şükela:  tümü | bugün
 • başka bir deyişle türk lirasının değer kazanması için yapılması gerekenler de diyebiliriz.

  vatandaşların ve şirketlerin dolar birikimlerini türk lirasına çevirmelerinin kısa vadeli ve bana göre suni etkileri olabilir fakat asıl mesele uzun vadeli ve sağlam bir temele dayalı ekonomi ise yapılması gerekenler basittir.

  eğitim sistemin adam akıllı olacak. ülke imam değil bilim adamı, mühendis yetiştirecek.

  hukuk sistemin adam akıllı olacak. ki hem vatandaşların ülkelerine olan güvenleri artsın hem de yabancı yatırımcılar korkmadan ülkene yatırım yapabilsinler.

  daha neler neler var ama gel gör ki bunları görmek, duymak bile istemiyorlar.
 • akıl ve mantık koşulunda düşünülürse, düşürülmesi çok da zor olmayan kur. yetkililer çıkıp '' arapça öğrenmek şart '' demeye devam ettiği sürece ise artmaya devam edecektir. tabiki işin uzmanları daha iyi bilir ama düşürülmesi için;

  öncelikle durum tespiti yapmamız lazım. '' biz bu duruma nasıl geldik ? '' sorusunu sorarak işe başlamak lazım. bu noktada faiz lobisi, dış mihraklar gibi günü kurtaracak söylemlerden ziyade hükümetin iğneyi kendisine batırması lazım. durum tespitini baştan yanlış yaparsak kur düşmez. objektif bir şekilde ortaya koymamız lazım.

  bugün türk bankaları verdikleri kredileri, dolar ve euro ile dışardan alıyorlar. ayrıca ihracat yaptığımız ürünleri ihraç edebilmemiz için hammaddeyi dışardan ithal ediyoruz. dolayısıyla ülkenin dolara ihtiyacı var. medyanın, hükümetin gözünü kapayarak, biz dolar kullanmıyoruz ki demenin hiçbir faydası yok. o yüzden doların varlığını kabul etmemiz gerekiyor.

  bir diğer konu faiz. siz faizi emir vererek indiremezsiniz. aksine emir verdiğiniz sürece faizli yükseltmek durumunda kalırsınız. bugün cumhurbaşkanı çıkıp, '' faizi indirin '' diyip duruyor. peki faiz nasıl iner ? ülkendeki risk oranı düşerse, yatırım için güvenli ortam oluşursa faiz düşer. sen riskleri ortadan kaldırmadan bunu başaramazsın. hiçbir bilimsel teoride böyle bir şey yok maalesef. ve enflasyon. artan dolar kuru enflasyonu da arttıracaktır. bkz: kozmetik gümrük zammı. dolayısıyla durarak, görmezden gelerek bir şey başaramazsınız.

  yüksek faiz, yüksek dolar bunlar bütün ülkeler için kötü verilerdir. bunların düşürülmesi için yapmanız gereken şey ülkedeki riskleri ortadan kaldırmaktır.

  çok basit bir mantıkla düşünmek gerekirse, bir ülkede dolar yükseliyorsa o ülkede dolar miktarı az demektir. dolayısıyla ne yapmak gerekir, ülkeye döviz sokmak gerekir. dövizi getirecek olan kişi ise yatırımcıdır. peki yatırımcı eldeki dolarıyla, faiz oranı neredeyse sıfır olan türkiye'ye gelir mi ? tabiki de gelmez.

  durumu özetledik. peki şimdi ne yapmak lazım ? faiz yükseltmek elbetteki bir çözüm. ancak bu geçici bir çözüm olacaktır. kısa vadede doların ateşini düşürmek için yapılacak ve sonuç alınacak ilk hamledir. uzun vadede bu olayı çözmek ise türkiye adına çok daha karlı ve mantıklı bir hamle olacaktır. uzun vadede çözmek için yapılması gerekenler; - yine akıl ve mantık dahilinde-

  1) eğitim kurumları başta olmak üzere bütün kurumların bağımsızlaştırılması gerekiyor. hatta eğitimin daha da üzerine giderek -din dersi ilkokul 1'den verilmeli şeklinde değil tabiki- radikal reformların gerçekleştirilmesi gerekiyor. müfredatlar başta olmak üzere, kaliteli öğretmen yetiştirmek şart.

