• ii. dünya savaşında nazi işgaline uğramış norveç'te yaşanan gerçek bi' olaydan esinlenerek (bkz: jan baalsrud) çekilmiş bi' film.*

almanların norveç'teki bazı stratejik noktalarına sabotaj gerçekleştirmek için ingiltere'de eğitim almış 12 norveç askeri, bi' şekilde işlerin ters gitmesi sonucu, görevlerini gerçekleştiremeden nazilere yakayı ele vermiş- yakalanmışlardır, bir kişi hariç. işte film de, o yakalanamayan 1 kişinin yaklaşık 2 ay boyunca çok elverişsiz koşullarda* gerçekleşen kaçış mücadelesini anlatmakta.

2 saat 10 dakika süren filmin temposunda zaman zaman düşmeler olsa da bu durum can sıkıcı değil. film, 2. dünya savaşı konulu ve yine kuzey avrupa yapımı olan under sandet kadar etkiliyici olmasa da inanılmaz bi' baskı altında ezilen ve yokluk, korku içindeki halkın yardımlaşmasını anlatması bakımından ilgi çekici.

açıkçası, ben izlediğime pişman olmadım. ortalamanın üstü denilebilecek bi' film.

https://www.imdb.com/title/tt3300980/?ref_=nv_sr_1

https://www.rottentomatoes.com/m/the_12th_man

(bkz: 12th man)
  • 135 dakikalık, 2017 yapımı film.

7 / 10.

jan baalsruds'un gerçek hikayesi. 1957 yapımı ni liv'in yeniden çevrimi. yönetmen harald zwart ve ekibinin biçime gösterdikleri özen takdir edilesi. birkaç sekans dışında süre de çok etkili kullanılmış. pastoral hava da çok iyi filmde, oslo ve tromso'da çekilmiş çoğu sahne. görsel efektler bir sahne dışında derli toplu.

oyunculuklarda tudors, vikings gibi tv işleri ile tanınan jonathan rhys meyers vitrin oyuncu. almanca bilmesi şaşırttı. ama aksanı olmamış. kendisi göründüğü sahnelerde iyi. diğer yerel oyuncularda işi teslim etmiş.

kuzey avrupa'dan iyi ve akıcı bir seçenek. sıkıcı bir dönem ya da savaş filmi değil.

her eve imdb

ek1: norveç ikinci dünya savaşındaa neden ve nasıl işgal edildi? süreç nasıl gelişti
    vidkun quisling'i ve dönemini inceleyerek film öncesi ısınma turunuzu atabilirsiniz.
  • yolculuk temalı filmler oldum olası bana kendini sevdirmiştir.kafanızda bir harita oluşturuyor ve uzun soluklu olmasını sağlıyor. (bkz: lord of the rings)
    2. dünya savaşı filmlerine ilginiz varsa olaya norveç açısından da bakmak isterseniz ve yolculuk (kaçış) izlemek isterseniz güzel film olmuş.
  • kıbrıs sıcağında izlendiğinde dahi insanın içini üşüten film. o soğuk, o karlar, o dağlar, o fiyortlar... neutrogena gibi bir markanın norveç'ten çıktığına şaşmamalı...

sana puanım 8,5 kanka.
  • --- spoiler ---

anlamı bir repliğinde saklı olan film:
    "almanların seni bulamamış olması insanları cesaretlendiriyor."

ki peder'in jan'ı omzuna alıp sudan geçirmesi, marius ve arkadaşlarının her türlü tehlikeyi göze alarak onu nazilerden kaçırmaları vs. o cesaret dolayısıyla oluyor.

"annem, kuzey ışıklarını görebiliyorsan asla evden uzakta değilsindir, demişti."

jan'ın bu repliği ve o taşın altında, gecenin ıssızlığında tek başına yatarken kuzey ışıklarını görmesi çok anlamlıydı. ölmeden önce o muhteşem ışıkları ve renkleri görmeyi hayal edenlerin o karede gözlerinin buğulandığına eminim!

ikinci dünya savaşı'nda norveç, ingilizler tarafından eğitilen bir grup sabotajcı, görevleri hakkında muallak bilgiler... bu detayları topladığınızda kampen om tungtvannet ile bu film arasında bağ kurmamanız mümkün değil. ya da o diziyi çok beğendiğim için benim o bağı kurmam kaçınılmaz oldu.

jan'ın minik kızın çizdiği sevimli haritayı yanına alması, lakin kızı korumak için, adının yazdığı kısmı koparıp denize atması çok hüzünlüydü. naziler haritaya aval aval bakıp kaldığında ise keyifle gülümsedim, zira pek ironik bir detaydı.

jan'ın defalarca ecelin eşiğine gelmesi ama bir şekilde paçayı kurtarması bir yerden sonra abartı gelse de anlaşılabilirdi. ne de olsa filmin konusu gerçeğe dayanıyor. lakin kurt stage karakteri sahneye pek hırs küpü, pek disiplinli ve gözü kara olarak sürüldüğü için, onca tesadüfe ve burun buruna gelmeye rağmen avını nasıl elinden kaçırdı demeden edemedim. adam resmen iddiasından vuruldu ve açıkçası bu biraz klişeye kasmak gibiydi. karakteri hodejegerne'nin clas'ına benzettiğim için, her iki filmi de tavsiye eden kişinin kulaklarını çınlattım.

lakin "gudrun sonunda, 20 yıl sonra evlendi." cümlesinin içinde keşke jan'ın adını görebilseydik. filmde tek hayıflandığım nokta o oldu, evet.

--- spoiler ---
  • son zamanlarda izlediğim en iyi filmlerden birisi.
    senaryosu, kurgusu, ortamları, oyuncular, diyaloglar çok başarılı.
  • filmi izlerken ben üşüdüm bu yaz gününde.
  • öncelikle (bkz: öldürmeyen allah öldürmüyor)

bazen, film temposuz olunca vlc'de x1.30 hızla izliyorum
    bu filmi yer yer x3 hızla izledim zor bitirdim arkadaş.

belli ki jan baalsrud abimiz yiğit bir delikanlı..
    ülkesi için çok büyük kahraman,
    ama herkes norveçli gibi izleyemezki dimi..

keşke filmin uluslararası pazarlar için daha kısa
    ve dinamik bir versiyonu kurgulasalarmış..
  • beğenenleri anlıyorum ama nesini beğendiklerini anlamıyorum.
  • kesinlikle bir kahramanlık öyküsü değil bir kaçış öyküsü aynı dunkirk gibi....norveç halkının nazilerden kaçmasına yardım ettiği bir askerin hikayesi....birkaç sürpriz sahnesi dışında - özellikle barakada kaldığı günler - pek bir yüksek perdeden film değil hatta vasata yakın bile denebilir,sıkılabilrsiniz...
hesabın var mı? giriş yap