen köroğlu ile alan mücadelesi yapmak zorunda kalıyor, ve köroğlunu yeniyor, tam öldürecekken köroğlu karısıyla helalleşmek için izin istiyor. kiziroğlu, köroğlunun karısına bu türküyü okuduğunu duyduğunda onu affediyor ve gitmesine izin veriyor.

türkü şöyle:
    bir atı var ala paça peh peh peh
    mecal vermez kırat kaça hey hey hey
    az kaldı ortamdan biçe
    ağam kim, paşam kim, nigar kim,
    hanım kim
    kiziroğlu mustafa bey
    bir beyin oğlu
    zor beyin oğlu

köroğlu'nun bolu'dan kars'a gelmesi o zamanki şartlarda zor tabii ama efsane böyle.

özetle kiziroğlu haksızlıklara izin vermeyen özgür bir şahsiyet, ancak aynı zamanda köroğlu'na saldırarak onun düşmanı bolu beyini rahatlatma ile sonuçlanacak bir mücadele veriyor.

burada ahmet hoca kiziroğlu ise muhalefet te köroğlu olarak görülebilir. benim önerim muhalefet te köroğlu türküsünü seçim türküsü yapmalıdır.

osmanlı'nın temsilcisi bolu beyi'nin kim olduğu da belli zaten.

edit: köroğlu türküsü de şöyle:

benden selâm olsun bolu beyi’ne
    çıkıp şu dağlara yaslanmalıdır
    at kişnemesinden, kalkan sesinden
    dağlar seda verip seslenmelidir

düşman geldi tabur tabur dizildi
    alnımıza kara yazı yazıldı
    tüfek icat oldu mertlik bozuldu
    eğri kılıç kında paslanmalıdır.

köroğlu düşer mi eski şanından
    ayırır çoğunu er meydanından
    kırat köpüğünden düşman kanından