• mimarlık ofisindeyim, çalışıyoruz ama iki aydır maaş yok.
  • çalıştığım firma sektörünün türkiye'deki en köklü firması diyebileceğimiz bir firma. şu anda bayram sonra için işten çıkarmalar ve zorunlu izinler konuşuluyor.
  • reklam ve animasyon sektöründe kutlamalar var diye duydum. çalışan maaşları hindistan düzeyine indiği için dünyaya açılabileceklerinin hayalini kurmaktalar.hey gidi koca yürekli vatanseverler.
  • türkiyenin en çok bilinen mağazalarından birindeyim. satışlarımız arttı, araplar akın ediyor.
  • ayakkabı sektöründeyim, avm’lerde gördüğünüz başarılı 2 tane zincir mağazanın iflas ertelediği, bankaların uzun süredir kredi vermediğini öğrendik ve bu zincir mağazalar allah korusun batarsa, onlarla birlikte bir sürü atölye,malzemeci de onlarla birlikte gidecek. bu adamlar 12-16 aylık çeklerle çalışıyorlar ve sezonluk sadece bir atölyeden yaptığı alım 3-5 milyon tl arası.

ayakkabı dediğiniz şeyin de her bir malzemesi dolarla alınıyor. en basit ilaç bile dolarla.
  • iş yeri olarak kullandığımız binanın kirasını 10 yıldır dolar üzerinden ödüyorduk. dolar 3,10 civarlarındayken türk lirasına sabitlemiştik.

şimdi oturup, ne kadar doğru bir karar verdiğimizi konuşuyoruz.
  • en zor durumda olan firmalar ne yazık ki devlet işi yapan firmalar 2 yıl önce ihaleyi alan firmanın maliyeti hesaplamaya göre % 80 oranında arttı bu saatten sonra yapmıyorum da diyemiyor yapabildiği çekler ödenemeyecektir.
    1,5 ay önce okul doğalgaz dönüşümünü alan firma bir anda yapacağı işten zarar etti.
  • sektör : bilgisayar/bilişim

kurumlara dmo üzerinden bilgisayar satıyoruz. daha önce kurdan dolayı 70 bin tl bir işten zarar etmiştik, şimdi ise dmo üzerinden biz dahil ürün satan tüm firmalar satışlarını durdurdu. çünkü dmo 4,84 usd'den bizden malı alıyor, biz ise malı aldığımız yere güncel kur ne ise onun üzerinden ödeme yapıyoruz.

şimdi iş yerinde bir ölüm sessizliği ile ; kimi facebook'a bakıyor, kimi twitter'a bakıyor, kimi gazete okuyor, kimi oyun oynuyor, ben de ekşisözlük'e bakıyorum. dmo kuru güncelleyene kadar bu şekilde oturacağız. hoş dmo kuru güncellese de bu yıl kurumlarda para yok, ne satacağız o da ayrı bir konu.
  • 4.76 dan temmuz ayinda 17000 dolar borç almıştım.nasıl kapatırım diye düşünüyorum.
  • hem ithalatı, hem ihracatı olan bir firmada çalışıyorum. alışlarımız da satışlarımız da döviz üzerine kurulu. yurt içindeki satışlar muhakkak etkilenecektir. şayet ihracatımız olmazsa şu an ne halde olurduk hayal edemiyorum. kendim için şükrediyor, zor durumda olanlar için üzülüyorum. umarım en kısa zamanda hep beraber bu süreci atlatabiliriz. bir yandan da firmalar maliyetlerini düşürmek için küçülmeye giderlerse biz de nasibimizi alabiliriz. özel sektörde hiçbir şeyin garantisi yok maalesef.
hesabın var mı? giriş yap