• diş hekimlerini doktordan saymayan zihniyet tıp camiası içinde de tam gaz at koşturmaktadır merak etmeyin. bir arkadaşım deli gibi patolog olmak istiyor, ama oh no şekerim, patoloji mi o ne öyle "ezik" birşey, "patoloji işte..." tepkileri yüzünden yazmıyor, yazamıyor. çünkü patologlar daha az doktordur, gerçek doktorlar cerrahlar, dahiliyeciler vesairedir değil mi? mikrobiyoloji? o da "ezik". psikyatri? "gerçek doktor" değil ki o bebeğim. durun dahası da var. dermatoloji, göz falan onlar da doktor ama "daha az doktor", siz biliyor musunuz? diş hekimleri doktorlar kadar saygı göremezmiş, evet, şaşırmayalım buna. çünkü patologlar kbbciler kadar, dermatologlar kadın doğumcular kadar, dahiliyeciler kalp cerrahları kadar saygı göremez, böyle bir havalar afralar tafralar... hiyerarşi kurmazsak, yukarıdan aşağıya sıralamazsak, ah nasıl mutsuz oluyoruz bunları yapmazsak!

benzer bir başlıkta yazdım, istanbul, en yüksek puanla girilen tıp fakültelerinden biri, 6. sınıf intern şahısın iğne yapması gerekiyor fakat nasıl yapılacağını bilmediği ve muhtemelen bitirince bir ilaç firmasında çalışacağı işin asistanı çağırıyor. böyle mezun olacak, basıp gidecek. buna karşılık, diş hekimiz eşşek gibi 3. sınıftan itibaren elinde enjektör ile geziyor. gezmek sorunda çünkü klinikte çalışmadan mezun olamıyorlar. çalışmak derken de izlemekten bahsetmiyorum, o işleri yapmadan mezun olamıyorlar bu insanlar. isterse fakülteyi bitirince ressamlık yapacak olsun, 3 sene boyunca iğneyi yapacak, kesecek, bilmem ne. hani bunun havası falan var, damardan hava basmamak gerekiyor ya, hani olur da bir tıp öğrecisi ile bir diş hekimliği öğrencisi arasında "bana iğneyi kim yapacak" ikilemine düşerseniz diş hekimini seçmeniz daha garanti bir tercih olur, benden size tavsiye.

yani nasıl ki dermatologa gidip şüpheli ben gösteriliyorsa, diş hekimine gidip de ağızdaki yara gösteriliyor. göğüs hastalıkları doktoru akciğer filmine bakıyor, diş doktoru da ağız röntgenine bakıyor. yani ağız çok önemsiz birşey herhalde ki, ağız sağlığı çok küçümseniyor ki ağıza bakan doktor da böyle küçümseniyor? ağızda çıkan tümorün operasyonu sırasında, ağrıyan çürük dişi çeksin diye yalvarırken bu işleri yapan kişiye "doktor hanım/bey" deniyor mu, "ayh ne gereksiz bir iş doktorluğa göre" diye düşüncek vakit oluyor mu acaba? benzer şekilde patoloji sonucu beklenirken de karşıdaki kişi ne yerine konuyor acaba? "ay patologlar gercek doktor degil keee" deniyor mu acaba? canı yanınca kişinin o çok sevilen hiyerarşiler, o aşağılamak hareketleri uçup gidiyor merak etmeyin. sağlık önemlidir, keşke herkes rahatlayıp şunun farkına varsa.
  • (bkz: the hangover)
  • şimdi bakıyoruz, gavur ne diyor. dentist. kabaca çevirince dişçi yani. hiç kalkıp da ayaklanmıyorlar "bana dental doctor diyin lan!" diye. bir tek türkiyede var sanırım bu biz de doktoruz tribi.