  2) merkez bankası'nın kısa vadede doları düşürmek için yaptığı hamlelerin kararlı ve sert olması şart. yani sadece dün yaptığı gibi yapmış olmak için yaparsa hiçbir işe yaramaz. dolayısıyla merkez bankasının '' kim ne derse desin, gerekirse faizi arttırım hatta beklenilenin üstünde bile arttırabilirim '' demesi kararlılık göstermesi şart. bu kararlılık olmadığı sürece yapılan hamlelerin çok bir anlamı yok maaselef. dolayısıyla merkez bankası tam bağımsız hareket edebilirse kısa vadede bile sonuç alınabilir.

  faiz artarsa büyüme durur diyenler olacaktır. siz gerekli reformları hak ettiği şekilde gerçekleştirirseniz sonraki dönemlerde faizi düşürme şansınız olacaktır.

  3) kutuplaşma ortamının ortadan kaldırılması gerekiyor. bunun için de başkanlık
  hayalinden vazgeçmek gerekiyor. görüşmeler başladığı günden bu yana dolar/euro uçuşa geçmiş durumda. 1 ay sürecek bu görüşmeler sonucunda sonunu görülemeyecek kadar kötü bir yere doğru gidiyor olabilir. yolun sonu cumhurbaşkanı içinde hiç iyi olmayabilir. dikkat etmek şart.

  4) baskıların kaldırılması gerekiyor. ohallerin, ankara'da eylem yasağı gibi baskıcı tutumların ortadan kaldırılmaması yatırımcıyı ülkeye çekmez. aksine uzaklaştırır. hatta bu güvensizlik ortamında kendi halkın bile kendi parasına güvenmeyerek dövize geçiş yapabilir.

  5) ilkokul seviyesindeki dış siyasetin acilen bırakılması gerekiyor. 2 gün önce kanlı bıçaklı olduğuna, 2 gün sonra koynuna girersen olmaz. atara atar gidere gider yaparak bir ülkenin ne siyasetini ne de ekonomisini yürütebilirsiniz. ikide bir çıkıp, abd'ye atar yapıp, sonra nato'ya atar yapıp ardından batı şöyle böyle diyerek milletini kışkırtırsan batıya dövizin düşmesini kusura bakma ama bekleme. siyasi konjonktüre göre hareket etmek bile doların düşmesi için bir sebep.

  6) ılımlaştırıcı söylemler söylemek şart. kadına tekme atan için, ''rahatsızlığını konuşarak söylesin '' gibi bir yaklaşım değilde, '' ne rahatsızlığı kardeşim kadın istediğini giyer sanane '' diyerek gerekli cezanın verilmesi gibi. ya da '' esnaf güvenliktir '' denilerek pala ile eylemci kovalamasına izin verilmemesi gibi. ya da bunlar çapulcu, ayyaş gibi ayrımlaştırıcı kelimelerin kullanılmaması gibi. örnekler çoğaltılabilir. kısaca, ülkenin tamamını birleştirici, kucaklayıcı söylemler söylemek gerek.

  doların düşürülmesi basit. akıl ve mantık dahilinde düşünüp, uygulamaları kararlı ve samimi bir şekilde yaparsanız düşmemesi için bir sebep yok. yeter ki bunları yapın ve samimi olun. aksi hali önce bizi sonra sizi yakacaktır. aynı gemideyiz.
 • meclis'in anayasa değişikliğinden başka bir işle uğraşmadığı, cb'nin sağa sola hamaset söylemlerinde bulunmaktan başka bir iş yapmadığı, merkez bankasının ise siyasetin baskısı ile işlevsiz kaldığı şu dönemde, yapılması gereken bir faaliyet kalmadı. şu dakikadan sonra doların daha da yükselişine, zamların günlük sıradan haberler oluşuna, enflasyonun artışına ve buna bağlı faizin yükselişine, şirketlerin toplu işçi çıkartmalarını izleyeceğiz. 2017 yılı ekonominin reel kesiminin çöküşüne, finans kesiminin ise yıkılışına sahne olacak. sonucunda ise kendine gelmesi gereken halk kendine yine gelmeyecek.

  nasıl ki rte başkanlık için 15 temmuzu çok iyi bir şekilde kullandı ise başkanlık sistemi kabul edildikten sonra da ekonomik krizi bahane ederek rejim değişikliğine gidecek. önce yönetim sistemi, ardından da rejim değişikliği gelecek. tüm bunlar esnasında terör olayları da devam edeceğinden dolayı ülkeye döviz girişi imkansız hale gelecek. alım gücü dip yapacak.

