şükela:  tümü | bugün
 • sıradışı bir tespit. bunu söyleyen herhangi biri olsa aldırış etmem. ancak bunu söyleyen sözcü gazetesinde yazan duayen ekonomi uzmanı ege cansen olunca iş değişiyor.

  üstadımız türkiye ekonomisindeki en büyük yapısal sorunun ucuz döviz ve değerli türk lirası olduğunu söylerken, bunu talep edenin ise rant spekülatörü inşaat lobisi olduğunu belirtmekten kaçınmıyor.

  ucuz döviz yüzünden türkiye'nin ithalat bağımlısı haline geldiğini, ülkesinde üretebileceği basit metaları bile çin'den ithal ettiğini belirtiyor.

  çin ise kendi parası yuanı ısrarla dolar ve euro karşısında değersiz tutmak için uğraşıyor. çünkü çin mucizesi inşaata değil ihracata dayalı olarak ortaya çıktı.

  ayrıntılar burada :

  https://www.sozcu.com.tr/…ca-boyle-buyurdu-5271765/
 • haklı bir tespit olduğu söylenebilir. fakat doların artışı oranında tl olarak da asgari ücret vs. belirlenebilse neden doların yüksek olmasını istemeyelim.
 • yükselse suç inse suç nabak biz bu dövizi?
 • abd doların bizim gibi ülkelerde çok fazla yükselmesini istemez. yoksa apple satamaz.
 • bu geyik de yeni çıktı. sözümona ekonomistler, dolar üç gün azıcık düşse "doların çok düşmesi iyi değil" deyip halkın aklıyla dalga geçiyorlar. her şeyini kendin üreten ve kendi kendine yeten bir ülke misin ki, para biriminin azıcık değerlenmesi seni rahatsız ediyor? dolar yükseldiği zaman millete geçirilen zamların farkını sen kendi cebinden mi vereceksin?
 • dolarda parası olanlar için geçerli önerme.
 • kötü olan ve ekonomiyi en fazla sıkıntıya sokan şey kurlardaki dalgalanmadır. olaya dalgalanma boyutundan bakarsak, kurun düştüğü ya da yükseldiği seviyeden ziyade bu seviyelerde ne kadar kalacağı önemli hale geliyor. türkiye'de halen kurların oynak olduğu ve hala bir şeylerin oturmadığı, oynaklığın devam ettiği algısı oluşuyor haklı olarak.

  şu anda kur seviyesi önceki yıllara göre yine yüksek ama örneğin geçen yıla göre düşük düzeylerde. oynak bir kur yerine yüksek ama stabil bir kur ekonominin toparlanması için daha yararlıdır.

  ancak türkiye için başka bir tehlike daha var. bu ülke uzun süredir ithalata bağımı hale geldi. eğer yüksek kurlardan dolayı iç dinamikler harekete geçip üretime başlıyorsa bir umudumuz olabilirdi. ama türkiye'de reel sektör çok hasar gördü ve ciddi bir güven bunalımı var. bu ortamda yüksek kur bizi üretim ülkesi yapmaz, sadece bir ortadoğu ülkesine dönüştüğümüz gerçeğiyle yüzleştirir.

  artık arabalar, tatiller, seyahatler, havayolu kullanımı, iyi telefonlar v.s. batıda hayat standardının olağan göstergeleri olan şeyler türkiye'de sadece mutlu bir azınlığın elinde.
 • tabi ki iyi bir şey değildir.
  hemen yerden alınıp öpülmeli ve başa götürülüp cüzdana konulmalıdır. yoksa illüminati'nin tek gözü adamı çarpar.

  vasat tespit.
 • akplilerin argumanı. dış güçler bize düşman oldukları için dolar yüksek. chp gelince dolar düşüyorsa bu dış güçlerle dost olduklarını gösterir.
  bkzindi