• böyle ağrı mı olur arkadaş ya,dişimin altında boklu dere geçişi var sanki,bütün düşüncelerim,hislerim,varlığım bile bana ağrı olarak geri dönüyor,antibiyotiği de kullanıyorum ama banamısın demiyor,ilk gün diye mi bütün bunlar.yok mu bir yardımsever allasen.
  • sistemik bir durum eşlik etmiyorsa tedavisinde asla antibiyotik kullanılmaz. defalarca yazdım ama bazı mallar anlamıyor.

anlamadıkları gibi kalkmış benim bu işi bilmediğime dair bok atıyorlar. üstelik kendileri düpedüz cahilken.

o nedenle biraz da literatür vereyim dedim .

1) "treatment of acute apical abscesses involves incision for drainage and root canal treatment or extraction of the involved tooth to remove the source of infection (199, 200). ın some cases, drainage can be obtained through the root canal, but when swelling is present, incision for drainage should also be performed whenever possible, since this approach has been shown to produce a quicker improvement than drainage only by opening of the root canal (200). adjunctive systemic antibiotics are not necessary in most cases of localized and uncomplicated apical abscesses (201–205). analgesics may be prescribed for pain control."

çevirisi :

akut apikal apsenin tedavisi drenaj için insizyon ve kanal tedavisi ya da infeksiyonun kaynağı olan dişin

çekimini içerir.bazı vakalarda, drenaj kök kanalı vasıtasıyla sağlanabilir, fakat şişlik varsa, mümkün olan

durumlarda drenaj için insizyon da yapılmalıdır ki bu yaklaşım sadece kök kanalı vasıtasıyla olan drenajdan

daha hızlı bir drenaj sağlanmasına olanak tanır. lokalize ve komplike olmayan* pek çok vakada sistemik

antibiyotiklerin desteği gerekli değildir. analjezikler ağrı kontrolü için reçete edilebilir.

* komplike olmayan apse= lenf nodları ile ilişki içinde olmayan, sistemik bulgu (ateş, halsizlik, titreme vsvs) vermeyen apsedir.

clin microbiol rev. 2013 apr;26(2):255-73. doi: 10.1128/cmr.00082-12.
    microbiology and treatment of acute apical abscesses.
    siqueira jf jr1, rôças ın.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/…c/articles/pmc3623375/

2) a randomised trial of co-amoxiclav (augmentin) versus penicillin v in the treatment of acute dentoalveolar abscess.
    lewis ma, carmichael f, macfarlane tw, milligan sg
    br dent j. 1993 sep 11; 175(5):169-74.

3) an outcome audit of the treatment of acute dentoalveolar infection: impact of penicillin resistance.
    kuriyama t, absi eg, williams dw, lewis ma
    br dent j. 2005 jun 25; 198(12):759-63; discussion 754; quiz 778

4) effect of penicillin on postoperative endodontic pain and swelling in symptomatic necrotic teeth.
    henry m, reader a, beck m
    j endod. 2001 feb; 27(2):117-23.

5) henry m, reader a, beck m. 2001. effect of penicillin on postoperative endodontic pain and swelling in symptomatic necrotic teeth. j. endod. 27:117–123.

6) nagle d, reader a, beck m, weaver j. 2000. effect of systemic penicillin on pain in untreated irreversible pulpitis. oral surg. oral med. oral pathol. oral radiol. endod. 90:636–640.

7) pickenpaugh l, reader a, beck m, meyers wj, peterson lj. 2001. effect of prophylactic amoxicillin on endodontic flare-up in asymptomatic, necrotic teeth. j. endod. 27:53–56.

8) walton re, chiappinelli j. 1993. prophylactic penicillin: effect on posttreatment symptoms following root canal treatment of asymptomatic periapical pathosis. j. endod. 19:466–470.

