şükela:  tümü | bugün soru sor
 • elzem olarak hemen hayata geçirilmesi gerekmektedir. 45 ile geçmek ihanettir. eğitimde merhamet vatana ihanet. sen öğrenmen gereken dersin %55'ini bilmeden o dersi nasıl geçebilirsin?
  bir ögrenci aldığı dersin en az %80'ini bilmeli ki o dersi geçebilsin. buna itiraz eden de dombili taocudur.

  milli eğitim bakanlığını hemen göreve çağırıyorum. gelişmiş bir türkiye için bu elzemdir. 2023 hedefine emin adımlarla yürüyebilmenin tek yolu budur eğer buna inanmiyorsan oku oku kudur.

  şimdi onlar düşünsün

  edit: ders geçme notu 2017 de 45 ten 50 ye çıkarılmış. muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak için büyük adım gerçekten.
 • 45 ile geçildiğini sanan ve büyük ihtimal 45 ile dersin geçildiği dönemde lise okumuş olan bir cahil zırvası. sen önce meb ortaöğretim yönetmeliklerini oku ona göre konuş kardeşim.
 • görüyorum ve artırıyorum. üniversitelerde geçme notu en az 90 olmalı ve bazı konulardaki soruların yanlış olması durumunda kesinlikle ders geçilmemeli. sonra konusunda uzman olamamış mezunlar veriyoruz.
 • lise için bir öneri ise katılmıyorum. lise hiçbir işe yaramaz... insana adam akıllı birşey de katmaz. askerliği uzun dönem yapıp, asgari ücretle markette kasiyer olmak için bu kadar yüksek geçme notuna ihtiyaç yok.
 • her öğrenciye ilgi alanı, yeteneği, kapasitesi farketmeksizin aynı dersleri ezberletmeyi dayatan eğitim sisteminde, geçme notunu yükseltince muasır medeniyetler seviyesine ulaşılacağını sanmak...
 • konu üniversiteler ise: çoğunluğu özel üniversitede okuyan gerizekalı neslin başarısız olmasına, zaten normal bir üniversitede eğitim göremeyecek olan bu vasat kesimin özel okulları da tercih etmemesine ve bu koca sektörden elde edilen gelirin yokolmasına neden olacaktır. aha bir cümlede neden mümkün olmadığını açıkladım. hadi kahveni iç sen.
 • öğretmen ve doktorlar bitti şimdi sıra öğrencilere mi geldi dedirtir.

  daha sonra "şaka maka öğrencilerin 50 tl harçlık alması" diye bir başlık da açarsanız öğrencilerden şöyle güzel bir goomba stomp 'a hak kazanacaksınız.
 • not veren hocalar, duygularini ise karistirmayi biraktigi, hakkaniyetli not vermeyi ogrendigi, soyledigine itiraz eden ogrenciyi notla tehdit etmeyi biraktigi gun gelecek sistemdir.
 • katıldığım önerme.

  ortaöğretim için de üniversite için de zaten havadan en yüksek not alınan dersler var (beden eğitimi, ev ödevi, kültürel etkinlikler, proje dersi vb.).

  öğrencinin, mezuniyeti için 2.00 ortalama gerekiyor ise bu derslerin ortalamayı yükseltmesi sonucu asıl bölüm derslerinden 2.00'nin altında ortalama yaparak mezun olabiliyor.

  bu da, mezun olmak için tüm bölüm derslerinden cc veya cd almak yeterli olduğu anlamına geliyor.

  çan eğrisi olmayan üniversite veya derslerde, cd harf notu 50-55 aralığında, cc harf notu 55-60 aralığında tutuluyor.

  yıllarca okuyup her gördüğü bölüm dersi konularının yarısı hakkında bilgisi olmayan öğrencinin o bölüm diplomasını almayı haketmediğini düşünüyorum.
 • 45 düşükken 80 yüksektir. bence ortayı yüzde 10 aşmak yeterlidir. yani 55 isabetli olacaktır.