• normalde duyulduğunda önemsenmeyecek ama depresyonda iken çok can sıkacak sözlerdir.

söyleyen kişi destek olmaya çalışıyordur muhakkak (bazen kasıt aramıyor değilim) ama depresyonu tecrübe etmeyen kişinin anlamayacağı; anlamayan kişinin de söylediği her şeyin ya yüzeysel geleceği yada derinden sarsacağı hesaba katılmalı bence.

insan alışıyor zamanla yüzeysel sözlere.. ama sözde motive etme amacıyla söylenenlere dayanamıyorsun.

“senden kötü durumda olanlar ne yapsın”, “geçmişte yaşadığın iyi şeylere sarıl”, “elindekilerle, yaşadıklarınla yetin” gibi destek(!) verici sözler, cesaret kırmaktan, güçsüz ve beceriksiz hissettirmekten, insanı kendisine daha derinden küstürmekten başka bir işe yaramıyor.

o depresyondaki ezik var ya, zaten kendinden kötü durumda olanları önceliği haline getirip, kendi hayatını yaşayamadığı, kendini ihmal ettiği için depresyonda çocum, o nedenle sarıp sarmalayacağı, yetineceği bir geçmişi de yok olasılıkla.

depresif insan zaten anlaşamıyor kendisiyle, bir de sen yapma canım evlatçım.. tamam depresyon insanı öldürmüyor ama yaşatmıyor da, bir iki cümle ile yaşamayan birini motive edeceğini düşünme yani, yok öyle bir dünya!
  • yea takma yea, boşver..
  • valla bana bunu dediler: "depresyondasın galiba". söylenmemesi gerekir kanımca.
  • "bak canım şans diye birşey yoktur, şanssızlık başarısız insanların bahanesidir tamam mı."
    depresyona girmiş biri için intihara davettir bu söz.
  • kesinlikle ama kesinlikle aslında depresyonda olmadığını, bunun arkasına saklandığını ima edecek sözlerdir. depresyondaki kişi zaten kendisini suçlayıp durur berbat durumu için. bir de siz vurmayın. yaşadığı kötü bir olayla depresyonu başlamış ve hastalığın boyutu olayın boyutunu aşmış olabilir. bu noktadayken 'amaaaan, canını sıktığın şeye bak! dünyanın sonu mu?' gibisinden şeyler adamın .mına kor söyliyim. hastalık bu. hadi ben düzeleyim deyince diyabet düzelmiyorsa bu da düzelmiyor işte üstelemeyin.
  • "kafana tokadan başka şey takma."

ne diyeceğimi bilemediğimden söyledim ben bunu. ben ettim siz etmeyin.
  • - hocam bak "alternative 4" diye bir albüm var, dinle bence.
  • - yeni bir sevgilisi varmis. ["harakiri yap" demek gibi bir sey]

- istersen depresyondan cikabilirsin. [he amk, ben soktum, ben cikartirim.]

- sebebi ne sebebi? [ulan bilsem sebebini zaten, sebep görecek halde miyim?]

- kitap oku, film izle... [normalde de yaptigim seyler zaten. onlari yapmaya takatim olsa ... (bkz: yardimci olmuyor)]

not: depresyonda olmak cok kötü olmak.
  • -valla haklısın. senin yerinde olsam kendimi çoktan öldürmüştüm.
hesabın var mı? giriş yap