9) fouad af, rivera em, walton re. 1996. penicillin as a supplement in resolving the localized acute apical abscess. oral surg. oral med. oral pathol. oral radiol. endod. 81:590–595. [pubmed]
  • kronik hale gelmiş versiyonu için bana biteral ve augmentin combosu reçete edilmiş lanet. apseden kurtulursak kanal tedavisi veya diş çekme ile devam edecekmiş işkencem. şimdi yavaşça laptopunuzu kapatın ve tuvalete koşup dişinizi iiğiice fırçalayın çocuklar.
  • diş içindeki iltihap bir yerden çıkabilecek açıklık bulduğunda insanı feci bir şekilde rahatlatır. ha gerçi o an için ağzınıza gelen kötü tat ve koku hoş olmasada 2 saatliğine yaşayacağınız o huzur dünyalara bedel
  • merhaba, diş apsesi günlüğüme hoş geldiniz !

1. gün) kulağımda bir kaşıntı var; ama sakın öyle tatlı kaşıntılardan sanmayın, sanki beynim kaşınıyor da kaşıntısı kulağıma geliyor gibi. aslında bu vesileyle yıkatsak da olur aslında, yarın internetten şunun fiyatlarına bakayım da aradan çıkarayım.

2. gün) yaklaşık 1 sene önce dolgusu düşen dişim hafiften ağrımaya başladı yine, nerede benim parolüm..

3. gün) parol marol hak getire.. bugün gittim majezik aldım. sabah 1 tane aldım, öğlene kadar acıdan ağladım, hiç böyle yapmazdı bu diş...
    akşama doğru 2 tane attım ağzıma, beynim uyuştu ama dişim uyuşmadı. uyu uyuyabilirsen..

4. gün) sabah acıyla uyandım, ağzıma iki tane majezik attım, sonra 1-2 saat daha uyudum. güne öyle sıhatli uyandım ki, vicodin almış house gibiyim, acılarımdan kurtuldum..
    öğlen eczaneden amoklavin aldım, diş ağrısının nedeni enfeksiyonsa onu kurutsun, en olmadı şu kulağımın içindeki şeylerler savaşsın istedim, bakalım ne olacak..
    akşam anne oğul dışarı çıkıyoruz, her ihtimale karşı ağzıma bir parol attım. sonra annemle amerikan hamburgeri satan * bir yere gittik. ilk ısırığımla beraber bir ağrı, bir ağrı anlatamam! ağlamamak için zor tuttum kendimi. önce antibiyotiğin akşam dozunu aldım, ardından iki tane adını bilmediğim bir işe yaramayan ağrı kesici içtim. günü toplamda 7 hapla bitirdim, bakalım yarın sarılık geçirecek miyim?

5.gün) sabah yine 5 gibi uyandım, bu sefer 2 tane parol attım, sonra uyudum. uyandıktan sonra dişçiden korkulmaması ile ilgili uzun bir motivasyon konuşması dinledim. kahvaltıdan sonra antibiyotiğimi içtim, iyiyim aslında.
    öğlene doğru acım tamamiyle kesildi. ağzımda bir tat var ama neyse, acısızlık tatsızlıktan önce gelir ne de olsa..
    akşam yüzümün simetrisini kaybettiğimi anladım. sol yanağımda bir şişkinlik, işte apse!
    gece kulak ağrısına şükrettiğim için kendime hayret ettim. evet kulağım ağrıyor ama dişim ağrımıyor. apse olduğu yerde duruyor ama üzerinde ne yersem yiyeyim dişim hiçbir şekilde ağrı sinyali göndermiyor.

6.gün) dişim ağrımıyor; ama enfeksiyon beni çok halsiz yaptı. antibiyotiklerimi aldım, bir de ateş düşürücü yutmak zorunda kaldım. şiş hala duruyor. bugün tuzlu su ile gargara yaptım, tedavileri çeşitlendiriyorum anlayacağınız. umarım yarın gözle görülür bir değişiklik olur da yeniden insan içine çıkabilirim. ibo ile güllüşah filminde ağzına kiraz atmış kemal sunal gibiyim, acilen iyileşmem lazım.

