şükela:  tümü | bugün
 • lars von trier ve kankalarının genç,idealist ve gaz zamanlarında ortaya attıgı anlamsız akım. neymiş,muzik sadece dıs mekanda varsa filme dahil olabilirmiş. soundtrack'siz film mi olur bilader. ki zaten kendisi de sanırım sadece bir filmde* bu akıma sadık kaldı.
 • kurallar çiğnenmek içindir ne de olsa. lars von trier'de sonraki filmlerde bu kurallara hemen hiç uymadı.

  amma velakin, sinemanın ve sinemacının gelişimi açısından deney sineması benim gözümde.

  kamera, müzik kullanımı, görüntü yönetimi ve silahlı ölümlerin olmaması vsç temelde düşük bütçeli filmlerin çekilmesine imkan taşımıştır.
 • gelişen teknoloji ve değişen zamanla birlikte popüler filmlerin sanat sinemasının önüne geçtiğini düşünen ve sinemanın gerçek ruhunu yeniden ortaya çıkarmak isteyen bir grup danimarkalı sinemacının başlattığı akım. bir manifesto ile de kuralları belirlenmiştir. (bkz: dogma 95 manifestosu)

  bazı dogma filmleri:
  festen, danimarka, 1998
  idioterne, danimarka, 1998
  mifunes sidste sang, danimarka, 1999
  the king is alive, danimarka, 2000
  lovers , fransa, 1999
  julien donkey boy, abd, 1999
  fuckland, arjantin, 2000
  chetzemoka's curse, abd, 2001
  diapason, italya, 2001
  italiensk for begyndere, danimarka, 2000
  amerikana, abd, 2001
  joy ride, isviçre, 2001
  et rigtigt menneske, danimarka, 2001
  strass, belçika, 2001
  en karlighedshistorie, danimarka, 2001
  era outra vez, ispanya, 2000
  resin, abd, 2001
  converging with angels, abd, 2002
  elsker dig for evigt, danimarka, 2002
  dias de boda, ispanya, 2002
  el desenlace, ispanya, 2004
  forbrydelser, danimarka, 2004
  gypo, abd, 2005
  lonely child, kanada, 2005
 • saçma bir akımdır, sinema zaten hayal alemidir, gerçek dünya değildir. bu yüzden görsel şölen olmalıdır. ha para harcanmayan, efendime söyleyeyim tek mekanda geçen müthiş filmler var diyeceksiniz ** fakat böyle filmler müthiş bir filmden ziyade müthiş hikayelerdir. radyoda da okunsa fark etmez.
 • bugüne kadar sadece adını bildiğim, iki gün önce seyrettiğim dogville’den sonra merak edip ne anlama geldiğini öğrendiğim pek gereksiz sinema akımı.

  film dediğin film gibi görünmeli, gerçek kesit gibi değil.

  hile-hurdasız, efektsiz, yapay ışıksız film nasıl çekilir görmek isteyen açıp barry lyndon seyredebilir.
 • dancer in the dark başarılı bir örneğidir.
 • sanat gibi bir alanda çıkıp bir manifesto yayınlayıp, biz bundan sonra filmlerimizi bu kurallara göre çekeceğiz demek, sanatın ruhuna aykırı bir şey gibi geliyor bana.

  sanat, o sanatı icra edenlerin birbirinden, geçmişten, toplumundan, kendilerinden etkilenerek oluşan; zamanla çağının ruhuna göre şekil alan bir kavram.

  siz şimdi oturup 45 dakikada yazdığınız kurallarla manifesto yayımlayarak filmler çekmeye çalışırsanız bu ne olursa olsun yapaylığını hissettirecektir.

  örneğin; festen (the celebration) filmini ele alalım. -ki bu akımda izlediğim tek film şimdilik budur, bir film izleyip de ne ahkam kesiyorsun diyecek olanlar için mesaj kutum açık, hakaret dışında her türlü eleştiriye açığım.- her neyse filmin güçlü bir hikayesi var, her ne kadar senaryosu o kadar güçlü olmasa da hikayenin vurgusunu hissedebiliyorsunuz.

  ancak olan şu ki; filmin çekim tekniği filmin önüne geçiyor. filmi izlerken dogma 95 kurallarına göre çekildiğini neredeyse her sahnede hissediyorsunuz. çekim tekniğinin gölgesinde hikayeye kendinizi yeterince veremiyorsunuz.

  oysa bu yönetmenler daha yolun başında filmlerden kendilerini soyutlayacaklarını söylemişlerdi ancak aksine kendilerini daha fazla hissettirdiler bize.

