şükela:  tümü | bugün
 • deli gibi sevmeye gerek yoktur esasen.
  bu kadar çok severseniz eninde sonunda deli olursunuz zaten.
 • anlamında ya da içeriğinde ne bulunduğu yahut ne bulunamadığını tartışmak bir yana; sanırım basit ama fonetiği büyüleyici bir tanımlamadır bu.
  deliler gibi seviyor olmak, karşı konulmaz bir kabulü şart koşarcasına kulağı delip doğrudan kalbi sobeler.
  akıllı uslu sevmek pek aşka dair gelmemektedir belki. ya da aşk bir delilik hali olduğundan benzeşmesi beklenmektedir her konuda delilikle.
  deliler gibi seven biri olarak söylüyorum; duyduğunuzda içtenliğini hissedebiliyorsanız, cidden deliler gibi seviyor olduğuna yormalısınız karşınızdakinin bu sözünü.
 • kendi sınırlarınızı sevdiğinizin sınırlarında kaybettiğiniz vakit başınıza gelecektir.kişi yeni ergen gibi davranışlar gösterebilir. hangisi tercih edilir bilmem ama gençseniz deli gibi seviyor denir delirdiğinizle ilgilenilmez. yaşlıysanız deli derler.
 • "seni, hiç kimsenin sevemeyeceği kadar büyük bir aşkla, deli gibi seviyorum"...

  bu ne abartı!.. niye bu, sevgiye hiç de hak etmediği bir kutsallık yükleme gayreti!..
  nasıl da, karşı tarafın seçme hakkını elinden almaya yönelik tehditvari bir hezeyan gibi duruyor!..
  nasıl da, buram buram ikiyüzlü bir karşılık bulma beklentisi kokuyor!..
  yoksa, karşılık bulamamayı, kaybetmeyi göze alamayacak kadar bencil misin?
  hani gerçek sevgi, karşılıksız olurdu? yoksa aşk, büyük bir bencillik mi?
  şimdi daha iyi anlıyorum; büyük aşkların, büyük nefretlere nasıl dönüştüğünü...

  sevgiyi abartmak... üstelik buna aşk demek... sevdiklerimizi ilâhlaştırıp, bizi sevmeyenleri düşman ilan etmek... oysa sevgi, kendisinden söz edildiğinde, başını öne eğecek kadar naif; abartıldığnda, yüzü kızaracak kadar utangaç bir duygu!

  ben, deli gibi bir aşk yerine, utangaç bir sevgiyi tercih ederim; kaybetme pahasına!..
 • (ara: ruhumuzda var)
 • (bkz: sensiz yasayamam) s*ktir lan*
 • insanın çocuğu dışında herhangi bir canliyi deli gibi sevme ihtimali yoktur. sevdiğini zanneder.
 • (bkz: tutku)
 • ferhat sirin e tutulur, sirin ferhat a. sultan kız kardesi sirin i vermek istemez. ferhat a dagdan su cıkarmasını sart kosar. sevda bu ya, askın verdigi gucle ferhat su cıkarmak icin dagları delmeye baslar. baktı ferhat dagı delecek, sultan dagdaki ferhat a sirin in oldugu haberini ulastırır. ferhat bu haber uzerine elinde tuttugu kulungu havaya atar, kulunc ferhat ın kafasına isabet eder, orada olur ferhat. bu haberi alan sirin ferhat ın oldugu daga cıkar ve kendini asagı bırakır, vefat eder.

  kerem aslı ya tutulur. ama aslı nın ailesi aslı yı vermek istemez ve oradan kacar. kerem diyar diyar gezer elinde sazı. aşkı aslı yı bulmaya calısır. iran, kafkasya, anadolu, gezmedigi koy, kasaba kalmaz. en sonunda onları bulur. baba gene kacırır kızını. tekrar bulur ve bu sefer sultanı kız vermeye ikna eder. ama baba ant icmistir adeta onları kavusturmamaya. kızın ustune cıkmaz sihirli bir gomlek giydirir. zifaf gecesi kerem kahrından olur ve kul olur. aslı dagılan kulleri saclarıyla toplamaya calısırken bir kıvılcım da onu tutusturur, vefat eder.

  leyla ya kays kucuk yasta tanısırlar. aynı mektepte okumaktadırlar ve birbirlerine olesiye asıklardır. bu durumdan haberdar olan leyla nın annesi bunun uzerine leyla yı okuldan alır. leyla sından ayrı dusen kays kendini collere vurur ve aklını kacırır. askından dolayı herkes ona artık "mecnun" diyecektir. bu duruma cok uzulen ailesi leyla yı isterler. leyla nın babası mecnun un ancak akıllanması sonucu kızlarıyla evlenebilecegini soyler. mecnun delirmistir, ne yapsalar da akıllanmaz. leyla baskasıyla evlenir, mecbur. esi vefat ettikten sonra collere gidip mecnun u bulur ve mecnun onu tanımaz. geri doner. vefat eder. mecnun vefatını duyunca mezara gider, aglayarak mezarına kapanır ve olur. artık ebediyen leyla sına kavusmustur.

  romeo ve juliette, tristan ve isolde, tahir ile zuhre...
  edebiyat ve destanlar bu hikayelerle doludur.
  ve bu hikayeler deli gibi sevmeye aşina insanların, sevmeye yeteneklilerin bir yansımasıdır esasen.
  bir yazar seni aramaktan kör olacagımı da bilsem seni aramayı ve beklemeyi surdurecegim der.
  canım kardesim boyle seyler kitaplarda guzel, bırak kitaplarda kalsın.
  gercek hayat izdusumunu dusunsene? askından delirdigini, kendini collere vurdugunu, intihar ettigini, durmadan gocebe bir hayat surup berdus oldugunu...
  istemem hocam, istemem.
  aşk dediğin illetin cok olceklisi beni aşıyor.