7-8-9.gün) şişlik inmeye başladı. çok sevinilecek bir haber değil zira şiş indikçe acı başlıyor.

10.gün) antibiyotik az önce bitti. 8 gün antibiyotik kullandım ki prospektüsünde diş apsesi için 5 günlük tedavi öngörülüyordu. antibiyotik bitti, tamam acı yok; ama -dışarıdan görülmese bile- hala elle tutulur bir yumru var ağzımda. dahası, kulağım hala dolu gibi, ara sıra rahatsız edici hafif bir sızı veriyor.

10 günün sonunda söyleyebileceklerim;
    * apse oluşmadan önceki ağrıyı hiçbir ağrı kesici kesemiyor. ben bunu zor yoldan öğrendim. siz, eğer bu denli ağrı çekiyorsanız mutlaka bölgeyi uyuşturan pomatlardan kullanın.
    * apse oluştuktan sonra neredeyse hiç ağrı hissetmedim, bu iyi haber.
    * 2 gün sonraya doktor randevusu aldım. başka türlü olmayacak gibi, yani dişçi sandalyesi bence kaçınılmaz. bence -hele hele apse geçmişiniz varsa- mutlaka bir dişçiye görünün.
  • abse nerede olursa olsun, devası drenajdır. yararsın, boşaltırsın. o iltahap ya akacak ya akacak!
  • 2 aydır devam eden apse, bugün nirvana yapıp görüntüsü adeta ağzımda erik varmış gibi. bundan 1 ay önce gittiğim doktor yarın gel drenaj yapıcaz diyip yolladı. tabi ben salladım. işin ilginci ise ne bir ağrı ne bir sızlama var doktor bile hayretler içerisinde kaldı.
  • suratımı quasimodo'nunkine benzeten lanet. resmen yamuk yumuk bir şeye dönüştüm ve fakat suç benim.

düşen dolgu, bu sebeple ucundan azıcık kırılan diş ve yaklaşık bir ay önce bir lokma yemeği ağzıma atmamla başlayan işkence. bir hafta sabah akşam augmentin içerek şimdi düşününce nispeten sevimli bulduğum şişliği indirmeyi başarmış ve bir takım başka öncelikler sebebiyle dişçiye gitmemiştim. siz öyle yapmayın. diş hekimize başvurun. canım şişlik dün gece ben uyurken eskisinden de güçlü şekilde geri dönmüş. şu an suratımın yarısını kaplıyor ve alt dudağımı ters döndürdü sağolsun. üstelik alev alev yanıyor. tabii ki doktora gittim bu sefer. iltihabı boşaltmak istedi ama ulaşamadık kendisine, deldik deldik olmadı, yarım ağızla insan istediği gibi bağıramıyor bile, çok kötüydü. tam oluşmamış mı neymiş, pazartesi boşaltacağız dedi. augmentin'e başladım yeniden. bir de işbu entry'i tek elle yazıyorum, diğeri suratımın yarısının üzerinde buz torbası tutmakla meşgul. gargara demedi doktor, şimdi burada gördüm, denesem mi acaba?

açım ayrıca. çok çok açım.

of ölüyorum galiba.

edit: apranax birkaç saatliğine ağrısını kesiyor bazen. lazım olana burada bulunsun.
  • benimki son derece kişisel ve kocakarı ilacı niteliğinde olacak ancak yaklaşık on gündür ağzımda kocaman olan apseyi, tam diş hekimine gitmeye karar vermişken rakı geçirdi. akşam arkadaşlar ile rakı balık yaptık; iki duble rakı içtim, gayri ihtiyari içerken de apsenin olduğu yerde hafif gargara gibi dolaştırdım, biraz beklettim; gece yattım, sabah kalktım, efsanevi bir şekilde apse geçmiş, o kısım dümdüz olmuş, gram diş ağrısı da kalmamıştı. siz de bir deneyip buraya yazın bakalım.

(bkz: garip ama gerçek)
hesabın var mı? giriş yap