• cari açığın kapanması olarak yorumlayanların akıl sağlığından ve beyin denilen organlarının varlığından endişe ettiğim yön.
  • ekşi sözlükteki goygoy.
  • borcunun büyük bölümü dolar cinsinden olan bir ülke için iyi bir yönünü göremediğim olay. yani senin borcun 1 dolarsa ve dolar/tl endeksi 2 liraysa bu endeks 2.50ye yükseldiğinde senin borcun da doğal olarak 2.50 tlye yükselir. ithalat ihracat kısmına gelince de türkiye iç talebi karşılayacak kadar üretim yapamadığı sürece ithalat yapmaya mahkum. artan hükümet harcalamalarının iç talebi doruk noktalarına getirdi. ayrıca üretim (özellikle tarım ve sanayi) anlamında bu talebi karşılayacak bir artış görünmüyor. uzun lafın kısası doalrın yükselmesi bize her türlü koyar arkadaşım
  • euro bölgesine ihracat yapıldığı için, ihracatın artmasını içermeyen iyi yönlerdir. ihracat artmıyor, düşüyor zaten.

üretici dolarla ham madde veya ara madde alıp, euro bölgesine satıyor. euro artmıyor, dolar artıyorsa, burada ihracat artmaz.

bu arada akitler ucuz iş gücünü iyi yön diye vermiş. he gülüm, iyi yöndür ucuz iş gücü. ucuz iş gücü olmayan almanya, fransa gibi ülkeler battı gibi zaten. açlıktan kırılıyorlar. o yüzden ucuz iş gücü olmak müthiş iyi bir şeydir.
  • 10 dolar alacağım var, yüz bin dolar borcum var. dolar yükseliyor ve "yaşasın! 10 dolar param 23 liradan 26 liraya yükseldi, 3 lira kar ettim" diyorum. çünkü ben götümle düşünüyorum.

cari açık kapanıyor, evet.
  • ihracatın, ithalata bağlı olduğu bir ülke için boş kümeden ibarettir.

ham madde desen yok, ara madde desen yok. alayını ithal et, sonra sadece işleyip sat, "ihracatımız süper" de. sadece resmi gazeteye inanmayan dayı inanıyor bunlara, birde bir grup bilmiş cahil.
  • (bkz: inşaat mı satacaksın sikik?)

avrupa'nın para biriminin durumundan haberi olmayan mal tespitleri..

yarrak kafalı euro/dolar 1.40'tan 1.08'e inmiş almanya, fransa, italya, hollanda varken senden ne alacaklar mal mısın?

ayara doymak için aynı konuya kaç başlık düşünüyorsunuz?

not; piyasa faizini merkez bankası mı belirliyor zannediyorsun amk sığırı??!!!!... piyasada kabul edilmeyecek bir oranda politika faizi belirleyen merkez bankası'nı üterler!! geçen sene ustanın aklına uyup 3.5 milyarı üttürdü merkez, ona rağmen geceyarısı olağanüstü toplanıp arttırmak zorunda kaldı faizi..
  • dolar kazanan birisi olarak birsürü sayabileceğim yönlerdir aslında
hesabın var mı? giriş yap