  fularım nerede yahu, gören oldu mu?
 • sinema sanatında oluşan akımların sonuncusu olarak kabul edilen dogma 95 akımı, sinemanın anlatı dilinin oluşmasında bazı teknik cihazların kullanılmasını reddeden, doğal ışıklar, doğal mekânlar ve doğal oyunculuk tarzı ile öykü anlatmayı amaçlayan bir akımdır. bu akıma göre filmdeki anlam 1960’lardan itibaren varlığını tüketmiştir. sinemanın endüstrileşmesi ile birlikte yönetmenin iyi olanı bulma arayışı sona ermiştir. bunun sonucu olarak, bir anlamda kaybolan yönetmenin kendini keşfetmeyi bırakmasına karşı, yeni bir çerçeve ve bakış açısı içinde yaratıcılığı zorlamanın bir gereklilik olduğudur. bu prensipler doğrultusunda bir manifesto açıklanmış ve açıklanan dogma 95 manifestosunda, yönetmene film yapımı aşamasında belli sınırlar getirilmiştir.

  (bkz: avangarde sinema)
  (bkz: deneysel sinema)
  (bkz: thomas vinterberg)
  (bkz: lars von trier)
  (bkz: soren kragh-jakobsen)
  (bkz: the idiots)
  (bkz: festen)
  (bkz: fuckland)
 • sinemaya yeni bir anlatı dili getirdiği iddiasıyla ortaya çıkan dogma 95, sinemanın geçmiş serüveniyle ilişki kurarken sinemanın geçmiş tarihini "kopuk geçmiş" olarak nitelemektedir. ancak bu kavramın kökeni antik yunan medeniyetine kadar gitmektedir. antik yunanda düşünce, inanç, bir öğretinin temeli, hüküm anlamında kullanılmıştır.

  fransızca bir sözcük olan "dogma", katı bir öğreti anlamı taşır ve günlük kullanımda "koyu, sorgulanamaz, değiştirilemez" gibi anlamlara karşılık gelir.

  dogma 95, 1995'te danimarkalı yönetmenler lars von trier, thomas vinterberg, kristian levring ve søren kragh-jacobsen tarafından başlatırmış avangart film yapım akımıdır. bu akım bazen dogme 95 collective veya the dogme brethren olarak da bilinir.

  manifestosunda ana akım sinema dışında olan akımlardan fransız yeni dalga'ya karşı mesafeli bir duruş sergileyen dogma 95'e göre yeni dalga akımının amacının doğru ancak kullandığı araçlar yanlıştır.

  yeni dalga'nın bireyselliği yücelttiğinden dolayı "auteur" kavramına karşı çıkmaktadır. dogma 95 anlayışına göre, sinemada bireysel bir anlayışın olamayacağı için filmleri tek bir biçim içerisinde var edilmemesi gerekir. bu doğrultuda 10 maddelik bir manifesto hazırlayan yönetmenler, sinemaya teknik ağırlıklı birçok kısıtlamalar getiren "erdem yemini"ne uymayı zorunluluk haline getirmişlerdir

  dogma 95'in manifesto (erdem yemini) maddeleri ise şunlardır:

  1. çekimler stüdyo dışında yapılmalıdır. sahne donanımı ve setler içeri taşınmamalıdır. (hikaye özel bir sahne donanımı gerektiriyorsa, stüdyo dışında bu donanıma uygun bir mekân seçilmelidir.)
  2. ses, kesinlikle görüntülerden ayrı olarak üretilmemelidir ya da tersi bir şekilde. (sahne içinde üretiliyor olmadığı müddetçe müzik kullanılmamalıdır.)
  3. kamera, aktüel biçimde elde taşınıyor olmalıdır. elde taşınan kamera ile elde edilecek hareketlilik ya da hareketsizlikler serbesttir. (film, kameranın durduğu yerde çekilmemeli; kamera filmin olduğu yerde olmalıdır.)
  4. film, renkli olmalıdır. özel ışıklandırma kullanılamaz. (eğer çekilecek olan sahnede filmin pozlandırması için çok az bir ışık söz konusuysa, sahne kesilmeli ya da tek bir lamba kameraya iliştirilmelidir.)
  5. optik numaralar ve filtreler kesinlikle yasaktır.
  6. film, gelişigüzel aksiyon içermemelidir. (öldürme, silahlar, vs. bulunmamalıdır.)
  7. zamansal ve coğrafi yabancılaştırmalar yasaktır. (kısaca film, şimdi ve burada geçmelidir.)
  8. tür filmleri kabul edilemez.
  9. film formatı 35 mm olmalıdır.
  10. yönetmen, jenerikte belirtilmemelidir.

  ayrıca yönetmen, kişisel adlardan sakınacağına, artık sanatçı olmadığına, anları bütünden daha önemli gördüğü gibi, bir iş yaratmaktan kaçınacağına, en büyük hedefinin karakterlerinden ve ortamdan gerçeği açıkça çıkarmak olacağına ve bunu elinden geldiğince ve iyi tadlarla estetik faktörler pahasına yapacağına and içer.