  kısaca domaldık bekliyoruz.
 • öncelikle doların düşmesini siktir edin, önemli olan onun düşmesi değil senin para biriminin değerinin artmasıdır. doları düşürmek için birleşik devletlerin yönetimine içeriden ve dışarıdan müdahalede bulunman lazım o çok daha zor ve tehlikeli bir girişim olur. senin yapman gereken milletin para biriminin değerini düşürmek değil kendi para biriminin değerini yükseltmek olacaktır, tabi ki başlıkta kasdedilen "düşme" eylemi ile doların değerinin değil, bir liranın dolar biriminden karşılığının kasdedildiğinin farkındayım ancak yanlış ifade edildiği ve yanlış anlaşılmalara neden olabileceği için (halkıma güvenmiyorum biraz zor anlıyorlar) açıklama gereği hissettim.

  neyse asıl konuya geri dönecek olursak eğer...
  türkiye olarak yapılması gereken ekonomik bakış açısı ile şudur;

  diğer ülkelerin sadece senden satın alabileceği bir değere sahip olacaksın (diğer ülkelerde az sende çok bulunan bir maden gibi) ya da böyle bir değer üreteceksin (atıyorum senin ülken haricinde zor bulabileceği bir tekstil, madde, teknoloji vs üreteceksin) sonra bunu dış ülkere satarken satarım ancak sadece türk lirası ile satarım diyeceksin. onlar da senden bu değeri satın alabilmek için yüklü miktarlarda ve devamlı olarak türk lirası satın almak (exchange) zorunda kalacaklar. böylelikle senin paranın değeri yükselecek. zaten önemli olan da bu doların düşmesi değil, senin paranın değerinin yükselmesidir.

  çok belirgin bir örnek üzerinden gidelim; en değerli para birimi kuveyt dinarıdır ve uzun senelerdir de hep öyledir. dünyaya petrol satan diğer ülkelerin para birimleri de listeye bakarsınız hep en değerli para birimleri arasındadır. neden diye sorarsanız yanıtı yukardaki açıklamamdadır. çünkü kuveyt bok gibi petrol satıyor ve bu satışı da kuveyt dinarı üzerinden yapıyor, ondan petrol almak isteyen ülkeler mecburen önce kuveyt dinarı satın almak zorunda kalıyor, para birimine olan talep artınca hali ile paranın değeri de artıyor.

  yani çok komplike bir olay değil aslında, ekonomi ordinaryusu falan olmanız gerekmiyor ama işte bilmiyorum bazı insanlar pek kafa yormuyor, nasılsa anlamayız karışıktır diye düşünerek bu tarz şeylerin kararını hep başkalarına bırakıyorlar, hiç öğrenmedikleri için de karar yetkisi verdikleri insanların aldığı kararların kendileri için iyi olup olmadığının analizini de yapamıyorlar daha sonrasında doğal olarak.

  not: yukardaki sadece bir örnek olduğundan çok detaylandırmadım ama yabancı ülkelere satılacak olan bahsettiğim milli değerin ya da ürünün sana özel ya da dünyadaki kaynağının büyük bölümünün sende olması gerekmiyor tabi ki illa, şöyle de olabilir, bir değer üretirsin o değer tüm dünyada üretiliyordur ancak sendeki maliyeti daha düşüktür bu nedenle de daha düşüğe satıp fiyat kırarak pazarın hakimiyetini eline alabilirsin, sonuçta aynı şekilde gene diğer ülkeler senden almaya hemen hemen mecbur kalmış olacaklardır.
 • denendi mi bilmiyorum ama, doları olan bozdursun bakalım ne olacak
 • prof. dr. özgür demirtaş bu konuyla alakalı olarak hemen hemen hergün tweetler atıyor. ama böylesine okumuş kafası çalışan birini ve konudan anlayan birini dinlememek ekonominin zararına. ben kendisinin zekasına ve önerilerine güveniyorum.
 • dengesini kaybettirecek hareketler.
 • bir tane dolar bozdurulmuş dekont alınır bir kazana atılır, ne kadar miktarda bozdurulmuşsa o kadar dolar da eklenir. ay ışığında saat yönünde 3 kere çevrilir "dolar düş dolar düş" denilir. ve beklenilir. bunar yapıldıktan sonra aynı miktarda tl eklenir. bunun yapılmasının sebebi tl ve dolar eşitlensin. tekrar ay ışığında bu sefer saat yönünün tersine 3 kere çevrilir. tekrar "dolar düş dolar düş" denilir. ve doların yavaş yavaş tl ile eşitlendiğini göreceksiniz.
 • hayret kimse yazmamış. evdeki dolarları bozdurmak. traş da bedava üstelik.