şükela:  tümü | bugün
 • de-loused in the comatorium

  1. son et lumiere
  2. inertiatic esp
  3. roulette dares (the haunt of)
  4. tira me a las arañas
  5. drunkship of lanterns
  6. eriatarka
  7. cicatriz esp
  8. this apparatus must be unearthed
  9. televators
  10. take the veil cerpin taxt
 • artist julio venegas 'ın hayatının anlatıldığı the mars volta albümü.
 • the mars volta'nın ilk albümü. albüm iki afrolu at the drive- in kankası (cedric bixler zavala ve omar rodriguez) tarafından yazılmakla beraber; bir konsept albümdür.

  cedric ve omar'ın julio venegas isminde çok yakın bir arkadaşları intihar etmiş; onlar da julio'yu "cerpin taxt" ismiyle yeniden canlandırmışlar. yani albüm, cerpin taxt ismindeki bir karakterin intiharıyla ilgili. sözler de zaten oldukça dramatik. cedric'in araya ispanyolca sözler karıştırmasıyla ile de bir o kadar anlaşılması zordur.

  albümdeki şarkılar uzun, özellikle john frusciante'nin 2. gitar olarak katılım yaptığı 12 dk.lık cicatriz esp göze çarpıyor. the haunt of roulette dares'i ve son 2 şarkıyı unutmamak gerekir. son olarak, albümdeki bütün basları flea çalıyor.

  omar'ın sadece bu albüm için 100'e yakın efekt pedalı kullandığı da biliniyor.
 • julio venegas’ın gidişinden sonra cedric'in yazdığı hikayeden kotarılmıştır. tüyler ürpertici kelime oyunları, diğerinin acısını anlama çabası için:
  http://www.goldstandardlabs.com/…used_storybook.pdf
 • bünyesinde zeka pırıltıları barındıran enfes bir albüm. tadını en iyi alabilmenin yolu öyle tek tek şarkı şarkı olarak değil de albümü bir oturuşta baştan sona dinlemektir.
 • kafayi cok feci siken bir albumdur, oyle bir is yaparken arkada fon muzigi calsin falan diye dinlenebilecek bir album degildir. muzisyenlik ve cilgin fikirler had safhadadir, acayip acayip akorlar ve progresyonlar barindirmaktadir.

  sahane bir album olmanin yani sira playlist'te random karsiniza cikinca kapatmaniz olasidir. hazirlanip dinlemek gerekiyor.
 • the mars volta'nın anlaşılması en zor albümlerinden biridir. albümde hikayesini dinlediğimiz cerpin taxt karakteri, omar ve cedric'in yakın arkadaşları olan julio venegas'ı temsil eder.

  julio venegas uyuşturucu bağımlısıdır. bir gün kendine morfin ve fare zehri karışımı enjekte ederek intihara teşebbüs eder. bu teşebbüs komaya girmesi ile sonuçlanır. julio yedi gün boyunca kaldığı komadan uyandığında, dünyayı kasvetli ve anlamsız bulmaya başlar. bu uyanıştan 3 yıl sonra bir köprüden atlar ve bu kez gerçekten hayatını sonlandırır.

  cedric ve omar, de-loused in the comatorium'da tam olarak julio'nun - çoğunlukla koma rüyaları ile - intihar sürecini işlemiştir. ilk kez dinleyen ve albüm konseptine aşina olmayan çoğu kişi için bu albümdeki şarkı sözleri, müziklerdeki iniş çıkışlar karmaşık ve anlamsız gelebilir. fakat hikayeye inebilenler için hayal dünyasında yeni kapılar açacak, özel bir albüm olduğunu düşünüyorum.

  cedric'in albümü hikayeleştirdiği 23 sayfalık bir kitabı da mevcut. bu kitabın dili benim için fazla zengindi. * bu yüzden albüm üzerinde detaylı bir inceleme yazan andrew muller'ın incelemesini okumayı, boşlukları hayal gücüm ile doldurmayı tercih ettim. söz konusu incelemeyi okumak, bu yaz verdiğim en iyi karardı. yeri gelmişken hala okumayanlara da şiddetle tavsiye edeyim. *
hesabın var mı? giriş yap