şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dışardan gelen sıcak parayı betona gömdük, siyasi istikrarsızlık falan bunları biliyoruz. biri lütfen şunu açıklasın: ne oluyor da dolar kuru 10 kr kadar değişken oluyor? ülkeden yüklü dolar çıkışı mı oluyor, birileri ülkedeki doları mı emiyor ne oluyor?
 • (bkz: istikrar), şimdi söyleyin bakalım, tamam mı devam mı?
 • bu soruyu en azından kısmen cevaplayan mahfi eğilmez yazısı için buradan yakabilirsiniz.
 • yatırımcı mal mı parasını boş boş bizim ülkede tutsun. istediği gibi kazanamayan parasını ufak ufak çekiyor. dövizle borçlanma artiyor. doların artışını gören ufak ufak dolar alıyor. oyun falan oynandığı yok yani. her şey ufak ufak birbirini tetikliyor.
 • adam “24 haziran’dan sonra bu tcmb’yi bile bulamayacaksınız, herşey benim iki dilimin ucunda olacak” diye londra’da yatırımcıların suratına söyledi. adamlar da “bunun ipiyle kuyuya inilmez” deyip mal boşaltıyor, yapacak bişey yok.
 • “faiz sebeptir, enflasyon neticedir , faiz düşerse enflasyon da düşer” söylevi ve hatta fiilinin seçim öncesinde başvurulan bir metod olduğunu, geçici olduğunu, seçim sonrasında para sıkılaşmasana gidilerek dizginleyeceğini düşünen yabancı yatırımcı, ingiltere’de bunun böyle olmadığını, bunun seçim söylevi değil ciddi ciddi inanç olduğunu, aynen uygulanacağını gördü.

  kaçış başladı. hem tl’den hem tr’den.
 • istikrarsızlığı, yabancı yatırımcılar için türkiye'nin çekiciliğini yitirdiğini akpliler dahil herkes biliyor da, tüm suç yabancı yatırımcıda sanki. ah dış mihraklar, hep şu dış mihraklar...

  sen yıllardır sürdürülebilir ekonomik büyümeye neredeyse hiç yatırım yapma, "yandaşlarımızı nasıl zengin ederiz, cebimizi nasıl doldururuz?" politikası izle, kafana göre kamu ihale kanunlarını değiştir, gelecekte ülkeye ekonomik bir katkısı olmayacak emlak balonunu elinde patlat, ekonomik getirisi olabilecek ne varsa 3 kuruşluk çıkar için yabancıya sat, tarımı bitir, öyle bitir ki buğdayı bile ithal et, üretme potansiyeli olan eğitimli kesime "elitist" diyip saldır. eee? elinizdeki parayı üretmek için kullanmazsanız, geleceğe yatırım yapmazsanız, global bir ekonomi sisteminde diğer ülkelerle nasıl yarışacaksınız? bir de tek sorun doların yükselmesi mi sizce? alım gücü azalıyor. halkın asıl tepki vermesi gereken şey de doların yükselişi değil, alım gücünün azalması zaten. tabi bizim korkak, yalaka halkımızda buna tepki verecek motivasyon ne yazık ki yok.

  kaldı ki; tl'nin düşüşü yeni bir durum değil. tl yıllardır düşüyor. şimdi mi aklınıza geldi tepki vermek? "bana dokunmayan yılan bin yaşasın." zihniyetinizi yerim.
 • dış mihraklar.. bizim gelişmemizi istemiyorlar.