• bi kaç yıl önce üsküdar kitap fuarında kitaplara bakıyorum. rafta bi kitaba bakarken oturan iki hacı dayıyla sohbete girdik. konu temizlik imandan gelire kadar geldi
    dayı dedim o öyle değil. ben mekkeye gittim araplar pislikten ölüyor. hac ibadeti yapanları da gördüm, hepsi gerçekten pisler. kabenin etrafı zaten facia.

tabi dayı kilit. iman temizlikten gelir dayı dedim. kuran okudun mu dedi. he dedim, uzunca bi konuştum çok kitap okudum dedim

dayı ne derse beğenirsin; çok okuma yeğenim sen dedi. e dedim dayı inen ilk ayet ‘oku’ , allah emretmiş. dayı yine kilit, tam paket. ses yok, kalktı gitti
  • yemin ederim size baylar, fazla bilinçli olmak bir hastalıktır. gerçek, tam bir hastalıktır. sıradan bir bilinç, insanın yaşamı için fazlasıyla yeterlidir.
    (dostoyevski)
  • doğrusu, "fazla düşünme, dinden çıkarsın." olan söz. çünkü;

-düşünen kişi mantığını kullanmaya çalışır.
    -mantığını kullanan kişi mantıksızlığın farkına varır.
    -mantıksızlığın farkına varan kişi aydınlanır ve dinden uzklaşır.
    -dinden uzaklaşan kişi müşrik ilan edilir.
    -müşriklerin görüldükleri yerde öldürülmesi gerekir. (tevbe5)

sizin iyiliğiniz için söylenmiş bir söz bence bu. düşünmeyin, boşverin.

edit: dinden uzaklaşan kişiye "müşrik" değil, "mürted" denir. cezası yakılarak öldürülmektir. düzeltme için at herif ve shaabettin'e teşekkürler.
  • mürted kişilerin "saygı duyuyorum" lafına tilt oluyorum. ben saygı duymuyorum dinlere mesela. saygısızlık etmiyorum. bunlar farklı kavramlar.

öldürülmemi emreden bir inanca saygı duymak için gerizekalı olmam gerek.
  • oku diye başlayan bir kitap. okumanın sorgulamayı gerektirdiğini bilmeyen müritleri ve sonuç...... sorgulama. yoksa kafayı yersin...:)
  • ebu hureyre, buhari ve mevlana gibi kişilerin islam'a soktukları mistizm'in sonuçlarıdır.

yoksa saraylar içinde ihtişamlı bir hayat süren muaviye bin ebu süfyan'a islam lideri demezlerdi.
  • herkesi kendisi gibi sanan dincidir.
    fazla değil, biraz düşünen insan dini bir köşeye bırakıp bilime yöneliyor zaten.
    çünkü imanın başladığı yer, düşünmenin terk ettiği yerdir.
  • kur’an, aşağıdaki gibi yüzlerce ayetinde insanları düşünmeye çağıran bir kitaptır.

yâsîn sûresi
    (62) "andolsun, o sizden pek çok nesli saptırmıştı. hiç düşünmüyor muydunuz?"

yâsîn sûresi
    (68) kime uzun ömür verirsek, onu yaratılış itibariyle tersine çeviririz (gücünü azaltırız). hâlâ düşünmeyecekler mi?

sâffât sûresi
    (138) şüphesiz sizler (yolculuklarınız sırasında) sabah akşam onların (harap olmuş) yurtlarına uğrayıp duruyorsunuz. hâlâ düşünmeyecek misiniz?

sâffât sûresi
    (155) hiç düşünmüyor musunuz?

sâd sûresi
    (29) bu kur'an, âyetlerini düşünsünler ve akıl sahipleri öğüt alsınlar diye sana indirdiğimiz mübarek bir kitaptır.

zümer sûresi
    (42) allah (ölen) insanların ruhlarını öldüklerinde, ölmeyenlerinkini de uykularında alır. ölümüne hükmettiklerinin ruhlarını tutar, diğerlerini belli bir süreye (ömürlerinin sonuna) kadar bırakır. şüphesiz bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır.

mü'min sûresi
    (13) o, size âyetlerini gösteren, sizin için gökten bir rızık indirendir. ancak o'na yönelen, düşünüp ibret alır.

mü'min sûresi
    (58) kör ile gören, îman edip salih ameller işleyenler ile kötülük yapan bir değildir. siz pek az düşünüyorsunuz.
  • ayetlere uygun hareket eden mümin beyanıdır. kuran da zaten cevabı sizi tatmin etmeyecek soruları peygambere sormayın, sizden önce soranlar dinden çıktı diyerek açık açık düşünmemeyi ve sorgulamamayı teşvik ediyor.
hesabın var mı? giriş yap