• codemasters in genel olarak begenilen yaris serisinin sonuncusu. sonuncusu dediysek henuz cikmadi ve hakkinda kesin duyuru yok. fakat yavas yavas da dikkatleri cekmeye baslamislar.

bölümsonu canavarı

merlinin kazanı

ilk dirt oyunu gercekten cok kaliteliydi ve rally dunyasina yeni bir soluk tat getirmisti. ikinci oyun olan dirt 2 ise kismen basariyi surdurmus yine oyuncularin yuzunu guldurmustu. fakat su an piyasadaki son oyun olan dirt 3 ise tam bi fiyaskoydu. rally oyununda rally den baska hersey vardi. yukleme sureleri cok uzundu ve parkurlar da cok kisaydi. 2dk oyunun yuklenmesini bekleyip neredeyse 1 dakikada yarisi bitiriyorduk bu nedenle kullanicilar dirt serisinin son oyununda rally seceneklerinin arttirilmasini istemis. tabi ki ben de istiyordum. umarim kullanicilara kulak verirler duzgun bi rally oyunu goruruz.
  • son çıkardığı oyunlarla pek çok oyuncuyu üzencodemasters racing'den uzun süredir en çok beklenen oyunlardan bir tanesi de bildiğiniz gibi dirt 4 idi. firma oyuna dair ilk ipucunu verdi.

dirt'ün resmi twitter sayfasından sadece '4' bir tweet atıldı. bu da daoğal olarak tüm oyuncuların aklına olası dirt 4 duyurusunu getiriyor. umarız codemasters bu sefer yeni nesil konsollar için güzel bir oyunla karşımıza çıkarlar.

güncelleme: bu tweet'i 'parmak kayması' olarak açıklayarak, bunun aslında kazanılabilecek 4 farklı hediyeyi temsil ettiğini söylüyorlar. ilgili tweet'lere aşağıdan ulaşabilirsiniz. oyun dünyasındaki genel kanı, bu tweet'in bilerek atıldığı yönünde. bakalım altından neler çıkacak.

bsc
  • 6 haziran 2017 tarihinde çıkacağı duyurulmuş dirt yarış serisinin son oyunu.

steam mağaza sayfası da yayındadır: dirt 4
  • serinin önceki en iyi oyunlarından biri olan dirt 2 ve bunun sonrasında gelen dirt 3 bir nebze de olsa dirt 2'ye oranla yine de istediğini verebilmişti. dirt showdown ve dirt rally facialarından sonra, serinin eski çizgisine dönmesi ve gerçekten ana oyunlarından biri olması beklenen oyun.
  • dört dört demek için uzunca zamandır beklediğim oyun, sonunda duyuruldu.
    dirt rally motorunun üstüne yapılacakmış,yani o simülasyon deneyimi yine olacak ama aynı zamanda dirt 2'deki gibi arcade mod da koyacaklarmış. yani her iki oyuncu kitlesini de tatmin edecek, "dört dört"lük * bir oyun olacak gibi.
    bakalım umarım göt etmez.
  • ekran görüntülerinden birinde dirt showdown'dan burton beachcomber benzeri bir araç gördüğüm oyun. sanırım dirt rally'ye klavyeyle oynayabilme modu eklemişler gibi bir şey olacak bu arcade mod olayı. yine de umarım bu ken block olaylarına çok fazla girmezler yine. tam da dirt rally ile köklerine geri döndüler, muntazam bir ralli oyunu yaptılar diye seviniyorduk zira.

ikisinden de biraz biraz barındıran, simulasyon kısmından çokça barındıran bir oyun çok kişiyi tatmin eder.

edit: kendi pistinizi yapma özgürlüğü de getiriyormuş.
  • malum ortamlardaki yerini almıştır. oyunları 3 gün geç kırılsın diye denuvo kullanmayan codemasters'ı vizyonundan dolayı tebrik ediyoruz.
  • dirt 4 oyunculara gamer ve simulation seçeneklerini sunuyor. yarışırken fazla zorlanmak istemeyip, basit olsun ve eğleneyim diyenler için gamer seçeneği öne çıkıyor. gerçekçi bir ralli deneyimi için de simulation seçeneği mevcut. yarış modu, karlı hava ve gece rallisi oynanışı için;

https://www.youtube.com/watch?v=_t2xgqkdj30
  • hem dirt 3, hem dirt rally hayranı olarak (ikisi apayrı oyunlardır), iki oyunu da vites dışında sıfır asist, araç içi kamerayla oynayan ve 5-6 yıldır aktif oynayan biri olarak söylüyorum, sözde "simülasyon" modu dahil rezalet. özellikle dirt rally'den geçiş yapacaksanız, hiç yapmayın. bu kadar "ben aracı senin yerine kullanırım kanka" mantığı bir oyun beklemiyorum. özellikle dönüşlerde aracı ısrarla yolda tutma çabası, rally'den geçiş yaptıktan sonra insanı sığır gibi hissettiriyor. bırak ben tutayım yolda aracı arkadaş. işin daha kötüsü siz aracı yolda tutmaya çalışırken size bu denli bulaşması oyun keyfini bozduğu kadar oynanışa da etki ediyor ister istemez. renk paleti kötü, direk insanın gözüne batıyor. parlak yapacağız diye showdown' a dönecekmiş oyun az daha. pistler başlangıç dönemi olduğu için mi böyle bilmiyorum ama inanılmaz basit, sıkıcı. yolun etkisini anlamadım, mıcır ile asfalt arasındaki dönüş farkını biri bana belirtsin. rally' de ağır mıcır yolda verdiğimiz savaş varken, burada araç yola yapışıyor resmen. kontrolü kaybetmek için uğraşmak lazım.

dirt rally'nin sürüş mekaniklerini alıp diğer modlar (gymkhana pek sevilmez tahminen beceriksizlikten ötürü olabilir, güzeldir o da olsun) ile bezenmiş bir oyun çıkarmak varken gidip dirt 3' e biraz daha fazla araç modifikasyonu koyup daha casual bir sürüş ekleyerek bir oyun çıkarmak, gereğinden fazla büyük bir başarısızlık olmuş. kutlarım.

dirt 3' den geçiş yapacaksanız bir şans versin. dirt rally'den sonra aynı oyun keyfini istiyorsanız hiç denemeyin bile.
  • (bkz: berabere)

haha şaka şaka

tanım : bir oyun.
hesabın var mı? giriş yap