dert edilmemesi gereken durum.
  • diş hekimlerinin çok üzülmemesi gereken durum. çünkü ülkemizde tıp fakültesi mezunları da sağlık bakanlığına göre doktor değildir, resmiyette tabip olarak geçiyoruz. ayrıca şükretsinler beterin beteri var, veteriner hekimlerinin hekim unvanı geçtiğimiz yıllarda alınmıştı, hatta antalya'dan bir veteriner hekim buna itiraz etmiş fakat sonuç alamamıştı. bu arada belirtmekte fayda var, veteriner latince hayvan demek. yazık lan babama, kimliğinde veteriner yazıyor.
  • diş hekimlerini severim, sayarım, çok da işim düşer kendilerine.

ancak, her tıp doktoru (ki onlara da sık sık işim düşer) vücudun genel işleyişi ile ilgili epey detaylı bilgiye sahipken, büyük ölçüde diş ve ağız üzerine yoğunlaşmış diş hekimleri "etrafta doktor olmasa da olur, ben gerekirse apandisit ameliyatı yapar, beyin tümörü çıkarırım" diye dolaşır, tıp doktorlarını gereksiz ilan etme noktasına gelirlerse, kusura bakmasınlar, herkesin uzmanlığı ayrı. dişim ağrıyınca nöroloğa gitmiyorum neticede.

ilham alınan entry için (bkz: #17904310) ilk cümleye dikkat
  • hani şimdi doktordan 'saymadığınız' diş hekimlerinin, hadi sizin dediğiniz gibi olsun 'dişçilerin' şu başlık altında yazılanları okuyup üzüldüğünü, 'vay efendim ben neden daktırdan saymıyorlar' diye dövündüğü düşünüyorsunuz ya sözlükçüler, benliğimin özellikle popo kısmıyla gülüyorum buna ben. şu konuda yazılan entry'lerin çok büyük bir kısmı o kadar abuk, o kadar olaydan bihaber kişiler tarafından yazılmış ki, gülmesen bile her konuda bu kadar bilen insanların bu konuda bu kadar cahil olmalarına üzülüyorsun en fazla.

çok bilen sözlükçü arkadaşım, hangi şuuru yerinde olan diş hekimi size geldi de 'doktorum ben', 'bana doktor diyeceksin', 'ay ama ben de doktorum' diye sitem etti yahu sana? fakülteyi okuyan adam, senden çok çok daha iyi biliyor doktor olmadığını da tıp fakültesinde okumadığını da be. sen diş hekimliği fakültesi hakkında ne biliyorsun diye sorarlar adama.
    o değil 'doktor hanım', 'doktor bey' diye hitap eden kısım, hastanın ta kendisi oldu bana bugüne kadar.. o kadar hoşnutsuz isen 'dişçi hanım' de be kardeşim, ciddi diyorum ya, lütfen..

tıp alanından diş hekimliğinin ayrılmış olması, diş hekimliğinin başlı başına, evet tamamen farklı bir alan olmasından kaynaklıdır efendim. bu iş bu kadar basit. 'ya bırag ne alanı olacag diş işte peh' diyorsan gel, ne olursan ol yine gel, birkaç ay oku fakültede, sonra tekrar görüşelim.

allah aşkına abuk subuk, araştırmadan, bilmeden konuşma şu konuda, cahilden başka şeye benzemiyorsun buradan bakınca sevgili sözlükçü. lütfen canım.
  • -mesleğiniz?
    +doktorum :)
    * ama diş doktoru... birisi kalp krizi geçirdiğinde yine de ambulans çağırmak zorundasınız yani :d

(bkz: the hangover)
  • dişi ağrıyanların da hastadan sayılmamasını normal kılan anlayış.
  • -yani diyosun ki, adam (kadin) kesicek, bicicek, vucuduna uyusturucu enjekte edicek, receteye ilac yazicak, hipokrat yemini edicek, anestezi uygulicak.. ama ben kendisine doktor demicem.

mutfakta cay var, hadi sana zahmet.
hesabın var mı? giriş yap